Efektní součástí interiéru může být také sauna

Společnost Vlastimil Sládek – Sauny Salus je na našem i zahraničním trhu dobře známá svou produkcí saun. Tato firma založená před patnácti lety se od samého počátku zaměřuje na zakázkovou výrobu veřejných a zejména soukromých saun, které jsou produkovány jak v klasickém palubkovém provedení, tak v poslední době i z masívu a v designu, jenž je příznačný spíše pro nábytek než saunovací kabiny. Kromě toho vyrábí i tzv. tyrolské saunovací kabiny, srubové sauny či sauny vestavěné, které jsou přímou součástí objektu a zhotovené v kombinaci dřeva a cihel, kamene apod.

Výrobky firmy Salus se těší velké oblibě, o čemž svědčí udělená ocenění na mezinárodních výstavách. Několikastupňová kontrola jakosti a kvality výrobků probíhá přímo ve výrobě včetně kontroly mezinárodních zkušeben, což zaručuje stálou jakost a kvalitu všech výrobků. Firma Sládek je nositelem několika užitných a průmyslových vzorů, ochranných známek a patentově chráněných výrobků.

Zakázková výroba

V současnosti se společnost orientuje na ryze zakázkovou výrobu realizovanou podle konkrétních požadavků zákazníků nebo jejich architektů. Nabízí sauny, které nejsou určeny jen do sklepa nebo přístavby domu, ale mohou být umístěny přímo v obytném interiéru a stát se součástí např. vstupní haly, obývacího pokoje či rozlehlejší kuchyně nebo ložnice.

S těmito typy saun nyní firma zaujímá přední místo na trhu nejen u nás, ale i v Evropě. Vyrobené interiérové sauny slouží zákazníkům jak v České republice a okolních či vzdálenějších evropských zemích včetně „kolébky” sanování ve Finsku, tak také v Austrálii, Spojených arabských emirátech či za polárním kruhem na ruské Sibiři.

Saunové kabiny Tyrolské mají zcela odlišné pojetí konstrukce a provedení než běžné sauny

Ročně vyrobí společnost v průměru asi tisíc saun. Nejlépe se prodávají luxusní a cenově nejdražší kabiny do interiérů, které v současné době tvoří asi polovinu produkce. Dominantní postavení má zatím tuzemský trh. Na něm ročně končí 60–70 % výroby. Z tuzemského trhu je z hlediska obratu nejzajímavější Praha. Proto zde také vzniklo druhé předváděcí centrum (první je v Ostravě), které najdete na adrese: Formanská 293, 149 00 Praha 4 – Újezd u Průhonic.

Zbytek produkce jde do zahraničí, zejména do Rakouska a Německa. Nemalý zájem je i na Slovensku.

Salusovy lázně se spíše podobají nábytku a zařízení interiéru než saunovací kabině

Materiály a konstrukce saun

Vyrobené sauny mívají nejčastěji sendvičovou konstrukci, ale v závislosti na typu a umístění mohou mít i roubenou a v případě některých vestavěných saun také hrázděnou. U sendvičové konstrukce je základem rám, který je zevnitř oplášťován vodorovnými nebo svislými palubkami a z vnějšku svislými palubkami nebo deskami z masivní spárovky. Mezi oběma plášti je tepelná izolace, kterou tvoří minerální nebo ovčí vlna či korek. U některých typů je pouze vzduchová mezera.

Pokud jde o dřeviny, tak vnitřní obklady kabin se dělají z topolu, hemlocku (kanadská borovice), cedru a v případě soukromých saun (nebo i veřejných pro zahraničí) také ze severského smrku. Používá se kvůli pěknému vzhledu s drobnými suky a živou strukturou a také pro jeho pryskyřičnou vůni, kterou příjemně provoní celou kabinu. Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 135/2004 Sb. se však pro veřejné sauny v naší republice smrk nedoporučuje. U této dřeviny totiž hrozí, že pokud se použije tangenciální řezivo místo radiálního, začne se časem loupat a při špatné obsluze by z něj mohla začít vytékat pryskyřice, o kterou je možné se popálit. Avšak při správné volbě materiálu toto nebezpečí nehrozí, o čemž svědčí fakt, že u soukromých majitelů saun, domácích i zahraničních, jde o velmi často požadovanou dřevinu pro vnitřní obklady.

Pro vnější obklad se volí nejčastěji opět hemlock, severský smrk, bříza, olše a cedr. Vnitřní vybavení kabin, jako jsou lavice, rošty apod. se vyrábí především z topolu, jenž má měkké dřevo bez suků, pryskyřice a třísek. Navíc se nezahřívá a při saunování zůstává příjemně chladný. Podobné vlastnosti má i abachi (africká vrba), která se rovněž pro tyto účely používá. Všechny dřeviny určené do interiéru kabin, vyjma cedru se nakupují po termoúpravě neboli jako tepelně stabilizovaný materiál.

Saunová kabina Exkluziv zhotovená na míru

Vytápění saun

Topidla v saunách lze rozdělit například podle zdroje vytápění na saunová kamna na elektriku (Salus, Novum a Vulcan) a na saunová kamna na dřevo.

Kombinovaná kamna včetně bylinných lázní

Saunová kamna Salus

Jedná se o elektrická celonerezová kamna určená pro rodinné i veřejné sauny. Od příkonu 4,5 kW kamna obsahují 7 kg lávového kamení pro akumulaci tepla a možnost intenzivnějšího odpařování při polévání kamenů. Kamna jsou zavěšena přímo na stěnu, při respektování minimálních vzdáleností (schváleno EZU Praha).

Saunová kamna Salus s nerezovou miskou na vonné esence

Komfortní saunová kamna Novum

Elektrická celonerezová kamna jsou určená pro rodinné sauny. Použití je vhodné pro suché i vlhké sauny, kde se zvýšení vlhkosti dosahuje poléváním lávového kamení. Jedná se o nový špičkový výrobek, jenž zvyšuje komfort v užívání sauny. Saunová kamna jsou osazena digitální regulací, kterou je možné kamna ovládat přímo v sauně.

Komfortní saunová kamna Novum s digitální regulací
Typ Příkon Prostor Hmotnost Rozměry Jištění
S3 2,8 kW 2÷03 m3 6,0 kg 560x430x260 mm 1x16 A
S4 4,5 kW 3,5÷05 m3 11,0 kg 560x430x260 mm 3x10 A
S6 6,0 kW 5÷08 m3 11,5 kg 560x430x260 mm 3x16 A
S7 7,5 kW 6÷10 m3 12,0 kg 560x430x260 mm 3x16 A
Parametry kamen Novum

Saunová kamna Vulcan

Kamna SALUS Vulcan (oceněná Zlatou medailí na mezinárodním stavebním veletrhu v Brně 2006) jsou elektrická celonerezová kamna s vysokou účinností přeměny elektrické energie na tepelnou. Vzhledem k velkému množství akumulačních kamenů je udržovaná teplota v sauně rovnoměrná a nedochází k přehřívání vzduchu a následnému úbytku kyslíku. Kamna umožňují extrémní polévání vodou, pro ještě intenzivnější zvlhčování vzduchuv sauně. Mohou být doplněna o parní vyvíječ (SALUS Vulcan Tropic), kdy si lze zvolit režim provozu sauny: suchá – vlhká – mokrá – parní. Standardně jsou kamna opatřena digitální třístupňovou programovatelnou regulací S 150 s předvolbou zapnutí sauny na 24 hodin (denní), resp. 7 dní (týdenní) dopředu. Regulace dokáže uspořit až 30 % energie.

Saunová kamna Vulkan Komfort 4,5–9 kW
Typ Příkon Prostor Hmotnost (celková) Rozměry (hxšxv) Hmotnost kamení
SV 4,5 – 15 kW 4÷18 m3 90 kg 390x390x730 mm 40 kg
SV 18 – 30 kW 18÷40 m3 180 kg 390x780x730 mm 80 kg
Parametry kamen Vulcan

Infrakabina není sauna

Společnost rozšířila výrobní program o řadu infračervených prohřívacích kabin. Infrakabiny jsou také vyráběny z kvalitních výběrových dřevin (severský smrk, topol, hemlock, cedr) a osazeny infračervenými zářiči. Teplota v kabině dosahuje hodnot 20 až 60 °C. Infrakabiny se používají ve sportovních střediscích a fitness centrech k předehřátí organismu před provozováním fyzicky náročných aktivit, v kosmetických salonech před ošetřením pleti, ale také i před pobytem v chladném prostředí.

Jedno z možných provedení interiéru sauny

Infrakabiny jsou vhodné pro použití jak v bytech či rodinných domech, tak i v hotelech či penzionech.

Stavební připravenost

Pro stavbu saun se požaduje rovná podlaha s dlažbou, samostatně jištěný přívod elektrického proudu do místa umístění ovládací skříňky, respektive její silové části (vně kabiny), a odvětranou místnost. Pro stavbu panelové sauny musí zákazník počítat s mezerou přibližně 50 mm od stěny místnosti. U vestavěných saun je nutné připravit pod kamny otvor pro přisávání čerstvého vzduchu o ploše cca 50 cm2 a pod stropem místnosti otvor pro odsávání vzduchu o ploše 100 cm2. Bližší podrobnosti týkající se stavební připravenosti podle typu a provedení sauny dostávají přímo zákazníci v průběhu poptávky.

1 Zpracováno z podkladů společnosti
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy