Ekologického Oskara získal Hotel – vinařství Galant

Vítězem letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR se stal projekt snížení energetické náročnosti Hotelu-vinařství Galant v Mikulově. Autor projektu prokázal, že ani skleníkové plyny nemusejí být vždy odpadem, zatěžujícím životní prostředí. Dají se využít k výrobě vína i ve wellness programu.

Šetření a úspora energií je má záliba již od dětství. Vážím si tohoto ocenění a věřím, že inspiruji mnoho dalších,” řekl majitel hotelu Jiří Marian.

Budova Hotelu – vinařství Galant v Mikulově

Popis projektu

Původní kotelnu v hotelovém komplexu nahradily tři kogenerační jednotky a šest tepelných čerpadel, které energetickou kapacitu vhodně přeměňují na chlad či teplo podle aktuální potřeby vinařství i hotelu. Přebytky tepla, které vznikají při kvašení vína, se využívají k ohřevu teplé vody, při výrobě chladu se přebytky použijí pro chladicí a mrazicí boxy. Také energie odpadní vody z hotelového a wellness provozu je tepelnými čerpadly odebrána a znovu použita. Při kvašení vína vzniká skleníkový plyn CO2, který ale v tomto případě není vypouštěn do ovzduší, ale znovu se použije při dalších procesech vinné výroby a pro potřeby uhličité koupele ve wellness programu.

Majitel Hotelu – vinařství Galant v Mikulově Jiří Marian přebírá ocenění

Dále např. dešťovou vodou nejen zaléváme, ale také splachujeme záchody, odpadní vodě ze sprch také bereme energii a vracíme ji zpět do hotelu. Nebo přebytečné teplo z plného kongresového sálu nebo z kuchyně také zpracováváme a přeměňujeme je na potřebné teplo do wellness. Díky tomu nám celková průměrná spotřeba elektřiny nepřesahuje 600 W na jednoho hosta, což je asi opravdu špička i v republikovém měřítku,” doplňuje majitel hotelu Jiří Marian.

Rekuperační jednotka v útrobách hotelu Galant kombinuje výrobu tepla a elektrické energie

Soutěž E.ON Energy Globe Award

Celkového vítěze letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award vybrali 7. října 2013 diváci v sále Vinohradského divadla v Praze z vítězů čtyř soutěžních kategorií, vybraných odbornou porotou. V kategorii Kutil zvítězil energetický aktivní dům architekta Jana Řežába v Plzni-Bolevci, v kategorii „Obec” projekt obce Kněžice, v kategorii „Firma” projekt snížení energetické náročnosti Hotelu vinařství Galant a v kategorii „Mládež” projekt technologické školky ENERGIS 24 předkladatele Radovana Šejvla.

Speciální cenu za nejsympatičtější projekt určila široká veřejnost pomocí internetového a SMS hlasování. Hlasování probíhalo i na stránkách www.hobby.idnes.cz. Cenu za nejsympatičtější projekt si pak odneslo město Soběslav za záchranu a přestavbu místního hradu. Do útrob historické stavby byl zasazen skleněný skelet, sloužící jako městská knihovna.

Celkem se takzvaných ekologických oskarů letos zúčastnilo 217 firem, obcí, škol i jednotlivců, což znamená jednu z nejvyšších účastí v historii soutěže.

E.ON Energy Globe Award ČR

Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR je největší soutěží v ČR, zaměřenou na úsporu energií a zlepšení kvality životního prostředí. Vítěz získává od společnosti E.ON 300 000 korun a postupuje do světového finále soutěže Energy Globe World Award, kde se utká s vítězi národních kol ze 161 zemí.

Autor:
Foto: Archiv soutěže