Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Elastická spárovací hmota Ceresit CE 43

Oslabeným místem nejen v koupelnách, ale právě na terasách či balkonech, jsou spáry mezi obklady či dlažbou. Většinou se jedná o minerální materiály, jejichž pórovitá struktura přináší při vysokém zatížení vlhkostí určitá úskalí. Nová spárovací hmota Ceresit CE 43 aquastatic od firmy Henkel s vysoce hydrofobním povrchem po aplikaci řeší i případy, kdy dochází k dlouhodobému kontaktu obkladů či dlažby s vodou.

Nová univerzální spárovací hmota odolná vůči pronikání vody

Příliš zatěžovaná spára totiž může po čase určité množství vlhkosti propustit. "Běžné", cementové spáry, jsou-li navlhčené, výrazně ztmavnou a při vysychání opět zesvětlají. Spáry vytvořené cementovou spárovací maltou Ceresit CE 43 aquastatic svůj vzhled takřka nemění.

Novinka navazuje na spárovací maltu určenou pro přímý kontakt s vodou Ceresit CE 40 aquastatic. Obě spáry mají aquastatický, neboli hydrofobní efekt. To znamená, že se na jejich povrchu vytvoří uzavírací, nepropustný film, po kterém vlhkost ve formě kapiček steče, aniž by se vsákla.

Velmi nízkou nasákavost spárovacích hmot zaručuje systém třístupňové hydrofobizace:

  1. optimálně zvolená zrnitost plniva,
  2. hydrofobizace na povrchu spáry,
  3. hydrofobizace ve struktuře spáry.

Díky tomuto efektu zůstávají kapky vody na povrchu spáry v podobě perliček a nepronikají dál do její struktury, což zvyšuje trvanlivost spár a jejich odolnost proti poškození, poškrábání a zašpinění.

spárovací hmota Ceresit CE 40

Zatímco elastická spárovací malta Ceresit CE 40 aquastatic je určena pro spáry šířky do 5 mm a uplatní se zejména v koupelnách a sprchových koutech, nový Ceresit CE 43 aquastatic je univerzální, flexibilní spárovací hmota pro šířku spáry do 20 mm, je ideální zejména pro balkóny a terasy, ale patří i do interiérů. Spárovací malta Ceresit CE 43 aquastatic se hodí pro spárování obkladů a dlažeb z keramiky, skla a kamene. Je vysoce elastická, proto může být použita nejen na balkóny a terasy, ale i vytápěné podlahy, dřevotřískové a sádrokartonové desky, v bazénech, lázních, sanitárních oblastech, saunách apod. Tato spárovací hmota je navíc vyztužena vláknem, takže výrazně omezuje tvorbu trhlin. Je vysoce odolná proti mechanickému zatížení a tedy vhodná do průmyslových provozů. Tři druhy konzistence umožňují víceúčelové zpracování, tedy spárovaní obkladů, dlažeb i zdiva. Zaspárovaná plocha je pochozí již po 5 hodinách a první kontakt s vodou je možný již po 24 hodinách.

spárovací hmota Ceresit CE 43

Mezi její výhody patří i praktické balení v plastové nádobě 5 kg, s kterou se lépe manipuluje a navíc v ní lze spárovací maltu rozmíchat s vodou, protože právě u barevných spárovacích hmot je kladen důraz na čistotu pracovního nářadí a míchacích nádob, k dispozici je však i 25 kg balení v papírovém pytli. V současnosti je na trhu spárovací hmota Ceresit CE 43 aquastatic dostupná v 11 barevných odstínech: bílá, šedá, antracite, bahama a karamel, graphite, clinker, terra, chocolate, kiwi a polar.

Více informací spárovacích hmotách naleznete v technických listech produktů Ceresit nebo na www.ceresit.cz.

Autor: Jiří Pavlíček
Foto: Archiv firmy