Elektronické zabezpečovací systémy

Chcete-li mít klid i v době dovolené, stává se pro Vás zabezpečení majetku nezbytností. Ačkoliv jste jistě použili mechanické zábrany, jako bezpečnostní dveře, fólie na sklo či předokenní rolety, opravdovou jistotu budete mít až s instalací elektronického zabezpečovacího systému. Zde je pár rad, jak postupovat, chcete-li zabezpečit svůj rodinný dům či byt.

  Především je nezbytné, začít celou věc projednávat s dostatečným předstihem. Jenom tak je možné systém navrhnout a připravit dostatečně pečlivě a přesně. Jakékoliv dodatečné úpravy jsou vždy velmi nákladné. Proto je důležité a správné vybrat vhodnou firmu specializovanou na instalaci slaboproudých rozvodů a s jejím odborným pracovníkem projednat celý zabezpečovací systém. I zde platí pravidlo, že odborné práce (mezi ně rozhodně patří i instalace zabezpečovacího systému) mají dělat odborníci. Ti vám pomohou i s odpovědí na otázku, jaký systém je vhodný pro váš dům nebo byt.

Podle jakých pravidel je vhodné se rozhodovat?
   Při návrhu je nutné vzít v úvahu celou řadu aspektů, které volbu zabezpečovacího systému, jeho rozsah a kvalitu ovlivňují. Patří mezi ně velikost domu, umístění v okolí a v terénu, vybavenost bytu, možné rozmístění nábytku, kvalita oken a dveří, napojení objektu na pult centralizované ochrany, denní a noční režim hlídání apod.

Jak vlastně EZS funguje?
   Jejím úkolem je zaregistrovat pokus o vniknutí do objektu a přenést tuto informaci tam, kam si klient přeje (městská policie, hlídací služba, vrátný, sousedé nebo na libovolný telefon). Kvalitní elektronická signalizace nejen informuje o napadení hlídaného objektu, ale dokáže i řádně pachateli znesnadnit život. Vnitřní sirény vydávají pronikavý zvuk na frekvenci, která je pro lidské ucho téměř nesnesitelná. Pro rodinné domy je dnes elektronické zabezpečovací zařízení standardním vybavením.
   EZS má tři základní části: Úkolem detektorů je registrovat narušení prostoru, skla, pohyb osob, otevření dveří, oken, vrtání či řezání trezoru, ale i požár, únik plynu nebo vody. Detektory jsou nejcitlivějším článkem EZS a jejich kvalita či nekvalita určuje množství planých poplachů, které nejen otupí pozornost okolí, ale v případě napojení na pult centralizované ochrany (PCO) se uživateli i značně prodraží. Úkolem ústředny je vyhodnotit signál detektorů a aktivovat výstupní zařízení. Moderní ústředny provádí nejen to, ale dokáží hlídat jednu část domu ve chvíli, kdy v druhé spíme nebo pracujeme, v případě přepadení nebo zdravotních problémů můžeme přivolat pomoc. Výstupní zařízení (siréna, telefonní volič, napojení na PCO) sdělují zprávu o poplachu. Vzhledem ke lhostejnosti okolí se nutností stal přenos poplachu na zásahovou službu (PCO). Jako doplněk celého elektronického systému je velmi vhodný jednoduchý videovrátný nebo malý videosystém několika kamer a monitoru.

Kolik asi odpovídající zabezpečovací systém stojí?
   Na tuto otázku lze odpovědět pomocí jednoduché úvahy postavené na odhadu možné ztráty která vznikne při »normálním, běžném« vloupání do domu. Cena vzniklé ztráty je vždy několikanásobně vyšší, než cena vhodného zabezpečovacího systému. Snížení pravděpodobnosti vloupání instalací zabezpečovacího systému a vhodnou pojistnou smlouvou lze potom dosáhnout požadovaného efektu, tedy minimalizace ztráty možným vloupáním do objektu. Světové pojišťovny doporučují investovat do zabezpečení 6 až 7 % hodnoty chráněného majetku.

Jedná se o vhodnou investici?
   Jednoznačně ano. Ze statistik vyplývá, že pravděpodobnost úspěšného vykradení komplexně zabezpečeného objektu je 1300× nižší než nezabezpečeného! Dále ze statistik firmy NEXT vyplývá, že 20 % klientů přichází po vykradení a dalších 30 % po vykradení souseda. Pouhých 50 % zákazníků je natolik prozíravých, že se zabezpečují včas.
   Komplexní zabezpečení Vašeho domova je nejenom dobrou investicí do budoucna, ale i zárukou klidného spánku, dovolené a vědomí, že jste pro ochranu Vašeho majetku udělali opravdu maximum. 
Autor: Tomáš Franěk
Foto: Archiv firmy