Element a Time: nový design – nová koncepce

Původní české výtvarné zpracování ukázalo, že se stále ještě dají vytvořit zcela originální designy domovních elektroinstalačních přístrojů. Navíc je možné i přistoupit k úplně nové konstrukční koncepci způsobu jejich sestavování do společných rámečků. Základem je totiž možnost stavebnicového uspořádání vícenásobných rámečků, které je dostatečně přesné a i po sestavení dostatečně tuhé. Naznačená koncepce dovoluje elegantní řešení kombinací různých barev i u jednotlivých částí rámečků a připouští také vytváření plošných kombinací rámečků pro vodorovné i svislé rozmístění.

  Stejně jako u převážné většiny v kontinentální Evropě používaných systémů vícenásobných rámečků zůstává i zde základní podmínkou využití sestavných elektroinstalačních krabic s roztečí 71 mm. Pro montáž do rastrů ale přibyla navíc i další podmínka, aby krabice bylo možné současně sestavovat jak do vodorovných řad, tak i do vertikálních sloupců při jednoznačném dodržení osových vzdáleností 71 mm v obou směrech.

Čím se liší nové designy od firmy ABB s.r.o.
  Elegantní design Element vyniká měkkými liniemi s lehce zaoblenými rohy a velkým poloměrem zaoblení celých bočních stran rámečků. Přístroje se dodávají ve čtyřech základních barevných kombinacích: bílá/bílá, bílá/ledová šedá, černá/ledová šedá a karamelová/ledová šedá. Svislé části rámečků a kryty přístrojů jsou v barvě uvedené před lomítkem, barva za lomítkem značí barvu vodorovných částí rámečků a úzkého orámování krytů přístrojů.
   Avantgardní přístup designérské firmy DIVAN je zřejmý hned z prvního pohledu na tvarové řešení řady Time. Mírně zaoblené horní i dolní hrany s ostře ohraničenými bočními stěnami rámečků vytvářejí moderní, nadčasové tvary přístrojů v barvách bílá/ledová bílá, bílá/ledová zelená, černá/ledová bílá a titanová/titanová.


Co je pro oba designy společné
  Je to především tvarové i rozměrové řešení krytů všech elektroinstalačních přístrojů, což připouští i libovolné barevné kombinace použitím rámečků z jednoho výtvarného řešení a krytů přístrojů z řešení druhého. Díly v barvách, označovaných jako ledové, jsou z poloprůsvitných plastů (částečně vedou světlo).
   Společnými jsou samozřejmě i všechny používané strojky přístrojů, z nichž většina navazuje na velmi úspěšnou řadu Tango. Snadno tak lze změnit vzhled přístrojů a přizpůsobit jej např. změněnému vnitřnímu vybavení.

Řešení spínačů a zásuvek
  V obou řadách velmi dobře slouží již osvědčené stavebnicové moduly využívané pro kompletaci jiných řad, především pro Tango. S ohledem na mnohaletý zakořeněný zvyk používání dvojitých zásuvek, namísto kombinace dvou nebo i více zásuvek ve společném rámečku, jsou obě řady doplněny také dvojitými zásuvkami vybavenými strojky 5512. Veškeré dvojité zásuvky se montují do samostatně ukládaných elektroinstalačních krabic, nelze použít sestavu krabic s roztečí 71 mm.
   Ke strojku spínače se přikládá rámeček, který se mechanicky upevňuje plastovou přídržnou deskou vybavenou pružnými příchytkami.
   Pro spínače s orientačními nebo signalizačními doutnavkami jsou určeny ovládací kolébky s průzory v ledové barvě, umístěnými přibližně v horní třetině krytu.
   Kryty zásuvek jsou ke strojkům mechanicky upevňovány šroubovým spojem. Kromě okrasné funkce má »mezirámeček« i funkci držáku ochranných clonek k vysoce spolehlivé dětské ochraně.

Elektronické spínače
  Nabídka ABB je doplněna i širokou škálou elektronických spínačů. V prvé řadě jsou to již klasické stmívače s otočným ovládáním. Koncepčně výrazně modernější jsou stmívače s krátkocestným ovládáním - krátkým stiskem se spíná, dlouhým stiskem se pak stmívá. Kromě toho ke stmívači lze připojit libovolný počet tlačítkových ovladačů pro plnohodnotné ovládání z potřebného počtu míst. Obdobně jako v řadě Tango jsou i v řadách Element a Time časově zpožděné domovní spínače (schodišťové automaty) pro časově omezený chod osvětlení nebo ventilátorů.
   Připravují se i časově programovatelné termostaty a spínače reagující na pohybující se osoby (infrapasívní spínače).

Speciální zásuvky
  V nabídce firmy ABB je velmi široká skupina zásuvek sdělovacích přístrojů. Mezi nejpoužívanější patří telefonní zásuvky. Oproti obdobným přístrojům ve stávajících designech jsou nové přístroje v dolní části přístrojového krytu vybaveny konektory se šikmým vývodem. Zásuvky mohou být dodávány v jednonásobném až trojnásobném provedení, jsou vybaveny plošným spojem se šroubovými svorkami, variantně s nebo bez ochrany 3. stupně proti přepětí.
   Také koncepce komunikačních zásuvek se značně odlišuje od nyní používaných. Nejrozšířenější přístroje tohoto typu, tedy zásuvky pro datové sítě, mohou být opatřeny nosnými maskami pro jeden nebo dva konektory kategorie 5.
   Anténní rozvody bude možné kompletovat s využitím anténních zásuvek TV + R v koncovém i průběžném provedení, zatímco zásuvky umožňující i satelitní příjem jsou k dispozici jen pro koncová připojení.

Slovo na závěr
  Firma ABB s.r.o., Elektro-Praga získala na všech letošních prestižních veletrzích ocenění za nejlepší design a užitkové vlastnosti komponentů TIME a ELEMENT. Poslední ocenění bylo firmě ABB s.r.o., Elektro-Praga předáno na veletrhu FOR ARCH 2001 v Praze. 
Autor: Ing. Josef Kunc
Foto: Archiv firmy