Eurook – okna do Evropy
Dřevěná okna s novým profilem IV 78 mm

Značka EUROOK okna a dveře Kulhánek zařadila do standardní nabídky další vylepšení profilu na IV 78. Zvětšením hloubky profilu hranolu na 78 mm spolu s dalšími zlepšeními se stává eurookno od firmy Kulhánek s.r.o. srovnatelným s vlastnostmi špičkových profilů z plastu. Příjemný je také pohled na dřevo v „očích domu“, dodává bydlení přívětivou duši.

Tak jako se o lidech říká, že „oko je okno do duše”, můžeme to také zpětně říci o oknech. Právě okna, tyto „oči domů” napovídají ze všech architektonických prvků nejvíc o charakte ru bydlení a dobrém vkusu těch, kteří za nimi žijí. Estetická kvalitní okna dodají každému bydlení duši. Proč tedy nezvolit právě dřevěné okno značky EUROOK, které dodává firma Kulhánek s.r.o. Je dokonalé, jednoduché, cenově dostupné a rozhodně je z čeho vybírat.

V běžné standardní nabídce dřevěných oken firmy Kulhánek nyní najdeme:

 • profil IV 78 mm,
 • dřevinu z lepené lamely dle požadavku,
 • nátěr lazurovacími laky Glasurit,
 • kování celoobvodové stříbrné,
 • těsnění silikonové,
 • okapnice rámové s přerušeným tepelným mostem Softline,
 • zasklení izolačními dvojskly dle požadavku,
 • v příslušenství pojistku chybné manipulace, přídavné těsnění v křídle, přídavnou okapnici na křídle, přítlačné madlo k balkónovým dveřím, hliníkovou okenní kliku Tokyo.

Jmenujme nejvýznamnější vylepšení profilem IV 78

Prohloubená zasklívací drážka vylepšuje vnitřní povrchovou teplotu skla a zabraňuje rosení skla v blízkosti napojení zasklení na rám, zejména v dolní části. Také nalehávka mezi křídlem a rámem na dřevěnou plochu vylepšuje tepelně izolační vlastnosti oken. Zvětšená dekompresní drážka mezi rámem a křídlem zvyšuje zabezpečení proti zatékání vody při extrémních podmínkách. Zvětšení překrytí křídla přes rám vylepšuje těsnost oken. Zasklívací rámeček s překrytím spáry mezi křídlem a zasklívací lištou výrazně zvyšuje estetický vzhled okenního křídla.


Řez profilu okna:
 1. křídlová okapnička se spodním větráním a koncovkami
 2. drážka pro odvětrání chladné zóny kolem skla
 3. rámová okapnice s přerušeným tepelným mostem, spodním větráním a koncovkami
 4. izolační dvojsklo
 5. silikonový tmel
 6. zasklívací lišta je připevněná skrytými sponami
 7. středové těsnění
 8. kování SIEGENIA Aubi
 9. zářez pro osazení vnitřního parapetu
 10. zářez pro osazení vnějšího parapetu

Bezpečnostní izolační dvojskla

Zakázková výroba umožňuje bohatou typovou rozmanitost oken. Jednokřídlá, dvoukřídlá se sloupkem či bez sloupku, kruhová a jiných nepravoúhlých tvarů. Můžeme vybírat z příček meziskelních lepených i pevných a z velkého množství variant zasklení s ornamentními, tónovanými či bezpečnostními skly.

Standardní sestavení obsahuje izolační dvojsklo 4-6-4 o celkové tloušče 24 mm s nízkoemisiní úpravou a mezislekní dutinou vyplněnou argonem. Součinitel prostupu tepla zasklení je pak Ug = 1,1 W/(m2K), index vzduchové neprůzvučnosti Rw = 32 dB. Použitím speciálních výplní a skel lze dosáhnout tepelné prostupnosti U = 0,9 W/(m2K) a indexu vzduchové neprůzvučnosti až 44 dB.

Firma Kulhánek zajistí zabezpečení balkónových dveří celobvodovým vícebodovým kováním a na vyžádání také zasklení bezpečnostním sklem. Dodavatelem skla do oken EUROOK je firma AKUTERM SKLO, a.s.

Bezpečnostní izolační dvojskla AKUTERM CLIMALIT, CLIMAPLUS, SAFE a PROTECT zvyšují bezpečnost užívání a ochranu před vloupáním. Podrobně se o těchto speciálních sklech můžete dočíst ve Stavebnictví a interiér, viz [1]. Sklo zajišťuje tzv. aktivní i pasivní bezpečnost. Pasivní bezpečnost je ochrana člověka před vážným zraněním, způsobeným sklem samotným. Aktivní bezpečnost je oblast, kde se vyžaduje ochrana člověka nebo jeho majetku před napadením třetími osobami.

Výběr dřeva a jeho profesionální povrchová úprava

Pečlivý výběr materiálu je podmínkou pro vysokou kvalitu a tvarovou stálost výrobku. Základním konstrukčním prvkem je dřevěný třívrstvý lepený hranol, vysoušený na 11–14 % abs. vlhkosti, před vlastní výrobou ohoblovaný na rozměr 78 × 80 mm. Nejčastěji používanými dřevinami jsou jehličnany smrk a borovice, z listnáčů pak pro okna pouze dub. Stále větší oblibu získávají tropické dřeviny.

Transparentní nebo krycí povrchová úprava je prováděna ekologicky nezávadnými, vysoce kvalitními barvami značky Glasurit podle RAL. Před vlastním nátěrem je dřevo nejprve impregnováno a vrchní nátěr je aplikován vysokotlakým stříkáním. Pětiletá záruční doba je samozřejmostí. Bez mechanického poškození a při správné údržbě zůstávají barvy svěží po celá desetiletí.

Kování špičkové značky SIEGENIA Aubi

Právě na jakosti a trvanlivosti kování závisí především komfort obsluhy okna, plynulé otevírání, vyklápění i uzavírání křídla, ochrana proti vloupání a bezpečnost. Kování může splňovat mnoho doplňkových funkcí. Většina těchto funkcí je ovládána nastavením příslušné polohy kliky. Pojistka chybné manipulace – brání pokusu o vyklopení křídla ve chvíli, kdy je okno otevřené. Balkónová pojistka – brání nešetrnému přibouchnutí otevřených balkónových dveří při průvanu nebo silném větru. Rohový převod s bezpeč nostním hříbkem – kování vybavené rohovými převody s hříbky z tvrzené oceli, které zapadají do ocelových protiplechů, zásadním způsobem zvyšuje odolnost okna proti vloupání.

Mikroventilace – zajišťuje stálé přivětrávání, které brání vzniku nadměrné vlhkosti a usazování páry na okenních sklech a na stěnách.

Větrání je možné i použitím ventilačních mřížek či větracích lišt, které se osazují do rámu či nahrazují část skla okna. Tato lišta odvede již větší množství par a lze při tom regulovat velikost proudění.

Okapnice

Termookapnice „Softline” s přerušeným tepelným mostem je vyrobena z hliníkové, speciální profilované lišty a povrchově ošetřena eloxováním. Okno je doplněno okapnicí na křídle, chránící spodní vlys křídla.

Kromě prvotřídních eurooken vyrábí a dodává firma Kulhánek s.r.o. také dveře, vstupní portály i zimní zahrady. Na přání dodá i okna plastová.

Certifikát o shodě výrobků byl vydán Zkušebnou stavebně truhlářských výrobků pod č. ZSTV-02-154

Literatura a zdroje:

[1] Konečný, Kamil: Izolační dvojskla AKUTERM CLIMAPLUS. Pětice zásad pro správnou volbu zasklení do nových oken, Stavebnictví a interiér č. 4/2006, str. 56-57.

1 lektoroval Ing. Jiří Kulhánek
Autor: Mgr. Jarmila Burešová
Foto: Archiv firmy Kulhánek s.r.o.