Evropská premiéra rýpadlo-nakladače Volvo BL71

Nadnárodní společnost Volvo Construction Equipment (dále VCE) představila v první polovině října v polské Wroclawi, v níž má jednu z výrobních divizí, za účasti vrcholového managementu novinářům z Evropy nový stroj, rýpadlo-nakladač Volvo BL71. Světovou premiéru však měl stroj již v březnu na mezinárodním veletrhu stavebních strojů a zařízení CONEXPO v Las Vegas v USA.

  Novou technologickou montážní linku pro rýpadlo-nakladače zřídila společnost v novém závodě ve Wroclawi, kde jsou montovány autobusy Volvo. Po evropské premiéře bude nový rýpadlo-nakladač BL71 postupně uváděn na trhy v jednotlivých zemích a regionech. V současnosti je připravována výroba ve dvou modifikacích - BL70 pro americký trh a BL71 pro evropský trh a další země. V Polsku budou stroje zatím výlučně montovány z dodávaných svařenců, jednotek a komponentů. Současnými obchodními partnery společnosti jsou zákazníci v Evropě, Japonsku, Severní a Jižní Americe a v Asii.
   Pan Didier Teirlinck, který je zodpovědný za vývoj a výrobu kompaktních stavebních strojů Volvo, nastínil předpokládaný vývoj a produkci těchto strojů v nejbližších letech. Podle odhadů by měla výroba kompaktních stavebních strojů pro Evropu dosáhnout v roce 2004 produkce cca 18 000 kusů strojů ve všech kategoriích. VCE však nechce zůstat v komoditě rýpadlo-nakladačů jen u modelů BL70 a BL71, ale hodlá je postupně rozšířit až na desetičlennou řadu. Další chystaná novinka roku 2003 - smykem řízené nakladače, budou vyráběny v USA ve státě Carolina, rovněž modely teleskopických manipulátorů (ve spolupráci s UpRight) doznají rozšíření řady. VCE se chystá na zvýšení výroby minirýpadel (výroba ve Francii), totéž platí o vývoji a výrobě pásových rýpadel v jižní Koreji. Jak následně uvedl Carl Lockwood, představovaná novinka je zcela novým modelem, zkonstruovaným ve vlastním vývojovém a designérském středisku. Nejedná se tedy o »vylepšení«, nýbrž o novou koncepci.
   V rámci prezentace VCE se při setkání s novináři evropských odborných titulů uskutečnila prohlídka montážní linky s následnou demoakcí BL71 v areálu závodu. 
Autor: Karel Kurka
Foto: Archiv firmy