Faistův dům (úvodník 04/2011)

Plánujete-li po roce 2020 stavbu rodinného domu, postavte si Faistův dům a získáte pochvalu od Evropské unie. Možná i s dotací za příkladnost. Pokud s takovým předstihem neplánujete, nic se neděje; Unie myslí a plánuje za Vás. A také nařizuje, což je vhodné připomenout.

Pro čtenáře, kteří výstavbu nemají za povolání ani za hobby: Wolfgang Faist je německý profesor z Darmstadtu, SRN, který vymyslel pasivní dům. Ten je ve špičkové variantě tak dobře izolován, že k jeho vyhřátí stačí jen teplo domova, rozuměj tělesné teplo bydlících.

Na rozdíl od profesora Faista, Unii zná každý a mnohého fascinuje, jak pracuje: V tichu kanceláří nalézají úředníci a experti nejlepší řešení a sepisují je do směrnic, které pak schválí poslušný Evropský parlament. U nás se směrnice jen přeloží a – úřednicky a znalecky – přizpůsobí našim specifikům. Žádné hloupé tlachání, jako v české sněmovně. Mnoho lidí je unešeno, že unijní zákonodárství má spád a těší se, až bude Unie takto rozhodovat o všem. Nejen o boji proti globálnímu oteplování, jehož součástí je i směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov (od angl. Energy Performance of Buildings), známá i pod zkratkou EPDB 2. Přesně o té je řeč.

Při čtení českých odborných stavebních časopisů může čtenář získat dojem, že tvůrce směrnice EPBD 2 určil, že se od roku 2020 budou muset v Unii stavět jen pasivní domy podle profesora Faista. Tak to ale není. Tento dům je pouze součástí specifických tuzemských zájmů o jeho zapracování do národních předpisů coby, pro Českou republiku, povinného řešení.

Takto konkrétní a striktní ovšem není ani EU a pravděpodobně ani Německo, kde žije a pracuje pan profesor. Směrnice jen nařizuje „stavět od roku 2020 všechny novostavby tak, aby měly téměř nulovou spotřebou energie”. To znamená téměř nulovou spotřebu veškeré energie, nikoliv jen nulovou spotřebu energie na vytápění, jak definoval u pasivního domu jeho vynálezce. To je zcela zásadní rozdíl. Pasivní dům není ani nutnou, ani postačující podmínkou pro splnění směrnice EPDB 2.

Existují i jiné cesty a byla by škoda, kdyby je český přepis EPBD 2 zakázal. V Evropě a ve světě se jako mnohem efektivnější a pro bydlení vhodnější a zdravější prosazují domy, které si veškerou energii pro svůj provoz (nikoliv jen pro vytápění) samy vyrábějí z obnovitelných zdrojů, tzn. ze solárních termických a fotovoltaických panelů, přečerpáváním ze země a vzduchu, ze dřeva a biomasy (jejím spalováním úředně nedochází k oteplování atmosféry). Často tyto domy víc energie vyrobí, než spotřebují, přebytky elektřiny dodávají do veřejné sítě. Přitom jsou tyto domy přirozeně větrány, prosluněny, kdykoliv lze otevřít okna atd.

V České republice tento koncept rozvíjí několik firem a výrobců technických zařízení a stavebních materiálů. Domy tohoto typu jsou známé jako Aktivní domy. Věřme, že českým normotvůrcům toto řešení neunikne.

Autor:
Foto: -