Fasáda roku 2003 zná své vítěze

Dne 19. března 2004, již tradičně v útulných prostorách Divadla na Vinohradech a tento rok opět za vtipného moderování Karla Voříška, proběhlo vyhlášení výsledků a ocenění nejlepších fasád v soutěži o nejlepší Fasádu roku 2003. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích - Novostavba, Rekonstrukce, Rekonstrukce prefabrikovaného domu a Rekonstrukce fasády poškozené povodní. Šestičlenná porota vybírala ze 102 staveb. Po vyhlášení soutěže následovalo divadelní představení Lásky paní Ketty, kde hlavní roli výborně sehrála Jiřina Bohdalová. Následovalo společenské setkání a zajímavé rozhovory s oceněnými architekty, staviteli a představiteli firmy Baumit.

V loňském roce vstoupila soutěž Fasáda roku do čtvrtého ročníku. Vyhlašovatelem soutěže byla společnost BAUMIT a partnery projektu pak Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků, Český svaz stavebních inženýrů, Fakulta architektury ČVUT Praha a vydavatelství SPRINGER MEDIA CZ.

Obr. 1: Porotu zaujala zdařilá realizace fasády školy, na které architekt nechal vyniknout barevné řešení, při kterém využil kombinace jemných severských barev, a tím docílil »hravosti«. Ta odpovídá vlastní funkci budovy a jejímu využívání dětmi. Vodorovné žaluzie dodávají celému řešení plasticitu, na fasádě se dále velmi vhodně uplatňuje kombinace tradičních a novodobých materiálů.

Do soutěže se mohly přihlásit všechny fyzické a právnické osoby, jejichž stavební dílo bylo dokončeno v roce 2003 a při jehož výstavbě byly použity kompletní fasádní a tepelně izolační systémy Baumit. V sekretariátu soutěže se do uzávěrky shromáždilo 107 přihlášek, z nichž 102 splnilo vstupní kritéria. Ty byly předány porotě, jíž tradičně předsedal doc. Ing. Miloslav Pavlík, CSc. Porota hodnotila přihlášené práce ve dvou vyřazovacích kolech. Z nich a z následného konečného hodnocení vzešlo 11 oceněných staveb.

Obr.2 Autorovi projektu se podařilo dodat nový, originální výraz původně fádnímu objektu občanské vybavenosti postavenému prefabrikovanou technologií, a to zejména použitím přistavěných a doplňkových prvků zdůrazňujících jedinečnost objektu, které jsou současně skloubeny s termickou sanací objektu, tj. výraznou změnou stavebnětechnických a fyzikálních parametrů obvodového pláště.

Výsledky soutěže Fasáda roku 2003

Porota soutěže Fasáda roku ve složení doc. Ing. Miloslav Pavlík, CSc., předseda poroty, Ing. Ladislav Brett (ČKAIT), doc. Ing. akad. arch. Jiří Mojžíš (Fakulta architektury ČVUT), Ing. Tomáš Fošenbauer (vydavatelství SpringerMedia a.s.), Ing. Libor Štěrba (nezávislý publicista) a Ing. Pavel Med (BAUMIT, spol. s r.o.), posoudila stavební díla přihlášená do soutěže a rozhodla o tom, která získají ocenění a právo označení Fasáda roku 2003.

Obr. 3: Při závěrečném vyhodnocení vyzdvihla porota skutečnost, že na fasádě autor zdařile a velice citlivě kombinuje řadu výrazných architektonických prvků. Plasticitu fasády především podtrhují vystupující okenní konstrukce a výrazně ovlivňují celkový dojem. Barevné řešení podporuje architektův záměr, aby budova nejen oživila monotónnost sídlištního celku, ale stala se jeho přirozeným centrem a informační dominantou.

Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích - Novostavba, Rekonstrukce a Rekonstrukce prefabrikovaného domu a ve zvláštní čtvrté kategorii - Rekonstrukce fasády poškozené povodní. Oceněny byly tyto fasády:

Kategorie: Rekonstrukce prefabrikovaného domu

Hlavní cena: ZvŠ Kupeckého »Modrá škola « (obr. 1), Praha 11-Háje, ulice Kupeckého, architekt/projektant: Architektonický ateliér LOXIA, a.s., majitel: Magistrát hlavního města Prahy, prováděcí firma: Stavitelství Kladno.

Zvláštní uznání ředitele společnosti: Česká spořitelna (obr. 2), Pardubice, třída 17. listopadu, majitel a investor: Česká spořitelna, a.s., prováděcí firma: Radek Bureš, architekt/ projektant: Architektonická kancelář BOSS, Brno, Ing. Aleš Drlý, Ing. Martin Beutel.

Kategorie: Novostavba

V kategorii Novostavba porota rozhodla 1. cenu udělit Německé škole (obr. 3), Praha 5 - Butovice, ulice Na Vidouli, architekt/ projektant: AA OMICRON–K, Ing. arch. Martin Kotík, Ing. arch. Leoš Zeman, majitel a investor: Německá škola Praha 5, prováděcí firma: Tonstav-Service, České Budějovice.

2. cenu obdržely: Tři bytové domy (obr. 4), Praha 5 - Jinonice, Souběžná ulice, majitel: Trigema, s.r.o. + vlastníci bytů, investor: Trigema, s.r.o., architekt/projektant: Ing. arch. Daniel Smitka.

Na této realizaci porota ohodnotila snahu zdůraznit tradice české architektury formou členění fasády, které evokuje návrat ke konstruktivistickému pojetí. Svůj záměr autoři podtrhli i citlivým využitím barevnosti okenních konstrukcí. Celkově fasáda spoluvytváří objemové řešení stavby, které je dobrým příkladem pro moderní a současně kvalitní bytovou výstavbu.

Obr. 5: Při rekonstrukci objektu z druhé poloviny dvacátého století zvolil autor vhodně fasádní systém, který umožnil zdůraznění jednotlivých částí fasády a jejich měřítka. Fasádní pláš. je vhodně doplněn novým výrazovým prostředkem, vytvořeným pomocí celoskleněného rizalitu. Předsazené stínící prvky jsou současně nejen technickým, ale i výrazným výtvarným prvkem na fasádě a zlepšují komplexní funkci celé budovy.

3. cena: Filiální kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů, Zlín-Jižní Svahy, Okružní ulice, prováděcí firma: Jiří Vinter, majitel a investor: Římskokatolická farnost Zlín, architekt/projektant: Ing. arch. Jan Kovář, Ing. arch. Oldřich Both.

Na tomto objektu ocenila porota jednoduché a působivé objemové řešení, v němž použitá barevná škála fasády odlišuje jednotlivé objemy. Na budově použili architekti dalších fasádních materiálů, které jsou pro tento region a především pro město Zlín typické.

Kategorie: Rekonstrukce

1. cena: Budova Ministerstva životního prostředí (obr. 5), Praha 10 - Vršovice, ulice Vršovická, architekt/projektant: TS PROJEKT architektonická kancelář, Ing. arch. Jan Storch, majitel a investor: Ministerstvo životního prostředí, prováděcí firma: UNIPS Ostrava a.s.

2. cena: Polyfunkční dům, Mělník, náměstí Karla IV. (obr. 6), architekt/projektant: Ing. arch. Milan Černý, majitel, investor a prováděcí firma: Ing. arch. Milan Černý.

Porotou byla tato realizace vybrána jako příklad citlivé rekonstrukce novorenasenčního domu, kterou ocenila jako dílo investora a autora v jedné osobě, ve kterém se od návrhu po vlastní dokončení stavby projevuje vysoce systémový přístup. Stavba a jednotlivé detaily se vyznačují vysoce kvalitním řemeslným provedením.

3. cena: Základní škola, Kojetín (obr. 7), náměstí Míru, architekt/projektant: Ing. arch. Petr Bumbálek, majitel a investor:. Město Kojetín, prováděcí firma: Manďák, a.s., Kroměříž.

Profesionálně obnovená fasáda, která respektuje původní stavební substanci. Porotu dále zaujala citlivá volba barevných odstínů zdůrazňující původní členění objektu a profesionální provedení složitých detailů na fasádě.

Zvláštní uznání poroty:

Hotel ARIA, Praha 1 - Malá Strana, Tržiště(obr. 8), architekt/ projektant: ATREA, s.r.o., majitel a investor: Tržiště, a.s. prováděcí firma: Generálním dodavatelem byla společnost Konstruktiva Branko, a.s., a subdodavatelem ATIZ, s.r.o., Praha.

Netradičně řešená fasáda objektu vyvolala mezi členy poroty pozitivní diskusi, na základě které rozhodla o ocenění za kreativní přístup k rekonstrukci, která se snaží velmi šetrně a citlivě doplnit okolní historickou zástavbu.

Zvláštní uznání ředitele společnosti:

Bytový pavlačový dům, Vsetín (obr.9), ulice Sušilova, architekt/projektant: Ing. arch. Jaroslav Kunetek, majitel a investor: Město Vsetín, prováděcí firma: Jasy Vsetín.

Investorovi se podařilo významně zvýšit užitné vlastnosti bytového objektu. Nová fasáda plní nejen estetickou funkci při respektování záměru původních stavitelů pavlačového domu, ale zajiš uje i potřebné vlastnosti obvodového pláště dle současných požadavků tepelné techniky.

Kategorie: rekonstrukce fasády poškozené povodní

Cena v této kategorii nebyla udělena.
Porota se však rozhodla udělit: Zvláštní uznání poroty firmě C.F.M. FASÁDY, s.r.o., za rekonstrukci souboru objektů (mimo jiné základní škola, mateřská škola) a tím výrazné přispění k obnově Štěchovic a Davle po povodních 2002.

Na vyhlášení Fasády roku 2004 se můžeme opět těšit za rok.

Autor:
Foto: Archiv firmy