Fasáda z lícových cihel a obkladových pásků

Stejně jako lidé, tak i domy a budovy mají své tváře. Tváří domu je bezesporu jeho fasáda, která nám na první pohled prozradí mnohé o svém majiteli. Vyjadřuje jeho vkus a nápaditost.

Svůj domov si vytváříme tak, abychom se v něm cítili dobře. Kousek po kousku skládáme složitou mozaiku různých stavebních prvků a snažíme se dosáhnout harmonie tvarů i barev. Významnou součástí této mozaiky, která na první pohled upoutá jak naše hosty, tak i náhodné kolemjdoucí, je zajímavá, vkusná a zároveň originální fasáda. Fasáda domu je jedním z nejzatěžovanějších míst celé stavby. V průběhu roku je vystavena intenzivnímu působení mnoha atmosférických vlivů. Je tedy třeba zvážit všechny možnosti její úpravy, které nám dnešní doba nabízí.

Tradiční materiál

Cihly jsou produktem zdánlivě obyčejným, přitom však vskutku nenapodobitelným a jedinečným. Jedná se o nejstarší stavební materiál, který si člověk vyrobil k budování svého obydlí. Jde o stavební prvek, který se uplatňuje již od nepaměti, a který měl v různých časových érách různá postavení na stavebním trhu. Pálená cihla je čistě přírodní materiál. Vzniká spojením základních přírodních živlů, tedy země, vody, vzduchu a ohně. Zatímco dříve byly nenahozené cihlové domy výrazem chudoby, s postupem času se lidem právě tento hrubý a neotesaný vzhled domů a budov začal líbit. Na počátku třetího tisíciletí obliba pálených cihlových materiálů jakožto pohledového zdiva čím dál tím více roste.

Ukázky vybraných realizací

Více realizací naleznete na stránkách firmy Klinker Centrum s.r.o.

Lícové cihly a obkladové pásky

Široká nabídka lícových cihel, cihel KLINKER a obkladových pásků od firmy Klinker Centrum s.r.o. umožňuje splnit rozličná přání zákazníků.

Tento krásný, přírodní materiál má řadu výhod, které plynou z technologie jeho výroby. Lícové cihly a obkladové pásky jsou vyráběny z hlíny, jde tudíž o zcela přírodní a ekologický materiál, který je vysoce odolný proti povětrnostním vlivům počasí a téměř bezúdržbový. Barevnost je dána mícháním různých typů hlín nikoli povrchovým barvením, což přináší další výhodu, kterou je stálobarevnost materiálu. Lícové cihly a zejména pak cihly a pásky KLINKER mají velmi nízkou nasákavost a vysokou životnost. Možnosti využití lícových cihel a obkladových pásků jsou nesčetné. Tyto materiály lze použít nejen na fasády rodinných domů, ale také k vyzdívání či obložení plotů, komínů, krbů apod.

Doporučení

Při práci s lícovými cihlami a obkladovými pásky je kvalita provedení rozhodující pro výslednou kvalitu celého díla. Existuje několik obecných zásad, které je třeba při realizaci z lícových cihel a obkladových pásků dodržet.

  • Přípravě a rozplánování fasády je třeba věnovat maximální pečlivost.
  • Jedná se o přírodní materiál, u kterého nelze žádným způsobem zajistit stejnobarevnost. Doporučuje se odebírání cihel či pásků současně z více palet.
  • Při skladování i v průběhu stavby je nutné všechny materiály chránit před deštěm.
  • Pro práci s lícovým zdivem a obkladovými pásky doporučujeme používat pouze speciální, doporučené malty, lepidla a spárovací hmoty.
  • K zabránění vniku vody do zdiva je třeba v určitých místech aplikovat hydroizolaci.

Pro zachování jednotného designu domu je možné použít další cihlové prvky, jako jsou například parapetní desky, stříšky na sloupky, cihlová dlažba či pálená střešní krytina.

Podívejte se i na další možnosti využití cihlových prvků http://www.klinkercentrum.cz/galerie.

Při zvažování realizace fasády z lícových cihel či obkladových pásků se prosím obraťte na naše obchodní zástupce, kteří Vám rádi pomohou s výběrem materiálu a odpoví na Vaše případné dotazy. Více také na www.klinkercentrum.cz.

Fotogalerie

Autor: Ing. Jana Smítalová
Foto: Archiv firmy