Fasádní keramické systémy AGROB BUCHTAL na nové barevné vlně

Tak jak bylo uvedeno v editoriálu lednového čísla Stavebnictví a interiér, tradiční stavební veletrh BAU 2009, který proběhl v druhé polovině ledna v Mnichově, nebyl poznamenán vlivem světové ekonomické krize a výstavní prostory byly naplněny spoustou zajímavých výrobků a novinek. Pozadu nezůstala ani společnost Deutsche Steinzeug Cremer a Breuer, která se představila s velkolepou expozicí zaměřenou především na novou harmonicky pojatou škálu barevných glazur „Spektra View“.

Tato kolekce byla navržena renomovaným designérem Peterem Zoernackem, který se věnuje kombinování barev ve veřejném prostoru a výtvarně estetickému ztvárnění fasád budov. Tento barevně harmonický systém obsahuje devět základních matných barevných tónů, z nichž každý má škálu dalších pěti odstínových stupňů (viz obr. 1). Pro základní návrhy a funkční jednoduchost jsou v nabídce také základní barvy – jasně bílá a černá v lesku i v matu a pro opravdu vyzývavé výtvarné návrhy je k dispozici 6 kontrastních barev.

Obr. 1: Realizace Sir John Lyon House v Londýně

Výtvarné umění ve veřejném prostoru

Nové barvy je možné aplikovat běžnou glazovací technologií na keramické desky v systémech fasád KerAion i Kera Twin ve standardních i atypických formátech.

Obr. 2: Barevná grafika na stěně skladové haly

AGROB BUCHTAL obecně sází na estetiku a individuálnost a nabízí pro stavitele a architekty možnost realizovat nejenom funkční a trvanlivý fasádní systém, ale umělecké výtvarné dílo, které oživí venkovní veřejný prostor a do ulic a dalších prostranství přinese přívětivé oživení. Jedna zajímavá realizace takto vznikla v Belgii (viz obr. 2), kde na stěně skladové haly o délce 70 m a výšce 9 m vznikla barevná grafika od belgického profesora umění Luca Aussemse.

Vedle těchto opravdu velmi výjimečných řešení se snaží i další návrháři oživit sortiment standardně vyráběnými, ale osobitými vzory a barvami např. série BOSCO, která získala v roce 2008 cenu Red Dot za design, nebo série Haze (vzhled dřeva), série Metal (vzhled kovu), série Construct (vzhled betonových konstrukcí ), série Snake, Could, Skin, Rockface, Stonewall, u nichž vzhled vystihuje jejich název.

Obr. 3: Inovované uchycení pomocí adaptérů ETEM

Další barevné možnosti

Vedle žádaných fasádních desek zdobených glazurou jsou mezi architekty velmi oblíbené desky v přírodních zemitých materiálech. V systému Kera Twin je možnost vybírat z osmi základních celoprobarvených neglazovaných masivních desek. Na přání zákazníka je možné desky ve výrobní laboratoři zesvětlit, ztmavit, či barevně namíchat podle přání.

Možnosti jsou však omezené chemickými vlastnostmi daných surovin a množstvím fasády na realizovaném objektu. I tak zůstávají ale značné.

Obr. 4: Administrativní centrum Handan v Číně

Progresivní vývoj upevnění desek

Desky Kera Twin jsou zajímavé i z hlediska možnosti inovovaného uchycení pomocí adaptérů ETEM, umístěných z rubové drážkované strany desky (viz obr. 3). Toto uchycení nabízí i znatelné snížení výsledné ceny celého systému. To potěší především investory, ale i montéry, jelikož je systém i montážně jednodušší.

Na fotografiích z různých evropských realizací je vidět rozmanitost systému Kera Twin s možností kombinace i s deskami s drážkovaným povrchem nebo kombinaci s keramickou lamelou jako slunolamem (viz obr. 4 a 5).

Obr. 5: Bytové domy Karloveské rameno v Bratislavě

Osvědčený samočisticí Hydrotect

Za zmínku také stojí již standardní „buchtalácké” ošetření povrchu samočisticí vrstvou Hydrotect, dříve již několikrát popsanou a odborné veřejnosti jistě známou1.

Vzhledem k faktu, že se již na některých fasádách použila i v České republice, můžeme s odstupem let ohodnotit její přínos a konstatovat, že skutečně funguje a rozdíl mezi takto ošetřenými deskami a běžnými povrchy je na první pohled patrný. Jde o to, že na deskách s Hydrotect úpravou neulpí pevně a nastálo mastnota, na kterou se nabalí prachové částice a déšť je tedy může stále bez jakékoli čisticí chemie umývat.

Autor: Pavel Brabec
Foto: Archiv firmy