Fenix Jeseník postaví nové kancelářské centrum s téměř nulovou spotřebou energie dle standardů pro rok 2020

Hospodářské výsledky celé skupiny FENIX Group a.s. za rok 2014 i plány pro příští rok představil na zářijové tiskové konferenci ředitel a majitel FENIX Group Ing. Cyril Svozil. Klíčovým tématem pravidelného podzimního setkání se zástupci médii byla plánovaná výstavba FENIX OFFICE CENTRA v Jeseníku. Objekt s téměř nulovou spotřebou energie bude sloužit jako pilotní projekt pro ověření spolupráce střešní fotovoltaické elektrárny s domovními bateriemi a „smart grid“.

Tržby celé skupiny FENIX Group za rok 2014 dosáhly výše 1,103 mld. Kč a proti výsledkům roku 2013 (1,045 mld. Kč) rostly o 5,6 %. Zisk celého holdingu byl 157 mil. Kč a meziročně vzrostl o 9 %. Růst je důsledkem pozitivního vývoje na 20 hlavních trzích holdingu, z nichž 14 je členských zemí EU. Z TOP 20 rostly prodeje v 15 státech, největší odbytiště pro FENIX představovala loni Velká Británie, Česká republika, Francie, Německo, Švédsko, Dánsko, Slovensko, Rusko, Rakousko a Holandsko. Holding Fenix má v současnosti své výrobní zázemí v šesti zemích – kromě České republiky také na Slovensku, ve Francii, Španělsku, ve Velké Británii a Norsku.

Automatizovaná výrobní linka

V letošním roce byla dokončena realizace největší jednorázové výrobní investice v historii firmy, kterou je automatizovaná výrobní linka na výrobu sálavých panelů ECOSUN. Důvodem je trvalá celosvětová poptávka – meziročně narostl prodej těchto panelů o téměř 10 % a ve srovnání s rokem 2000 je růst prodeje až šestinásobný. Částečnou rekonstrukcí a novou výstavbou vznikly výrobní prostory o ploše 1500 m2. Investice do stavební části představovala 25 mil. Kč, do technologie (robotizovaná lakovna a automatická montážní linka) pak dalších 18,2 mil. Kč. Stavební etapa byla dokončena v říjnu 2014, technologická část byla předána do provozu v srpnu 2015.

FENIX OFFICE CENTRUM

Ing. Cyril Svozil informoval také o novinkách na poli regulací, jak ze strany evropských směrnic, tak i vývoje tuzemské legislativy. Hlavní pozornost pak věnoval realizaci pilotního projektu FENIX OFFICE CENTRUM, při jehož zrodu a fungování bude skupina FENIX spolupracovat s ČVUT – CEEB a pod technickou patronací MPO, MŽP a ERU. Výstavba byla zahájena v říjnu 2015 a nové kancelářské centrum s téměř nulovou spotřebou energie bude splňovat standardy, které budou platné pro objekty v roce 2020. Budova bude vytápěná elektrickými topnými rohožemi ECOFLOOR a elektrickými sálavými panely ECOSUN a o dostatek elektrické energie se postará střešní FVE v kombinaci s domovními bateriemi. Ty budou sloužit pro ukládání přebytků a zajištění rovnoměrné spotřeby objektu. Nové kancelářské centrum bude upraveno i pro spolupráci se „smart grid” tak, aby umožňovalo dobíjení baterií nejen z FVE, ale i ve stanovených časech z elektrické sítě. S ukončením výstavby se počítá v květnu příštího roku.

Účelem projektu je ověřit spolupráci střešní fotovoltaické elektrárny s domovními bateriemi a „smart grid” tak, aby byla prokázána výhodnost tohoto řešení pro provozovatele energetické soustavy i pro uživatele. Jedním z cílů je i vytvoření podmínek pro vznik nového tarifu (objekty s domovními bateriemi), kdy v dobách nadbytku energie budou baterie dobíjeny za zvýhodněných podmínek ze sítě a v době špiček potom naopak zajistí úplně či částečně autonomní provoz objektu.

Více informací najdete na stránkách www.fenixgroup.cz.

Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Archiv firmy