FENIX Jeseník prezentoval výsledky i nové výrobky

V úterý 14. října 2014 zorganizovala společnost FENIX Group, výrobce elektrických topných systémů, tiskovou konferenci, na které seznámila přítomné redakce s výsledky společnosti v roce 2013 i aktuálním vývojem v letošním roce. Hospodaření celé skupiny a nejbližší plány představil Cyril Svozil, ředitel a majitel celé skupiny. Vedoucí tuzemského obchodu FENIX Trading pan Miroslav Petr pak prezentoval novinky ve výrobním sortimentu.

Z prezentace Cyrila Svozila vyplynulo, že tržby celého holdingu v roce 2013 vzrostly ve srovnání s rokem 2012 o 4 %, hrubý zisk narostl o 27 %. Export směřoval do 56 zemí, v pětce nejsilnějších trhů se v loňském roce objevila Francie, Velká Británie, Česká republika, Rusko a Slovensko. Z TOP 25 trhů 16 zemí meziročně rostlo, 9 klesalo. Dvě třetiny z TOP 25 (celkem 16 zemí) jsou členy Evropské unie, proto se holding v posledních letech intenzivně a systematicky zabývá evropskou legislativou i jejími dopady na český trh. V ČR se podle Cyrila Svozila podařilo navázat velmi úspěšnou spolupráci s ČVUT Praha, katedrou TZB, která provedla v zimě 2013/2014 srovnávací výpočty a měření u vybraných dlouhodobě sledovaných objektů. Závěry plně potvrdily dlouhodobá měření společnosti FENIX a vedly i k upřesnění výpočtových podmínek pro tzv. celkovou spotřebovanou energii dle národního vzorce (jehož garantem je právě katedra TZB, ČVUT Praha).

Investice

Loňská akvizice norské společnosti Konsulent team se stala dalším impulsem k růstu na zajímavém norském trhu. Do skupiny FENIX Group a.s. tak nyní patří devět samostatných společností, z nichž sedm v šesti evropských státech (ČR, Slovensko, Velká Británie, Francie, Španělsko a Norsko) jsou výrobně-obchodní společnosti. Cyril Svozil informoval o přípravě největší jednorázové výrobní investice v historii firmy, kterou bude automatizovaná výrobní linka na výrobu sálavých panelů ECOSUN. Důvodem je trvalá celosvětová poptávka – 92 % výrobků míří na export, meziročně narostl prodej těchto panelů o 10,1 % a ve srovnání s rokem 2000 je růst prodeje až pětinásobný. Investice do stavební části je 25 mil. Kč, do technologie (robotizovaná lakovna a automatická montážní linka) pak dalších 18,2 mil. Kč. Stavební etapa se dokončuje v říjnu 2014, technologická část bude předána v březnu 2015.

Výrobky

Ve druhé části tiskové konference se Miroslav Petr zaměřil na nové výrobky a jejich uplatnění. Příznivce designu oslovují skleněné sálavé panely ECOSUN G s potiskem, pro vyhřívání zastřešených teras, balkonů, nebo zimních zahrad jsou určené sálavé panely ECOSUN TH (Terrace Heater). Čerstvou novinkou jsou sálavé panely do kostelních lavic ECOSUN CH (Curch Heater), které mají už i první referenční uplatnění při ohřevu kostelu Sv. Gotharda v Bouzově.

ECOSUN G s potiskem
ECOSUN TH
ECOSUN CH

Netradiční aplikací pryžové topné rohože S-MAT v tomto kostele představil Miroslav Petr i na tiskové konferenci – topná rohož zde pomáhá chránit zdraví pana faráře před účinky chladné podlahy při bohoslužbách. Při rekonstrukci se výborně uplatní bezdrátová regulace Watts RF, která je ideální pro výměnu zastaralé nebo nevhodné regulace. Lze ji doplnit o centrální jednotky a GSM modul, který může majitel snadno ovládat pomocí aplikace Android a IOS pro smartphony.

Novinkou jsou i skleněné sálavé panely GR Set s integrovanou bezdrátovou regulací a přívodní šňůrou ukončenou zástrčkou. Novinkou jsou také pojízdné podpěry pro kvalitní – a nyní díky podpěrám i snadno přenosné – konvektory ATLANTIC F-117 D.

GR set
Konvektor ATLANTIC
Autor: Ing. Peter Šovčík
Foto: Archiv firmy