Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Firma DEVI myslí ekologicky

24.ledna 2005 proběhla v Praze tisková konference společnosti DEVI, s.r.o., kterou uvedl ředitel Vratko Mikuláš. Dozvěděli jsme se o strategii firmy, jejich novinkách (např. topné k kabely bez olova). Součástí setkání byly přednášky na téma spojená s možnostmi využití topných kabelů.

Díky ročnímu výzkumu a úsilí vývojového oddělení, mohla firma DEVI, jako první na světě, nabídnout zákazníkům topné kabely, které neobsahují jeden z nejproblematičtějších chemických a hlavně toxických prvků, tedy olovo. Tyto topné kabely splňují všechny normy EU a již nyní jsou k dispozici všem zákazníkům. DEVI si tak opět upevnilo pozici světové jedničky v oblasti topných kabelů a tento přístup jej řadí do přední linie v boji o snižování zdraví škodlivých prvků.

Odbourání obsahu olova v topných kabelech přináší prospěch nejen životnímu prostředí, které bude méně zatěžováno, ale i zákazníkům z řad montážních a realizačních firem i samotných koncových uživatelů. S novými progresivními materiály vytvořilo DEVI topné kabely, které jsou tvárnější a ohebnější , a proto se s nimi snáze pracuje, čímž se zkracuje doba instalace. Topné kabely mají nové spojky mezi topnou částí a přívodním vodičem, které jsou absolutně odolné proti vniknutí vlhkosti. U těchto kabelů je původní PVC izolace nahrazena Polyolefinem.

Suchá instalace topných kabelů do dřevěných podlah

Další zajímavostí byla informace o suché instalaci topných kabelů do dřevěných podlah, neboť současným trendem nových rodinných domů, ale také rekonstrukcí bytů, jsou dřevěné podlahové krytiny. Pokládají se prakticky ve všech prostorách, případně se kombinují s jinými krytinami, nejčastěji keramickou dlažbou.

Firma DEVI uvádí v letošním roce nový výrobek Devicell, který je určen právě k vytápění dřevěných podlah. Základní součástí Devicellu je tepelně izolovaná profilovaná hliníková mřížka opatřená drážkami, které slouží pro uložení samotného topného kabelu. Toto netradiční řešení umožňuje velmi rychlou a snadnou instalaci pod dřevěné podlahy, aniž by bylo zapotřebí jakéhokoliv mokrého stavebního procesu. Topné kabely jsou umístěny těsně pod vyhřívaným povrchem, čímž se zajišťuje velmi rychlé dosažení požadované teploty v místnosti.

Rychlá a snadná pokládka

Hliníkovou profilovanou mřížku s tepelnou izolací je možné pokládat přímo na povrch hrubé podlahy. Do drážek je nejprve instalován topný kabel a bezprostředně poté následuje pokládka samotné dřevěné nebo laminátové podlahy.

Pomocí Devicellu je tedy možné instalovat novou teplou podlahu velmi rychle, aniž by bylo nutné odkládat pokládku podlahy v návaznosti na zasychání zalévací, nebo betonové směsi. Dochází tím k urychlení stavebních procesů přibližně o 50 – 75 %. Devicell nepřináší užitek pouze instalatérům (jednoduchá montáž), ale i uživatelům, kteří se mohou těšit na zkrácení času potřebného k dosažení požadované teploty.

Přenos tepla bez ztrát

Kovová mřížka s drážkami pro topný kabel má několik funkcí. Drážky chrání topný kabel před poškozením a současně zajišťují lepší přenos tepla do hliníkového plata. Hliníková kostra mřížky téměř beze ztrát předává získané teplo do dřevěné podlahy. Drážky jsou tvarované takovým způsobem, aby bylo možné pro instalaci použít topné kabely označené deviflex DTIP případně DTIE. Výrobek je samozřejmě pečlivě otestován a vyzkoušen.

Fakta závěrem

Hliníkové plato s tepelnou izolací se dodává v rozměrech 0, 5 x 1 m a lze je snadno spojovat. Jedno baleni obsahuje celkem 5 m2, tloušťka plata včetně izolace je 13 mm.

1 Zpracováno dle tiskové zprávy firmy DEVI
Autor:
Foto: Archiv firmy