FOR ARCH a GRAND PRIX 2016

Na letošním ročníku veletrhu FOR ARCH se představilo 841 vystavovatelů na téměř 21 000 m2 čisté výstavní plochy a na veletrh dorazilo více jak 71 000 návštěvníků. Souběžně s veletrhem probíhala řada zajímavých akcí. Jednou z nich byla například soutěž GRAND PRIX.

Slavnostní zahájení veletrhu proběhlo hned první den veletrhu v dopoledních hodinách za podpory ministra financí Andreje Babiše, ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové a ministra životního prostředí Richarda Brabce a plynule navázalo na Konferenci ředitelů projektových společností. Slavnostního zahájení veletrhu veletrhu FOR ARCH se zúčastnila i Indonéská delegace vysokých státních představitelů vedená Indonéským velvyslancem Jeho Excelencí panem Aulia A. Rachmanem a generálním ředitelem Odboru pro Spojené státy a evropské záležitosti z ministerstva zahraničí Indonésie panem Muhammadem Anshorem.

Co čekalo návštěvníky

Pro návštěvníky bylo připraveno 841 vystavujících firem, kteří se svými výrobky a technologiemi obsadili sedm výstavních hal a venkovní plochu. Nechyběl také bohatý a informacemi nabitý doprovodný program, který veletrh doprovázel po celou dobu konání a každý den s jiným tématem.

GRAND PRIX

Také letos se na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH 2016 uskutečnila soutěž GRAND PRIX o nejlepší exponát, kterou vyhlašuje společností ABF, a. s. Soutěže se zúčastnilo celkem 41 přihlášených produktů a po pečlivém prostudování podkladů a na základě prezentace exponátů firem v průběhu prvního dne veletrhu bylo uděleno pět cen GRAND PRIX a šest ČESTNÝCH UZNÁNÍ bez určení pořadí.

Ceny GRAND PRIX získaly firmy:

Bosch Termotechnika, s.r.o. – obchodní divize Buderus, za kondenzační kotel Buderus Logamax plus GB192iT. Jedná se o nový stacionární kotel v kompaktním provedení, jehož čelní plocha je vyrobena z tvrzeného titanového skla. Modulární konstrukce a snadný přístup ke komponentům umožňuje rychlou montáž i údržbu. O tomto kotli jsme se zmiňovali v časopise Stavebnictví a interiér v roce 2015 v článku s názvem Inovace Buderusu na ISH 2015 a přečíst si ho můžete na www.stavebnictvi3000.cz.

FRAJT, s.r.o., za skleněný panel s keramickým digitálním tiskem, efektem double vision představujícím unikátní prvek s širokým rozsahem využití ve všech druzích interiérů a s dobrou odolností proti mechanickému poškrábání.

INTERNORM-OKNO, s.r.o., za větrání I-tec představující lokální, plně automatizovanou rekuperační jednotku integrovanou do okna s řízením teploty a vlhkosti vhodnou pro byty a rodinné domy. O tomto větrání jsme psali v časopise Stavebnictví a interiér v červnu 2013 a článek pod názvem Internorm I-tec větrání si můžete přečíst na www.stavebnictvi3000.cz.

I-tec větrání je zcela integrováno do okenního systému

NIBE ENERGY SYSTEMS za tepelné čerpadlo NIBE F2120 vzduch-voda s vysokou hodnotou sezónního topného faktoru, s vysokou teplotou a tichým chodem.

Saint-Gobain Construction Products CZ, a.s., divize Rigips za Habito, sádrokartonovou desku s extrémní pevností pro výstavbu interiérových stěn a příček. Deska má vysokou únosnost a dobré akustické vlastnosti. O desce Habito jsme psali ve Stavebnictví a interiér 2016/3 a článek pod názvem Vysokopevnostní sádrokartonová deska Habito si můžete přečíst na www.stavebnictvi3000.cz.

Sádrokartonová deska Habito

Čestné uznání obdržely firmy:

BERNDORF BÄDERBAU, s.r.o., za masážní vířivou vanu pro koně představující rozšíření výroby klasických bazénů a vodních atrakcí o rehabilitační zařízení pro koně a zajišťující prodloužení jejich života a zlepšení kvality.

České vysoké učení technické v Praze za odvalovací bezlopatkovou turbínu, která je použitelná pro okrajové parametry spádu a průtoku tam, kde již nemohou běžné turbíny efektivně pracovat.

ELEKTRODESIGN ventilátory, spol. s r.o., za ECOAIR Design Ecowatt – malý radiální ventilátor s možností nastavení konstantního průtoku vzduchu a automatického přizpůsobení výkonu dle daných podmínek instalace.

Hein & spol. – keramické závody, spol. s r.o., za kachlový krb SOLID – volně stojící krb na dřevo s akumulačním výměníkem a tělem z glazovaných velkoformátových kachlů.

PIEDRA UNO, a.s., za plovoucí dlažbu PIEDRA, která je tvořena odolnými plastovými dílci se systémem zámků a povrchem z mramorového nebo kamenného koberce. Aplikovat ji lze na jakoukoliv rovnou podkladovou pevnou plochu.

Schiedel, s.r.o., za Schiedel KombiGas – integrovaný komínový systém pro odvod spalin od spotřebičů na pevná a plynná paliva, s přívodem vzduchu a šachtou pro svislá vedení. O komínovém systému jsme se zmiňovali ve Stavebnictví a interiér 2016/5 a článek pod názvem Schiedel KombiGas – novinka mezi komínovými systémy si můžete přečíst na www.stavebnictvi3000.cz.

Závěr

Mezi návštěvníky a vystavovateli panovala optimistická nálada. Mnozí návštěvníci, kteří se u nás stavovali na stánku, nám řekli, že byli s veletrhem spokojeni, neboť objevili řadu zajímavých materiálů a inspirací. Vystavovatelé si naopak pochvalovali nové obchodní příležitosti a dobrou návštěvnost. Na další veletrh FOR ARCH se můžeme těšit opět za rok, tentokrát v termínu 19.–23. 9. 2017.

¹) Zpracováno z tiskových podkladů společnosti ABF, a.s. a informací získaných na veletrhu FOR ARCH 2016
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Archiv firem, Helena Hejhálková