Na FOR ARCHu v Praze se opět sešel stavební svět

Od úterý 20. září do soboty 24. září 2005 otevřel své brány Pražský veletržní areál Letňany. 16. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH Praha 2005, pořádaný společností ABF, znovu potvrdil výjimečnost a kvalitu této komplexní odborné akce pro obor architektura a stavebnictví.

Na výstavní ploše Pražského veletržního areálu se představilo 1028 vystavujících firem z 15 zemí světa. Z prvních reakcí vystavovatelů je zřejmé, že se letošní FOR ARCH stane jedním z nejúspěšnějších ročníků. Branami výstaviště Pražského veletržního areálu prošlo 104 811 návštěvníků, doprovodných programů se zúčastnilo 1 684 odborníků z 23 států světa, tudíž celková návštěvnost veletrhu je rekordních 106 495 osob, mezi nimiž převládali odborníci.

V zahajovací den veletrhu se z iniciativy ČKAIT a ČSSI konalo významné mezinárodní setkání „Evropští stavební inženýři v Praze". Zástupci 5 států Evropy byli poté přijati předsedkyní představenstva a generální ředitelkou ABF, a.s. Miloslavou Veselou.

Před vernisáží přišel významné české a zahraniční hosty osobně pozdravit ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina a řada dalších celebrit, které svůj názor na vzrůstající úroveň a budoucnost českého stavebnictví vyjádřili v zahajovacích projevech při vernisáži veletrhu.


Obr. 1: Slavnostní zahájení veletrhu

Slavnostní udělování cen

Odborná porota organizátora veletrhu tradičně udělila ceny za nejlepší exponáty v soutěži GRAND PRIX FOR ARCH a cenu TOP ARCH za nejlépe ztvárněnou expozici. K veletrhu nerozlučně patří celostátní soutěže STAVBA ROKU a DOPRAVNÍ STAVBA ROKU, mezinárodní finále SOUTĚŽE UČŇŮ STAVEBNÍCH OBORŮ, soutěž o nejlepší oborovou publikaci ZLATÁ PEČEŤ a mezinárodní soutěž kresleného humoru „fór pro FOR". Mezinárodnost veletrhu podtrhla výstava díla Ing. arch. Petra Franty „Úhel pohledu", která loni začala své světové turné v Montrealu a Barceloně.

Předání cen většiny soutěží se uskutečnilo 20. 9. 2005 od 20 hod. ve slavnostní atmosféře Galavečera FOR ARCH v reprezentativních prostorách Paláce Žofín za účasti premiéra a dalších představitelů vlády ČR, špičkových manažerů a odborníků českého stavebnictví a zástupců mezinárodních i českých odborných komor, cechů, svazů a dalších odborných organizací.

Doprovodný odborný program

Nedílnou součástí veletrhu jsou konference, semináře, workshopy a diskusní fóra, které vzbudily nečekaný návštěvnický zájem. Zmiňme alespoň ty nejdůležitější z nich, jejichž názvy a zaměření dokladují, že FOR ARCH pružně vychází vstříc aktuálním trendům a beze zbytku plní své poslání – setkávání odborníků napříč stavebním světem.

Zahajovací konference veletrhu, připravená FA a FS ČVUT, se konala v hotelu Praha již 15. – 16. 9. 2005 pod názvem Hry a město. Konference řešila možnost budoucí výstavby víceúčelových zařízení a dopravní infrastruktury v hlavním městě Praze v návaznosti na pořádání olympijských her.

Tradičně k programu veletrhu patřila také konference Asociace energetických manažerů, konaná dne 8. 9. 2005 v Lichtenštejském paláci a zdůrazňující letošní téma veletrhu nízkoenergetické stavění.

První den veletrhu se uskutečnily 2 konference s mezinárodní účastí: Energetická náročnost staveb, zaměřená na zavádění energetické certifikace budov jako nástroje veřejné informovanosti o energetické kvalitě budov pro bydlení a terciální sektor a konference Salón inovací a investic - projekt prezentující výstupy vědy a výzkumu aplikovatelné do stavební praxe.

Druhý den se diskutovalo na téma Inteligentní budovy a telekomunikace. Konference, která byla určena především odborníkům z řad developerů, inženýrů a projektantů, představila možnosti integrovaných řídicích systémů pro budovy a byty včetně telekomunikačních pojítek a prezentovala tak zcela nový trend stavění. Pro účastníky workshopu byla – zřejmě naposledy pro veřejnost – zpřístupněna budova Řízení letového provozu v Jenči, která se může pyšnit nejen titulem STAVBA ROKU 2005, ale zajisté i přídomkem „inteligentní budova".

Na třetí den byla připravena konference Zadávání veřejných zakázek a nový koncesní zákon, jejímž cílem bylo seznámit posluchače z veřejného a soukromého sektoru s úpra-vou právních vztahů při budovaní veřejné infrastruktury a zajišťování veřejných služeb.

Celý konferenční program vyvrcholil 23. 9. 2005 odbornou rozpravou formou „kulatého stolu" nad novým Stavebním zákonem. Rozprava odstartovala cyklus konferencí, kterými hodlají tvůrci zákona oslovovat zástupce odborných sdružení a spolků a představitele místní samosprávy. Akci osobně zahájil premiér Jiří Paroubek, který přivítal nabídku ABF, a.s. a předsedy ČKAIT Václava Macha, aby se tomuto – pro stavební veřejnost stěžejnímu zákonu – pravidelně věnoval odborný měsíčník Stavební listy.

Veletrh FOR ARCH navštívila dne 22. 9. 2005 delegace zástupců Hannover Messe, aby diskutovala o vývoji a budoucnosti výstavnictví v Evropě. Bylo konstatováno, že Praha bude hrát i na poli výstavnictví stále větší roli. Je totiž svojí geografickou polohou a počtem obyvatel, který dosahuje i s přilehlými, ale snadno dostupnými aglomeracemi, 3 milióny obyvatel, doslova předurčena, aby plnila funkci veletržního centra. K tomu lze přiřadit také skutečnost, že díky svému historickému a kulturnímu bohatství láká každoročně statisíce návštěvníků, kteří mohou spojit prohlídku pamětihodností s návštěvou veletrhů.

Autor: Martin Zilvar
Foto: Helena Hejhálková