Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

FOR ARCH 2001 shlédlo přes 105 tisíc lidí

Více než 105 tisíc lidí navštívilo 12. Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2001, který probíhal od úterý 11. do soboty 15. září v Pražském veletržním areálu (PVA) Letňany.

  V sedmi výstavních halách a na volné ploše se prezentovalo celkem 1212 vystavovatelů prakticky ze všech oborů souvisejících se stavebnictvím. Z toho 111 firem pocházelo z 18 především evropských zemí, včetně Německa, Velké Británie, Turecka, ale i Jihoafrické republiky. Vystavovatelé společně obsadili hrubou výstavní plochu zhruba 60 000 m2. Organizátorem veletrhu byla veletržní správa ABF, a.s.
   Celý letošní For Arch byl přímo protkán tématem »regenerace«. K tomuto stěžejnímu tématu se přihlásila víc jak stovka vystavovatelů a byl mu věnován i velký prostor v doprovodných programech. Například proběhl seminář týkající se regenerace bytového fondu, především pak panelových domů, seminář na téma úspor energií v budovách či diskusní fórum týkající se principů obnovy památkových objektů v Praze. Druhým výrazným znakem For Archu bylo zaměření se na poradenství určené zejména laické veřejnosti, včetně prezentace oborových časopisů i elektronických a internetových produktů.
   V průběhu veletrhu byli vyhlášeny i vítězové nejrůznějších soutěží. V prvé řadě se soutěžilo o tradiční ocenění GRAND PRIX FOR ARCH 2001. Tuto cenu za nejlepší vystavovaný výrobek obdrželo celkem pět exponátů bez uvedení pořadí, čestná uznání získalo 9 firem. Oceněny byly také nejlepší expozice cenou TOP ARCH. Dále byly vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší a nejprodávanější odbornou publikaci z oblasti urbanismu, architektury, stavitelství, bydlení a interiéru ZLATÁ PEČEŤ FOR ARCH 2001. Svého ocenění se dočkali také vítězové 5. mezinárodního finále Soutěže učňů stavebních oborů (SUSO), které probíhalo po tři dny přímo před zraky návštěvníků v hale č. 6 PVA.
   Nejočekávanější soutěží byla bezesporu prestižní STAVBA ROKU, na níž se »oskara českého stavebnictví« dostalo 5 stavbám. Slavnostní vyhlášení této soutěže proběhlo v pátek 14. září ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.
   Probíhající veletrh FOR ARCH 2001 podrobně mapoval slovem i obrazem tzv. virtuální veletrh. Na internetových stránkách www.abf.cz nebo www.forarch.cz si proto všichni zájemci mohou vyhledat, a to až do příštího veletrhu, všechny důležité informace týkající se průběhu veletrhu včetně vydaných tiskových zpráv či protokolů jednotlivých soutěží.

Do soutěže o GRAND PRIX o nejlepší výrobek, technologii (exponát) veletrhů FOR ARCH 2001, FOR TECH 2001, FOR Computer 2001 a FOR VERTICAL 2001 bylo přihlášeno celkem 35 firem s 37 exponáty. V soutěži odborná porota udělila bez určení pořadí 5 cen, které získaly firmy:
• INVESTCONSULT BRNO s.r.o.
za systém gravitačního zavírání a motorického otevírání požárních vrat - ocelová požární vrata posuvná s pohonovou jednotkou DICTAMAT 6000;
• Ing. Jan Topol
za originální řešení odpadních vod s vestavěným pískovým filtrem – čistírna odpadních vod TOPAS;
• EVVA spol s r.o. Praha
za autonomní mechatronický systém – mechatronická cylindrická vložka ELMO;
• ATREA s.r.o.
za progresivní technické řešení větrací jednotky s rekuperací tepla – DUPLEX 300 EC;
• COMING Plus, a.s.
za podlahovou technologii z epoxidového teraca – schodišťový stupeň ze syntetického teraca.

Dále odborná porota udělila 9 Čestných uznání FOR ARCH 2001:
• ENVI – PUR s.r.o.
za systém možnosti automatizovaného zpětného řízení – domovní ČOV řízená počítačovou jednotkou;
• HOCO BAUELEMENTE spol. s r.o.
za řešení dřevohliníkového okna – dřevohliníkové okno HOCO H400;
• Drdlík Josef
za využití plastových odpadů – krytina z recyklovaného plastu firmy REGRAPLAST spol. s r.o.;
• WIENERBERGER CIHLÁŘSKÝ PRŮMYSL a.s.
za doplnění řady tvarovek o nízké bloky – nízké cihly POROTHERM N;
• K3 ULTRA – CAD SOFTWARE
za komplexnost programu ARCHITECH.PC;
• ABB s.r.o., Elektro - Praga
za ucelený program, design a flexhibilitu výrobků – spínače a zásuvky designu ELEMENT a TIME;
• SIMA – stavební izolační materiály
za kvalitní ucelený program a hydroizolační systém vhodný pro rekonstrukce – WOLFIN GWSK;
• CHLUMČANSKÉ KERAMICKÉ ZÁVODY a.s.
za nové povrchy napodobující přírodní kámen – dlaždice program PEGMATIT;
• MAPEI s.r.o.
za cementový sanační systém do kanalizace s vysokou chemickou odolností.
   Cenu za architektonické řešení a celkový dojem expozice TOP ARCH 2001 získala společnost Chlumčanské keramické závody a Keramika Horní Bříza, čestné uznání TOP ARCH 2001 bylo uděleno firmě RANNILA VELVARY, s.r.o. 
Autor: Jan Novotný
Foto: Archiv firmy