FOR ARCH 2001 shlédlo přes 105 tisíc lidí

Více než 105 tisíc lidí navštívilo 12. Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH 2001, který probíhal od úterý 11. do soboty 15. září v Pražském veletržním areálu (PVA) Letňany.

  V sedmi výstavních halách a na volné ploše se prezentovalo celkem 1212 vystavovatelů prakticky ze všech oborů souvisejících se stavebnictvím. Z toho 111 firem pocházelo z 18 především evropských zemí, včetně Německa, Velké Británie, Turecka, ale i Jihoafrické republiky. Vystavovatelé společně obsadili hrubou výstavní plochu zhruba 60 000 m2. Organizátorem veletrhu byla veletržní správa ABF, a.s.
   Celý letošní For Arch byl přímo protkán tématem »regenerace«. K tomuto stěžejnímu tématu se přihlásila víc jak stovka vystavovatelů a byl mu věnován i velký prostor v doprovodných programech. Například proběhl seminář týkající se regenerace bytového fondu, především pak panelových domů, seminář na téma úspor energií v budovách či diskusní fórum týkající se principů obnovy památkových objektů v Praze. Druhým výrazným znakem For Archu bylo zaměření se na poradenství určené zejména laické veřejnosti, včetně prezentace oborových časopisů i elektronických a internetových produktů.
   V průběhu veletrhu byli vyhlášeny i vítězové nejrůznějších soutěží. V prvé řadě se soutěžilo o tradiční ocenění GRAND PRIX FOR ARCH 2001. Tuto cenu za nejlepší vystavovaný výrobek obdrželo celkem pět exponátů bez uvedení pořadí, čestná uznání získalo 9 firem. Oceněny byly také nejlepší expozice cenou TOP ARCH. Dále byly vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší a nejprodávanější odbornou publikaci z oblasti urbanismu, architektury, stavitelství, bydlení a interiéru ZLATÁ PEČEŤ FOR ARCH 2001. Svého ocenění se dočkali také vítězové 5. mezinárodního finále Soutěže učňů stavebních oborů (SUSO), které probíhalo po tři dny přímo před zraky návštěvníků v hale č. 6 PVA.
   Nejočekávanější soutěží byla bezesporu prestižní STAVBA ROKU, na níž se »oskara českého stavebnictví« dostalo 5 stavbám. Slavnostní vyhlášení této soutěže proběhlo v pátek 14. září ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.
   Probíhající veletrh FOR ARCH 2001 podrobně mapoval slovem i obrazem tzv. virtuální veletrh. Na internetových stránkách www.abf.cz nebo www.forarch.cz si proto všichni zájemci mohou vyhledat, a to až do příštího veletrhu, všechny důležité informace týkající se průběhu veletrhu včetně vydaných tiskových zpráv či protokolů jednotlivých soutěží.

Do soutěže o GRAND PRIX o nejlepší výrobek, technologii (exponát) veletrhů FOR ARCH 2001, FOR TECH 2001, FOR Computer 2001 a FOR VERTICAL 2001 bylo přihlášeno celkem 35 firem s 37 exponáty. V soutěži odborná porota udělila bez určení pořadí 5 cen, které získaly firmy:
• INVESTCONSULT BRNO s.r.o.
za systém gravitačního zavírání a motorického otevírání požárních vrat - ocelová požární vrata posuvná s pohonovou jednotkou DICTAMAT 6000;
• Ing. Jan Topol
za originální řešení odpadních vod s vestavěným pískovým filtrem – čistírna odpadních vod TOPAS;
• EVVA spol s r.o. Praha
za autonomní mechatronický systém – mechatronická cylindrická vložka ELMO;
• ATREA s.r.o.
za progresivní technické řešení větrací jednotky s rekuperací tepla – DUPLEX 300 EC;
• COMING Plus, a.s.
za podlahovou technologii z epoxidového teraca – schodišťový stupeň ze syntetického teraca.

Dále odborná porota udělila 9 Čestných uznání FOR ARCH 2001:
• ENVI – PUR s.r.o.
za systém možnosti automatizovaného zpětného řízení – domovní ČOV řízená počítačovou jednotkou;
• HOCO BAUELEMENTE spol. s r.o.
za řešení dřevohliníkového okna – dřevohliníkové okno HOCO H400;
• Drdlík Josef
za využití plastových odpadů – krytina z recyklovaného plastu firmy REGRAPLAST spol. s r.o.;
• WIENERBERGER CIHLÁŘSKÝ PRŮMYSL a.s.
za doplnění řady tvarovek o nízké bloky – nízké cihly POROTHERM N;
• K3 ULTRA – CAD SOFTWARE
za komplexnost programu ARCHITECH.PC;
• ABB s.r.o., Elektro - Praga
za ucelený program, design a flexhibilitu výrobků – spínače a zásuvky designu ELEMENT a TIME;
• SIMA – stavební izolační materiály
za kvalitní ucelený program a hydroizolační systém vhodný pro rekonstrukce – WOLFIN GWSK;
• CHLUMČANSKÉ KERAMICKÉ ZÁVODY a.s.
za nové povrchy napodobující přírodní kámen – dlaždice program PEGMATIT;
• MAPEI s.r.o.
za cementový sanační systém do kanalizace s vysokou chemickou odolností.
   Cenu za architektonické řešení a celkový dojem expozice TOP ARCH 2001 získala společnost Chlumčanské keramické závody a Keramika Horní Bříza, čestné uznání TOP ARCH 2001 bylo uděleno firmě RANNILA VELVARY, s.r.o. 
Autor: Jan Novotný
Foto: Archiv firmy