FS irius – nový systém upevnění tvarovaných plechů

Architektonický výraz moderních průmyslových staveb do značné míry ovlivňuje podoba fasády. K opláštění fasád současných halových staveb je často navržen tvarovaný plech různých profilů. Pro upevnění vlnitých a trapézových plechů na podkladní konstrukci je dosud používáno klasické upevnění pomocí šroubů s šestihrannou hlavou. Tento tvar hlavy šroubu může v některých případech kolidovat se snahou architekta o nerušené působení vlnovek a rovnoběžek fasádních plechů.

Švýcarská firma SFS, přední světový výrobce upevňovacích systémů, přichází nyní s novinkou, řešící estetickou i funkční otázku upevnění.

Detail upevnění SFS irius

Jedná se o komplexní řadu upevňovacích prvků SFS irius. Jednotlivé samovrtné šrouby nového provedení mají zcela plochý tvar hlavy, pod kterou je konstrukčně též zcela nově vyřešen způsob montážního uchycení šroubu.

Tiskárna MAFRA v Praze 10 – opláštění upevněno šrouby SFS irius

Toto nové, patentované provedení, přináší nejen požadovaný efekt maximální »neviditelnosti« upevnění, ale i nový ozubený úchyt v kombinaci se svěrným nástavcem E 420, který umožňuje dokonalé uchycení šroubu bez možnosti uvolnění, zajišťuje optimální směr vrtání a zcela kolmé usazení.

V provedení SFS irius jsou všechny upevňovací prvky určené pro různé montážní práce na opláštění halových staveb a fasád, kdy je potřebné upevnit plech k podkladní ocelové konstrukci o různých tloušťkách, ke spojení přesahů plechů i jejich upevnění na dřevěný podklad. Prvky SFS irius jsou vyrobeny ze speciální nerezové oceli nebo z uhlíkové oceli s kvalitní antikorozní ochranou.

Samozřejmostí je úprava hlav šroubů v požadovaném barevném odstínu. K této úpravě je používána trvanlivá prášková barva.

Autor: Josef Krupka
Foto: Archiv firmy