Galerie Harfa – moderní centrum obchodu a zábavy

Galerie Harfa, v současnosti největší obchodní administrativní centrum v Praze, byla otevřena 11. listopadu 2010 a měla by se stát přirozeným centrem zábavy a nákupů nejen pro obyvatele Vysočan a nejbližšího okolí. Na její výstavbě se podílelo mnoho firem. V moderních interiérech nalezneme například výtahy a eskalátory firmy Schindler CZ a.s.

Nákupní galerie se nachází v sousedství O2 areny přímo u stanice metra Českomoravská a v její těsné blízkosti jsou zastávky tramvaje a autobusů MHD. Nedaleko je také vlakové nádraží Praha- Libeň. Na ploše 49 000 m2 nabízí zákazníkům 160 obchodů se značkovou módou, sportovním oblečením a vybavením, obuví a koženými doplňky, potřebami pro domácnost, gastronomickými lahůdkami a mnoho dalších. V přízemí Galerie Harfa se nachází již 33. hypermarket Interspar v České republice.

Už při první myšlence o našem novém obchodním centru Galerie Harfa jsme si stanovili, že jedinečnost, originalita a rozdílnost musí být základem našeho přístupu k projektu.
(Tamir Winterstein, generální ředitel Lighthouse Group)

Od jiných obchodních center se liší unikátní nabídkou volnočasových aktivit. Zábava se odehrává zejména na střeše obchodního centra, kde najdou zájemci kluziště, audiovizuální a vodní atrakce. Na jaře se na střeše otevře také Dinopark; do té doby je pro děti i dospělé uvnitř centra k vidění výstava „Příchod dinosaurů”.

Výrazná architektura

Architektonický návrh vyšel z dílny Moshe Tzur Architects, do života jej přenesla společnost HELIKA, a.s. „Po architektonické stránce bylo cílem projektu vytvoření osobité stavby, která svým jednoduchým, přehledným vnitřním konceptem a příjemnou atmosférou přitáhne návštěvníky. Zároveň bylo třeba vytvořit budovu, která bude respektovat jak starší domy v lokalitě, tak moderní stavbu O2 areny, se kterou je Galerie Harfa propojena pasáží,” uvedla Ing. arch. Veronika Kubátová z architektonické a projekční kanceláře HELIKA.

Obchodní centrum

Tvar objektu obchodního centra maximálně využívá velikosti pozemku a jeho vnější půdorysné trojúhelníkové řešení se odráží i v interiéru. Hlavní pasáže jsou odvěsnami a přeponou trojúhelníku, v jejichž vrcholech jsou vytvořena tzv. náměstí, a dělí plochu pro obchodní centrum na její vnitřní a vnější část. Dominantním prvkem je vytvoření arkád pomocí interiérových obkladů po vnějších stranách pasáží. Pasáže jsou prosvětleny světlíky různých tvarů, které jim dodávají dostatek denního světla, a tím je navozena atmosféra vnější ulice. Pro obchodní centrum jsou navrženy tři hlavní vstupy, a to z ulice Ocelářská a Českomoravská. Jednotlivá patra jsou propojena eskalátory a výtahy Schindler. V objektu nalezneme 12 výtahů S2600, 2 výtahy S5400, 2 travelátory S 9500 AE a 19 eskalátorů S 9300 AE.

Administrativní část

Na obchodní centrum navazuje administrativní část, která je umístěná ve vrcholu vnějšího půdorysného trojúhelníku. Hmotově ji tvoří dvě věže spojené krčkem, v němž jsou umístěny hlavní vertikální komunikace. Velký důraz při návrhu byl kladen na ztvárnění fasád – střídání vertikálních a horizontálních prvků, použití různých druhů skla. Konstrukčně je objekt tvořen železobetonovým monolitickým skeletem, doplněným předpjatými průvlaky a železobetonovými ztužujícími stěnami. Založení je provedeno na základové desce zesílené v místě sloupů. Obvodové pláště jsou provedeny převážně jako kombinace prosklených fasád a skládaných fasád.

Podle známého úsloví jsou pro úspěch komerčního projektu důležitá tři P: Poloha, Poloha, Poloha.
A skutečně. Výhodou projektu Harfa je vynikající poloha.
(Prof. Moshe Tzur)

Z historie lokality

Obchodní a zábavní centrum Galerie Harfa vyrostlo v pražských Vysočanech na místě rozlehlých výrobních a skladových hal bývalého areálu ČKD. Velké rozvojové území tohoto areálu se začalo měnit po roce 2000 příchodem společnosti SAZKA, která zde postavila Sazka arenu, multifunkční sportovní a kulturní halu. Hala, která je jednou z nejmodernějších víceúčelových staveb tohoto typu v Evropě, byla uvedena do provozu v roce 2004 při příležitosti konání Mistrovství světa v ledním hokeji. V roce 2006 území z obou stran Sazka (O2) areny získala společnost C&R Developments (člen skupiny Lighthouse Group), která začala připravovat ambiciózní projekt obchodního centra a administrativních budov pod názvem Galerie Harfa. V nulté fázi projektu byl v roce 2008 východně od O2 areny postaven objekt Parkovacího domu o celkové kapacitě 1 400 parkovacích míst v 6 podlažích. Výstavba I. fáze (obchodní a zábavní centrum Galerie Harfa byla dokončena v listopadu 2010, administrativní Harfa Office Park bude otevřen v létě 2011).

V příštích letech se předpokládá výstavba dalších kancelářských budov a hotelu s kongresovým centrem. Developer projektu, skupina Lighthouse, se tak významnou měrou podílí na revitalizaci velkého rozvojového území v Praze 9 – na budování Nových Vysočan.

1 Zpracováno z tiskových podkladů architektonické a projekční kanceláře HELIKA a.s.
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Helena Hejhálková