Giorno designera Ghiniho - keramika s motivem listu a kapky vody

V čísle 12/2000 časopisu Stavebnictví a interiér byla v krátkosti představena super novinka od italského návrháře Massima Iosy Ghiniho, jehož inspirovala rozmanitost přírody, kde vše má svá vlastní pravidla a každá forma je vytvořena tak, aby odpovídala své funkci.

Jeho pozoruhodná koupelnová řada Giorno, je dalším důkazem, že značka Duravit ukazuje cestu na poli neobvyklého a progresivního designu sanitárního zboží.

Keramika ctí kontury listu, které současně připomínají kapku vody a tvarují vzhled těchto výrobků. Zajímavý kontrast platí mezi vnitřkem a vnějškem: Uvnitř umyvadel je příroda znázorněna linií vody, která leží na dně umyvadla jako koryto řeky a teče směrem k odpadnímu otvoru. Vnější design má tendenci směřovat spíše k futurismu.

Umyvadlo o rozměru 78 cm je navrženo pro jednoduché pákové baterie nebo tříotvorové kohoutkové armatury. Toaletní skříňka se vyznačuje široce zakřivenou přední částí a je dostupná jako alternativa k umyvadlovému sloupku či sifonovému krytu. Model se dvěma skleněnými dvířky a hliníkovým rámem má obzvláště lehký a elegantní vzhled. Uvnitř skříňky jsou poličky či volitelný košík na prádlo, které poskytují přídavný úložný prostor.

Umyvadlo pro oplachování rukou o rozměru 50 cm je spojené s krytem sifonu a je vhodné pro jednootvorové kohoutové armatury. Odpovídající klozety jsou k dispozici jako závěsné i stojící modely. Zápustné klozety se vyznačují zvlášť elegantním zužujícím se obrysem a úzkou nádržkou, vybavenou moderní technologií dvojího splachování. Má vnější keramickou a vnitřní plastickou část a rovněž elegantně kombinuje obě přírodní formy listu a vodní kapky. Bidet se vyznačuje okrouhlým okrajem a štědře dimenzovanou umývací část.

Prvky, které se na první pohled zdají být v rozporu, se často projeví jako dobře ladící. Totéž platí pro souhrnnou řadu koupelnového nábytku Giorno. Elegantní vysoké skříňky se skleněnými dvířky jsou dostupné v široké paletě různých kování, včetně skleněných poliček, zásuvek, košů na prádlo nebo výklenků. Ladící zrcadlové skříňky, které jsou k dispozici rovněž v bočním osvětlení, poskytují konečný prvek v perfektně uspořádaném prostoru pro umývání.

Neobvyklými novými rysy jsou otevřené skleněné poličky v šířkách do 70 cm, atraktivní lavička a praktická zástěna, která slouží zároveň jako upoutávka pro oko a dělicí příčka.

Řady výrobků zajímavým způsobem kontrastující s materiálovými kombinacemi zahrnující sklo, hliník a olšové dřevo. Rovné téměř funkční linie skříněk se střídají s hravými detaily, jakými jsou například hliníkové rukojeti dvířek ve tvaru listu.

Designér Massimo Iosa Ghini

Italský návrhář Massimo Iosa Ghini, absolvent architektury ve Florencii a Miláně, se od roku 1985 zapojil do mnoha avangardních projektů, ale zároveň třeba i navrhoval interiéry studií italské televizní společnosti R.A.I.

Designér, který byl v roce 1989 zařazen na seznam 100 nejlepších návrhářů světa, pracuje od počátku své kariéry jako průmyslový návrhář pro mezinárodní společnosti. Z těch nejvýznamnějších lze jmenovat Silhouette Modebrillen v Rakousku nebo Yamagiwa Lighting v Japonsku. V roce 1999 zahrnuje mezi tyto firmy společnost Duravit, Dornbracht a Hoesch, Iosa Ghini pracuje také jako konzultant a návrhář pro italské mezinárodně renomované společnosti (mj. Cassina, Morosa, Poltrona Frau, Flou, Fiam a Snaidero, Ferrari, Maserati, Superga nebo Infostrada).

V průběhu své kariéry architekta buduje jméno prostřednictvím výstav, kulturních a obchodních staveb a navrhováním obchodních domů a výstavních prostor po celém světě. Jeho renomé v Německu je založeno především na centrální stanici metra v Hannoveru, kterou mu zadala dopravní společnost Üstra pro Expo 2000, a která byla otevřena v březnu.

Autor: Simona Taha
Foto: Archiv firmy