Gira eNet

Nový obousměrný rádiový systém eNet pro inteligentní sítě a řízení domácí automatizace od společnosti Gira je optimálním řešením při rekonstrukci a modernizaci. Především proto, že inteligentní systémy mohou být rozšířeny rychle, čistě a ekonomicky bez bourání zdí a pokládání nových kabelů.

Se systémem Gira eNet tak ovládáte různé provozní jednotky a snadno si integrujete ovládání světel a žaluzií do uložených scén. Součástí systému je eNet Server nebo Mobile Gate, které fungují také bezdrátově. Propojení a ovládání elektrických zařízení může být doplněno do stávajících domů, kde si obyvatelé přejí dodat inteligentní funkce, které například v autě bývají již standardem. Vzhledem k tomu, že jednotlivé komponenty mohou být aktualizované, systém je připraven na budoucí možnosti.

Ovládání

Ovládat tento systém lze nástěnnými vysílači nebo příručními vysílači. Bezdrátové vysílače na zeď lze díky plochému designu připevnit na jakýkoliv povrch, třeba i na sklo nebo dřevo. Tyto vysílače jsou na baterie, nevyžadují elektrické vedení, a proto mohou být namontovány prakticky kdekoliv, ať už pevně na zeď pomocí šroubů, nebo snadno přilepeny na hladké povrchy. Dvoubarevné LED diody indikují úspěšný přenos signálu. Dálkové příruční ovládání umožňuje mobilní ovládání uvnitř domu. Velké ovládací tlačítko může například spínat a stmívat osvětlení, ovládat žaluzie nebo načíst uloženou scénu. Dálkové ovládání je možné pořídit i ve variantě s displejem, který zobrazuje přehledně všechny funkce.

Rádiové vysílače napájené baterií lze pohodlně umístit přesně tam, kde je třeba, bez ohledu na připojení k síti – ať už na zeď pomocí šroubů nebo lepením na hladké povrchy, jako je sklo.

ENet Server

ENet Server je volitelná inteligentní řídící jednotka systému eNet. Doporučujeme ho vždy, když chcete v realizaci více než standardní funkce. Gira eNet Server umožňuje programování, vizualizaci a dokumentaci bezdrátového systému eNet. Přístup je možný přes Control Client od společnosti Gira, ale také přes smartphone, tablet nebo počítač – přes LAN, WLAN a internet, takže server lze ovládat bez ohledu na to, jestli jste v domě nebo třeba na jiném kontinentě.

Dálkové ovládání k systému eNet Multi s displejem, který přehledně zobrazuje všechny funkce.

Mobil Gate

Pro snadné ovládání systémové instalace pomocí smartphonu lze použít Mobil Gate jako alternativu k nástěnným nebo příručním ovladačům. S Mobil Gate tak získáte přístup do systému pomocí WLAN, například přes iPhone, iPad nebo přes zařízení se systémem Android. Díky rozhraní Gira lze tak intuitivně ovládat světla a žaluzie.

Dovybavení pomocí systému eNet je jednodušší a rychlejší než jakákoli kabelová instalace. Při případném stěhování lze pak celý systém vzít jednoduše s sebou. Instalace a uvedení do provozu je intuitivní a standardní funkce lze nastavit pomocí metody stisknutí tlačítka na samotných zařízeních. Složitější funkce mohou být pak naprogramovány rychle a jednoduše přes počítač. Obě metody lze použít i paralelně a jsou navzájem plně kompatibilní.

Systém eNet je průmyslový standard, ke kterému se v budoucnu připojí další partneři. Za účelem proškolení elektrikářů s pravidly pro použití systému nabízí společnosti Gira komplexní výcvik jak k systému, tak k marketingovým znalostem. Tím zlepšuje šance přesvědčit zákazníka při konzultačních setkáních a zajistit hladký proces instalace komponentů. Společnost Gira nabízí jak prezenční semináře, tak dálkové online semináře, které umožňují libovolnou účast přes počítač.

Více informací je dispozici na stránkách www.akademie.gira.de.

Krátce o firmě

Společnost SBS ELEKTRO s.r.o. je již od roku 1995 výhradním zástupcem německé společnosti Gira na českém trhu. Značka Gira se už 100 let prezentuje ve čtvrté generaci rodinného podniku jako prémiová značka na trhu s prvky pro elektroinstalaci. Její výrobky se vyznačují tou nejvyšší kvalitou s důrazem na design, který dostal již mnoho ocenění. Typická je inteligentní funkce pro flexibilní řešení a technika orientovaná do budoucnosti. Firma Gira dnes nabízí přes 5000 různých ovládacích prvků od vypínačových programů, zásuvek, přes domovní komunikace, až po venkovní instalace a inteligentní elektroinstalace KNX.

V roce 1996 se společnost SBS ELEKTRO s.r.o. stala certifikovaným partnerem asociace KNX/EIB a to jako jedna z vůbec prvních v České republice. Firma nabízí také kompletní návrh a realizaci tzv. inteligentních domů se systémem Gira KNX. V tomto odvětví má již desítky realizací. Spolupracuje s mnoha architekty včetně renomovaných architektonických kanceláří, díky nimž se produkty firmy Gira objevují ve stále více projektech.

Autor: Gira
Foto: Gira