Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Glasstec 2014

Ve dnech 21. až 26. října se uskutečnil v německém Düsseldorfu sklářský veletrh Glasstec. Veletrhu se zúčastnilo 1217 vystavovatelů a zavítalo na něj 43 000 návštěvníků, což svědčí o pozitivním vývoji sklářského průmyslu na trhu.

Veletrh Glasstec se koná vždy jednou za dva roky. V roce 2012 byl počet vystavovatelů o něco nižší. Letos dosáhl jejich počet na 1217, z toho 60 % bylo ze zahraničí. Tři čtvrtiny z celkového počtu návštěvníků tvořili návštěvníci z odborných kruhů. Akce probíhala zhruba na ploše 2 500 m2. Spokojeni byli nejen návštěvníci a vystavovatelé, ale i organizátoři:

Jsem rád, že na veletrhu Glasstec 2014 vládla pozitivní atmosféra. Obchod v oblasti sklářství si nyní v Německu vede velmi dobře. Současně se stanovenými tématy, projektem Autoglass Arena a sklářským uměním nabízíme na veletrhu Glasstec jedinečný program. Jelikož vše vyšlo podle našich představ, jsme velmi potěšeni,” poznamenal Martin Gutmann, prezident veletrhu Glasstec 2014.

Podobně se k veletrhu vyjádřil i Hans Werner Reinhard, náměstek generálního ředitele společnosti Messe Düsseldorf: „Máme radost z dobré odezvy na Glasstec 2014, protože ekonomická situace v průmyslu plochého skla a zčásti i ve výrobě strojů je momentálně spíše napjatá. Skutečnost, že podniky právě v těžkých dobách sází na Glasstec, podtrhuje výjimečný význam tohoto veletrhu.

Témata Glasstec 2014

Téma letošního veletrhu neslo název „Inteligentní sklo”. Představeny byly mimo jiné inteligentní pláště budov, různé druhy fasád, energií (solární), inovace u skla a pozornost byla věnována také skleněnému designu a interiéru. Návštěvníci zde mohli zhlédnout inovativní exponáty z oblasti vedení světla, průsvitné skleněné plochy, kompozitní prvky ve fasádách a v neposlední řadě i lehká a tenká skla pro architekturu a displeje.

Vedle prezentace vystavovatelů je veletrh Glasstec se svou šíří záběru a také díky letošní specializované výstavě „glass technology live” (gtl) určujícím prvkem nejnovějších trendů tohoto oboru. Projekt „glass technology live” organizoval profesor Stefan Behlingem a jeho tým z Institutu stavebních konstrukcí při Univerzitě Stuttgart. Byl doprovázen vysoce kvalitním odborným sympoziem, které přímo na ploše výstavy nabídlo množství přednášek k aktuálním tématům. Nabídka byla pro všechny návštěvníky veletrhu bezplatná. Stejně jako výstava, tak i sympozium se soustředilo na budoucnost sklářské branže. Program sympozia gtl se každý den věnoval jinému stěžejnímu tématu. Obsahovou stránku sympozia zajišťovali partneři Kolloquium der Hüttentechnischen Vereinigung der deutschen Glasindustrie e.V. (HVG), Deutsche Glastechnische Gesellschaft e.V. (DGG), Verband Deutscher Maschinen – und Anlagenbau e.V. (VDMA) a Univerzita Stuttgart.

Doprovodný program

Kromě projektu „glass technology live” a příslušného sympozia nabídl Glasstec 2014 návštěvníkům také bohatý doprovodný program. Jeden z bodů tohoto doprovodného programu byl např. projekt „Centrum řemesel”, který slučuje četné nabídky pro řemesla zpracující sklo. Další z projektů pod názvem „Autoglass Arena” byl určen zase řemeslům oboru autosklo. Tento projekt zahrnuje i národní soutěž autosklenářů, v níž nejlepší němečtí představitelé oboru soutěží o atraktivní ceny, např. zkušební techniku společnosti Hella Gutmann v hodnotě 5 000 EUR. Dále bylo možné navštívit uměleckou výstavu „glass art”, vědeckou konferenci o konstruktivním stavění se sklem s názvem „engineered transparency” nebo třeba konferenci „Solar meets Glass”, na jejímž programu byla představena průniková témata sklářské a solární branže.

Praktické a organizační informace

Veškeré podrobnosti týkající se veletrhu je možné najít na stránkách www.glasstec.de. Zájemci tam mohou zjistit mimo jiné informace týkající se hotelů a příjezdových tras, mohou tam najít personalizované plánky hal či tipy pro návštěvu města. Kromě toho lze na zmíněném webu zakoupit zvýhodněné vstupenky. Letos například stála E-vstupenka 28 EUR na jeden den, u pokladny 40 EUR.

Příští veletrh se bude konat v roce 2016 ve dnech 20. až 23. září.

Autor: Zuzana Fajfrová
Foto: Messe Düsseldorf