Horní Planá

H. Planá postavila za 62 mil. Kč novou budovu základní školy

Horní Planá (Českokrumlovsko ) 23. listopadu (ČTK) - Horní Planá na Českokrumlovsku postavila za 62 milionů korun novou budovu základní školy. Pohledově je objekt z cihel a dřeva. Důvodem je, aby vizuálně navazovala na starou budovu školy. ČTK to řekl hornoplánský starosta Petr Šimák (Zodpovědně pro Horní Planou I). Podle něj byla stavba největší investicí města v novodobé historii.

"V porovnání s investicemi do základní školy, které Horní Planá dala v minulosti, je nová přístavba svým rozsahem a výší zdaleka největší a nejnáročnější," řekl Šimák.

Nová budova má dvě podlaží a stojí na místě, kde bývala školní jídelna. Ve druhém podlaží jsou tři třídy prvního stupně a družina. V přízemí je jídelna a šatny. "Budova zahájí provoz v prosinci. Ale zatím se bude jednat jen o její část s jídelnou. Do tříd ještě musíme pořídit mobiliář, takže tam předpokládáme, že bychom mohli začít výuku v březnu," uvedl.

Stavba, která trvala 15 měsíců, je na půdorysu 14 krát 47 metrů a má sedlovou střechu. "Podmínkou, kterou jsme pro architekta měli, bylo, že nová budova musí pohledově souznět s tou starou, která zde stojí více než 100 let," uvedl starosta. Cihly a dřevo jsou jen obkladovým materiálem.

Horní Planá na projekt získala sedm milionů korun z krajského investičního fondu. "Součástí je i řešení vnitřního dvora školy, včetně mobiliáře, za účelem vytvoření aktivního prostoru školy. Uprostřed dvora se nachází zatravněná nezpevněná plocha se vzrostlými stromy, doplněna o bylinkovou zahradu s altánem," řekl starosta.

V Horní Plané, která je největším městem u lipenské přehrady, žije přes 2000 lidí. Zdejší základní školu navštěvuje více než dvě stovky žáků.

Autor: ČTK
Foto: Jan Dudík, zdroj: www.wikipedia.org