Healthy Home Academy 2017 a Lars Courage

Healthy Home Academy pořádáno firmou VELUX Česká republika s.r.o. Proběhlo 10. října v Brně v Nest Interier a následně dva dny poté v Praze v Coworkingovém centru Opero. Obě místa jsou stavebně velmi zajímavá a rovněž samotná akce si s místy nezadala. Hlavním tématem byla kvalita vnitřního prostředí v budovách se zaměřením na denní světlo a ventilaci. V rámci programu přednášela řada zajímavých osobností. Klíčovým řečníkem byl holandský architekt Lars Courage. S ním a jeho manželkou jsme měli možnost krátce pohovořit po jeho přednášce.

Nejdříve tedy krátce z přednášky pana Larse Courage, následně krátkých rozhovor s ním a s jeho paní, závěrem o firmě VELUX a s jakým cílem celou akci pořádala.

Lars Courage a jeho téma Světlo v architektuře – přednáška

Lars Courage založil firmu s názvem COURAGE architects. O svém týmu řekl: „Jsme malý tým, ale tým vzdělaných a schopných architektů, což má řadu výhod. Tou nejdůležitější je, že dokážeme realizovat projekt rychle. Náš tým má také technické vzdělání. I to je nesmírně důležité. Stavíme soukromé rezidence, průmyslové budovy... Obdrželi jsme řadu ocenění. To však neříkám, abychom se chlubili. Ocenění zmiňuji proto, že vždy byla za stavby, kde jsme preferovali denní světlo1). Mým oblíbeným materiálem je ocel a sklo, ale světlo v našich stavbách zkrátka hraje vždy důležitou roli.” Dále pokračoval: „Mým hlavním komunikačním nástrojem je můj mozek a tužka. Tužkou dokáži rychle vyjádřit své myšlenky a rychle je také ukázat. Kdysi jsem pracoval na budově Porsche ve Stuttgartu. Co jsme vytvořili, stojí mnoho let a žádné velké změny nezaznamenalo. Přikládám to tomu, že jsme to tak špatně neudělali.

Krátce z osobního rozhovoru s Larsem Couragem

Jak je to Vaším příjmením (Courage = Kuráž = Odvaha). Je Courage vaše vlastní jméno, nebo přezdívka?

Je to moje vlastní příjmení a jsem na něj právem hrdý. Vždyť to, co vytváříme, rozhodně není v zóně pohodlí a vyžaduje odvahu. Protože, když chcete zůstat v pozici pohodlí, tak nic nevyvíjíte. My chceme vždy stát na hraně a trochu ji i překročit, nové věci vyvíjet.

(Poznámka redakce: Měl pravdu. Z řady staveb, které společně se svým malým týmem – firmou se stejnojmenným názvem COURAGE architects – vytvořili, bylo vidět, že při navrhování a následné realizaci kuráž bezesporu potřebovali).

Jak přistupujete ke klientovi, se kterým pracujete?

Chci se s ním vždy spojit, zjistit, co ho dělá šťastným. Pochopit ho. Porozumět mu. Až následně ho mohu překvapit neobvyklým designem. A on je potom spokojen.

Které materiály pro své stavby nejraději používáte?

Jak jsem zmínil. Nejvíce používám ocel a sklo, ale mám rád i nové materiály.

Jak se Vám líbily obě akce a místa, kde se konala?

Obě místa jsou velmi pěkná. Osobně se mi však líbila více akce v Praze. Hlavně proto, že tu je publikum, ze kterého čiší zájem.

Měl jste možnost si projít i města, kde se akce pořádaly, tedy Brno a Prahu?

Měl jsem možnost si projít Brno, z Prahy jsem zatím viděl jen Staroměstské náměstí. Rád bych se do Prahy znovu vrátil a prohlídl si její nesčetné pamětihodnosti.

Další přednášky a doprovodný programu

Po přednášce Světlo v architektuře od pana architekta Larse Courage (Holandsko) následovaly tyto přednášky:

  • Řešení podkrovních interiérů – akad. Arch. Jaromír Pizinger.
  • Zlepšení vnitřního prostředí ve škole Marcey -les-Greve – Nicolas Dupin (Francie).
  • Nové učebny v podkroví s ohledem na správné řešení prosvětlení – Ing. arch. Marek Petrik.
  • Healthy Home Barometer – Ing. Arch. Klára Bukolská.
  • Vliv nového produktového programu na energetickou efektivitu staveb – Martin Masár.
  • Připravovaná evropská norma denního osvětlení – Ing. Arch. Lenka Maierová, Ph.D.
  • Zajímavé referenční stavby – Ing. Arch. Martin Doršic (Slovensko).

Na těchto krátkých, ale výstižných přednáškách byly představeny stavby, které byly postaveny a následně monitorovány s cílem splnit právě kvalitní vnitřní prostředí s dostatkem denního světla.

Dále nás čekal doprovodný program zahrnující instalační live show (viděli jsme, jak snadno se dá instalovat střešní okno VELUX), virtuální realitu (na očích jsme měli speciální brýle a v místnostech jsme přidávali okna. Následně jsme se mohli přesvědčit, jaké zázraky dokáže udělat denní světlo v místnosti, představen nám byl nejnovější simulátor prosvětlení. Nechybělo svěží víno Mladých vinařů a kulinářský zážitek.

VELUX a Courage

Firma VELUX nám velmi připomíná architekta Lars Courage. Také ona přichází s novými nápady. Vychází ze zóny pohodlí, což vyžaduje odvahu, čas, energii... Dokáže lidem nabídnout více, než jen své produkty. Přiměje je přemýšlet. Pomáhá jim vytváře zdravé, pěkné a kvalitní bydlení. Pořádá pro odborné i veřejné publikum řadu setkání. Jedním z nich byla právě Healthy Home Academy 2017 o které Klára Bukolská, hlavní architektka společnosti VELUX ČR, skromně řekla: „Naším cílem v rámci Healthy Home Academy bylo vytvořit neformální odbornou platformu pro všechny zájemce o zdravé bydlení, kde by se příjemnou formou seznámili s novými trendy, potkali se s osobnostmi v dané oblasti a celé odpoledne si ve společnosti dobrého jídla a pití jednoduše užili. Nechtěli jsme nikoho zahltit nekonečnou sérií přednášek, ale naopak nabídnout prostor, aby účastníci o tématu mohli vzájemně diskutovat.

Podařilo se a my tímto společnosti VELUX ČR děkujeme za nezapomenutelný zážitek.

¹) Lars Courage za svou kreativní práci s denním světlem získal v roce 2012 prestižní ocenění Daylight Award. Je také předsedou nadace Stichting Living Daylights, která podporuje optimální využití denního světla v zastavěném prostředí a jeho přirozené začlenění do architektury, urbanismu a krajiny.
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Archiv firmy Velux