Historizující střešní okna a prosklení SOLARA – na Kampě, na vesnickém mlýně i na GASK v Kutné Hoře

Pod střechami se dříve nebydlelo, v současnosti se tam bydlí i pracuje. Při rekonstrukcích památkově hodnotných budov jsou často kladeny požadavky také na prosvětlení a větrání podkroví při zachování původního vzhledu střechy.

Rodinná manufakturní firma

Firma rodiny Formánkových se zabývá výrobou moderních i historizujících střešních oken. Dlouhodobě se věnuje řešením, která využívají současné technologie při zachování vnějšího vzhledu historických budov. Interiér podkroví je pak v rámci daných možností dostatečně prosvětlen tak, aby se v něm lidé cítili zcela přirozeně.

Autentické materiály a citlivý vzhled

Výroba je zaměřená na autentické a ekologické materiály. Základním konstrukčním materiálem je zpravidla lokálně těžené borovicové dřevo, vždy z území České republiky. Povrchové úpravy čistými oleji bez rozpouštědel jsou již na střešních oknech vyzkoušené a mají své příznivce. Pro památkově chráněné domy se nejčastěji používají dva typy oken:

Historizující střešní okno KLASIK přivádí do podkroví téměř dvakrát více světla v porovnání se střešním oknem běžné konstrukce. Plocha skla tohoto střešního okénka je 1,8krát větší než u běžného střešního okna doporučovaného rozměru cca 60 × 60 cm. Typ Solara KLASIK vznikl v návaznosti na vzhled dříve typického střešního výlezu, detail jeho plechování je stejně zdobný a přitom tepelně izolační i uživatelské vlastnosti jsou zcela soudobé.

Ateliérové střešní okno HISTORIK umožňuje velkoplošné prosvětlení podkroví při zachování historizujícího vnějšího vzhledu. Prosklení je členěno na malé okenní tabulky, otvíravé díly jsou výklopné a umístěné dále od sebe, navíc je možné prosklení zapustit do roviny krytiny.

Referenční stavby

Historizující menší střešní okna Solara KLASIK a velké ateliérové střešní prosklení Solara HISTORIK byly použity na Pinkasově paláci v Praze na Kampě. Dům se nalézá mezi Karlovým mostem, Vltavou a Čertovkou.

Střešní okna Solara KLASIK byla použita na budovách bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře, v níž působí Galerie Středočeského kraje GASK.

Atypická okna Solara KLASIK se zcela maskovaným elektromotorem, který není viditelný zvenku ani zevnitř, byla použita na historizující novostavbě v Podkozí. Okna jsou oplechovaná speciální dánskou předzvětralou mědí a osazena v precizně zpracované břidlicové střeše.

Další jedinečné reference najdete na www.solara.cz, projekty si můžete prohlédnout také na videích na YouTube kanále Solara a aktuality sledovat na facebooku Krásné bydlení v podkroví.

Střešní okna Solara KLASIK v Kutné Hoře
Střešní okna Solara KLASIK v Kutné Hoře
Střešní okna Solara KLASIK v Kutné Hoře
Střešní okna Solara KLASIK v Kutné Hoře
Solara HISTORIK, montáž na střechu Pinkasova paláce na Kampě
Solara KLASIK, detail oplechování
Autor:
Foto: Archiv firmy