Ilustrační foto

Hodnota povolených staveb loni v hradeckém kraji vzrostla dvojnásobně na 37 mld.

Hradec Králové 6. dubna (ČTK) - Orientační hodnota staveb v Královéhradeckém kraji, které povolily úřady, loni vzrostla téměř dvojnásobně na 37,1 miliardy korun z předloňských 18,9 miliardy korun. Šlo o největší nárůst mezi kraji. Nejvíce rostla hodnota chystaných staveb nebytových budov a inženýrských staveb. Vyplývá to z údajů hradecké pobočky Českého statistického úřadu. V celé ČR orientační hodnota povolených staveb loni klesla o 1,2 procenta na 515 miliard korun.

V celorepublikovém srovnání byl Královéhradecký kraj hodnotou povolených staveb na nadprůměrném pátém místě. Vyšší hodnotu povolených staveb loni vykázaly Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Praha a Moravskoslezský kraj.

Na hodnotě nově povolených staveb se loni podílely hlavně různé nebytové stavby výrobního i nevýrobního charakteru, jejichž hodnota vzrostla téměř trojnásobně na 19,4 miliardy korun z předloňských 7,6 miliardy. Hodnota povolených inženýrských staveb, například silnic či inženýrských sítí, vzrostla na 9,7 miliardy korun z 3,6 miliardy korun. Hodnota povolených bytových staveb vzrostla o dvě procenta na osm miliard korun.

Počet vydaných stavebních povolení v kraji loni meziročně vzrostl o 1,1 procenta na 4388 povolených staveb. Při výrazně vyšším růstu celkové hodnoty staveb to znamenalo, že investoři začali pořizovat nákladnější stavby.

Průměrná hodnota připadající na jednu povolenou stavbu v kraji dosáhla 8,4 milionu korun z 4,4 milionu korun předloni. Po Praze s hodnotou 18,4 milionu korun na jednu stavbu šlo o druhou nejvyšší hodnotu v zemi. V celé ČR průměrná hodnota stavby na jedno stavební povolení loni činila šest milionů korun.

Mezi hlavní investory v regionu patří Královéhradecký kraj a velká města. Pět největších měst v kraji letos v souhrnu počítá s investicemi za 1,38 miliardy korun. Královéhradecký kraj plánuje letos investovat do silnic rekordních více než 1,68 miliardy korun, chystá 47 dopravních staveb.

Autor: ČTK
Foto: gopixa, zdroj: Shutterstock