Hünnebeck má řešení pro každou stavbu

Současné stále náročnější požadavky projektantů na systémová bednění a lešení nutí výrobce těchto systémů držet krok s dobou a nejen inovovat své výrobky, ale i poskytovat maximální servis. K předním výrobcům bednění a lešení, jehož zastoupení lze najít prakticky na každém kontinentě, je firma Thyssen Hünnebeck, která si za více jak padesátiletou tradici a zejména technické řešení získala slušné postavení a zvučné jméno.

Kromě samotného prodeje a pronájmu bednění a lešení poskytuje firma Hünnebeck kompletní služby, které zahrnují jak technické poradenství, tak i zpracování nabídkových a náročných konstrukčních výkresů, statických výpočtů, montážních plánů pro zadaný objekt včetně soupisu materiálu apod.

Systémová bednění Hünnebeck

Pro bednění vodorovných konstrukcí nabízí Hünnebeck osvědčené stropní bednění TOPEC. Tento systém je tvořen pouze bednící deskou a stojkou a lze ho bez problémů použít pro stropy do tloušťky až 400 mm a výšky 5200 mm. Jednoduchá montáž umožňuje se základním vybavením poměrně rychlé nasazení systému. Stropní bednění TOPEC doplňuje několik dalších systému pro dokonalé bednění vodorovných konstrukcí například: nosníkové stropní bednění VARIOMAX, stojky EUROPLUS a AS, hliníkové nosníky TELEMAX, příhradové věže ID 15, stoly a stojky ALUTOP a systém pro bednění průvlaků UZ.

K bednění svislých konstrukcí je možno vybírat ze tří základních systémů, které se v zásadě liší velikostí a maximální možnou mírou zatížení. Bednění TAKKO lze pro svou nízkou hmotnost (pouze 38 kg u největšího dílce) nasadit bez použití jeřábu. Dílce vysoké 1,2 m jsou v praktickém rastru od 30 do 90 cm snadno kombinovatelné a umožňují rychlé a hospodárné přizpůsobení bednění na objekt. Rámové stěnové bednění RASTO s výškou bednicích desek 2700 a 1500 mm a šířkách již od 300 do 900 mm vyniká zejména možností vysokého zatížení až 60 kN/m2, což umožňuje plynulou a bezpečnou betonáž. K nejúnosnějším bedněním patří bezesporu těžké rámové bednění MANTO s maximální hodnotou zatížení až 80 kN/m2. Jednotlivé dílce jsou vyrobeny ze žárově pozinkovaného ocelového rámu a jsou k dispozici ve výškách 2,7 a 3,3 m a jako nastavovací dílec o výšce 1,2 m. Standardní dodávané šířky jsou 0,45 m až 1,2 m v modulu 15 cm případně 5 cm. Kromě standardních rozměrů jsou k dispozici i velkoplošné dílce o šířce 2,4 m. Uvedená stěnová bednění doplňuje i systém RONDA pro kruhové bednění, nosníkové bednění, opěrné trojboky pro jednotrnné bednění, pracovní plošiny atd.

Systémová lešení Hünnebeck

Pro zateplovací, malířské a nejrůznější rekonstrukční práce na fasádách je nejčastěji používáno rámové lešení BOSTA 70 s užitným zatížením podlážek do 2 kN/m2. Výška konstrukce je při standardním provedení 24 m, běžně však lze lešení stavět do výšky 50 m a při dodržení určitých podmínek, zejména odlehčením konstrukce, i přes 70 m vysoko.
   Pro vyšší zatížení je používáno rámové lešení BOSTA 100 s únosností 300 kg/m2. Bez potřeby speciálního statického posouzení lze stavět lešení BOSTA 100 do výšky 60 m, bez problémů lze však tento typ stavět i do výšky kolem 100 m.

K univerzálním typům lešení patří flexibilní modulové lešení MODEX, které umožňuje kromě klasického fasádního lešení sestavit například i přemosťování konstrukce, schodišťové věže, podpěrné a opěrné konstrukce aj.

Ucelený systém lešení rozšiřují variabilní hliníkové pojízdné věže ALU-MOBILGERUST 75 a 100 a skládací hliníková lešení ALU-FALTGERUST 75/200 a 200/200.

Od roku 2000 přibyl k uvedeným systémům zcela nový typ sloupového fasádního lešení s označením GEKKO, které se svou konstrukcí vymyká stávajícím konstrukčním trendům a nabízí naprosto volný přístup k fasádě.

Autor: Šárka Tužilová
Foto: Archiv firmy