Hybridní ventilátory HV pro celoroční větrání

Hybridní ventilátor HV je unikátní větrací systém, který spojuje výhody klasické ventilační turbiny poháněné větrem a elektrického ventilátoru. Malý elektricky motorek uvádí ventilační turbinu do chodu pouze v době, kdy nedochází k žádnému proudění vzduchu a po zbytek doby je od systému odpojen.

Tak je umožněno KOMFORTNÍ VĚTRÁNÍ, KTERÉ FUNGUJE 365 DNÍ V ROCE. Ventilační turbiny HV tak mohou celoročně odvětrávat například střešní pláště, půdní prostory, výrobní, provozní a skladovací haly, garáže, rozvodny.

Dva zdroje energie

Hybridní pohon je označení pro kombinaci minimálně dvou zdrojů energie k pohonu jednoho prostředku. V našem případě je to kombinace elektrické energie a povětří, které jsou využity k roztočení ventilační turbiny a vytvoření sacího efektu v prostoru pod ní.

KDYŽ JEDEN POHON SELŽE, NAHRADÍ JEJ POHON DRUHÝ. V našem případě, když nefouká vítr, je řídicí jednotkou spuštěn elektrický motorek a naopak, když fouká vítr elektrický motorek je odpojen. Neznamená to ale, že je jeden zdroj (elektrický motorek) natrvalo zapnutý a druhý zdroj (vítr) přidružený: buď fouká nebo nefouká.

Stabilní výkon

Hlavní předností hybridního ventilátoru HV je stabilita výkonu. Nemá „nulový” výkon, nikdy se nezastaví. Stále odsává požadované minimální množství vzduchu. Je to ekonomický větrací systém s minimálními, téměř nulovými provozními náklady. Spotřeba elektrické energie je proti klasickým elektrickým ventilátorům zanedbatelná.

Z „klasických” ventilačních turbin se při bezvětří nebo minimálním povětří stává jen pasivní větrací prvek, který nesplňuje požadovaný výkon. Zvláště v letním období, kdy je absolutní bezvětří a my v tomto čase potřebujeme odvětrat střešní plášť z důvodu možného poškození „spékavostí” při vysokých teplotách, nebo chceme odvětrat podkrovní místnosti či půdní prostor pro snížení nepříjemného tepla v místnostech pod ním.

Hybridní ventilátor HV použijeme především, pokud chceme odvětrat kanceláře, výrobní prostory, různé typy skladovacích hal, nebo rozvodny vody, elektřiny či výměníky tepla, garáže atd., kde je nutné pravidelné a řízené odvětrání dle hygienických předpisů a norem. Ne náhodně v době, kdy fouká vítr, jak se to děje u klasických ventilačních turbin.

Hybridní ventilátory HV (výrobce H-tech group) jsou zdokonalené klasické ventilační turbiny VIV, doplněné o elektrický motorek a řídicí jednotku, které se prodávají a montují v celé ČR již jedenáct let. Samotné hybridní ventilátory HV jsou od roku 2006 úspěšně odzkoušeny v praxi.

Technické parametry

Hybridní ventilátor HV má chod řízený elektronickou jednotkou, kde hlavním zdrojem energie je vítr – ekologický přírodní zdroj energie. Druhým zdrojem energie (v případě bezvětří nebo nedostatečného proudění vzduchu) je malý elektromotorek o výkonu 6W, příkonu 230/50V/Hz a krytí IP 54 při cca 160 ot./min.

Typ/rychlost větru Min. výkon1 Průměrný výkon 10 m/s 12 m/s 15 m/s 18 m/s 24 m/s
HV 10/260 450 m3 /h 900 m3/h 550 m3/h 825 m3/h 940 m3/h 1 163 m3/h 1560 m3/h
HV 14/355 650 m3/h 1200 m3/h 960 m3/h 1100 m3/h 1240 m3/h 1470 m3/h 1850 m3/h

Tab. 1:Výkony hybridních ventilátorů HV, měřeno ve volném prostoru (pro půdní prostory, haly, interiéry, plochy střešního pláště) VVUÚ a.s.
1 Minimální výkon je zaručený výkon v době, kdy pracuje elektrický motorek

Pokud je proudění vzduchu nedostatečné k potřebné rotaci hlavice a požadovanému výkonu, dojde – díky snímači otáček, který měří otáčky hlavice a speciální jednosměrné spojce – ke spuštění elektromotorku. Takto je zajištěna TRVALÁ funkčnost ventilační turbiny HV.

Typ/ rychlost větru Min. výkon1 Průměrný výkon reálný 6 m/s 8 m/s 10 m/s Průměrný výkon předpoklad
HV 10/260 450 m3/h 700 m3/h 500 m3/h 810 m3/h 910 m3/h 850 m3/h
HV 14/355 650 m3/h 980 m3/h 650 m3/h 890 m3/h 1150 m3/h 1050 m3/h

Tab. 2: Výkony v potrubním systému dle povinné metodiky „Stanovení vzduchotechnických a provozně bezpečnostních parametrů ventilačních turbín poháněných silou větru“ VVUÚ a.s.
1 Minimální výkon je zaručený výkon v době, kdy pracuje elektrický motorek

Důvody použití hybridního ventilátoru

Elektrický motorek a speciální spojka u HV ZABRÁNÍ ZPĚTNÉ ROTACI HLAVICE a tím obrácení systému odvětrání. To nastává tehdy, pokud se ze vstupu – nasávání (okna, vrata hal) stává při úplném otevření v letních měsících výstup a obráceně, z výstupu – odsávání „klasické” ventilační turbiny, se stává vstup. V případě deště nebo sněžení dochází přes „klasické” ventilační turbiny k zatečení do větraných prostor.

K těmto nedostatkům dochází při špatném výpočtu u mnoha navrhovaných „klasických” ventilačních turbin. Výpočet se provádí z doporučeného průměrného množství odsávaného vzduchu, při kterém se nebere v úvahu, že v případě bezvětří je výkon „klasické” ventilační turbiny velmi malý a stává se z ní pouze „pasivní” větrací prvek. A v tomto případě, otevřením vrat a tím zvětšení vstupního otvoru haly, dochází k výše uvedenému podtlaku, který obrátí systém větrání.

Řešili jsme tento problém u několika výrobních hal, kde docházelo k zatečení z výše uvedeného důvodu. Použitím ventilačních turbin HV tomuto jevu zabráníme.

Ventilační turbina s hybridním pohonem – hybridní ventilátor HV zajistí nejenom EKONOMICKÉ, ale i velmi ÚČINNÉ odvětrání například střešního pláště (provětrání vzduchové mezery), půdních prostor pro snížení teploty interiérů pod ním, výrobních, skladovacích, sportovních a zemědělských hal, prostor hromadných garáží, rozvoden, výměníkových stanic a mnoha dalších prostor. Tam, kde potřebujeme zajistit ekonomické, účinné a hlavně pravidelné odvětrání, podložené přesným výpočtem množství vyměněného vzduchu a to i v případě bezvětří.

Při výpočtech vycházíme z MINIMÁLNÍHO MNOŽSTVÍ ODSÁVANÉHO VZDUCHU: HV14/355 – 650m3/hod, HV10/260 – 450m3/hod. Tyto hodnoty jsou při absolutním bezvětří nebo jen při minimálním proudění vzduchu. Je nutné si zde uvědomit, že až při rychlostech větru mezi 3–4 m/s je výkon „klasických” ventilačních turbin využitelný. Až rychlost větru 3–4 m/s vyvolá potřebný sací výkon (tlak) z prostoru pod rotační hlavicí. Zde je začátek výše uvedených problémů s „obrácením” systému odvětrání.

REÁLNÉ PRŮMĚRNÉ ODSÁVANÉ MNOŽSTVÍ VZDUCHU je u HV14/355 – cca 980 m3/hod a u HV10/260– 700 m3/hod. Při rychlosti větru 22,5 m/s je odsávané množství vzduchu u HV14/355 –1 850 m3/hod, HV10/260 – 1 560 m3/hod. Při PRŮMĚRNÉM SACÍM VÝKONU HV14/355 – 30Pa a u HV10/260-20Pa, MAXIMÁLNÍ SACÍ VÝKON HV14/355-52Pa a u HV10/260 – 44Pa.

Hybridní ventilátory HV mají MINIMÁLNÍ SPOTŘEBU ELEKTRICKÉ ENERGIE při příkonu 6 W/hod, napájení 230/50V/Hz, krytí IP 54 odolné proti vlhkosti,prachu. Výrobcem je Orientál motor – Japonsko. Předpokládaný ROČNÍ PROVOZ ELEKTRICKÉHO MOTORKU je cca 30 % dne při roční spotřebě cca 15 kWh. (V závislosti na prostředí, v kterém bude montován-větrné nebo s menším prouděním vzduchu).

Hybridní ventilátor HV NENÍ TRVALE připojen k elektrickému motorku a to díky snímací jednotce, která řídí rychlé a plynulé přechody z elektrického pohonu na pohon povětřím a obráceně. Velmi tichý a kultivovaný chod je zajištěn kvalitními značkovými LOŽISKY „SKF”. Jedná se o bezúdržbová kuličková ložiska s pevnou ocelovou klecí s trvalou mazací náplní, oboustranně zapouzdřená. ŽIVOTNOST LOŽISEK JE 40 LET.

Hybridní ventilátory HV LZE JEDNODUŠE NAMONTOVAT JAKO NÁHRADU za klasické ventilační turbiny, ze kterých se při bezvětří stává pasivní prvek a nesplňují účel, ke kterému byly namontovány. Hybridní ventilátory HV mají SNADNOU MONTÁŽ. Součástí každé dodávky je podrobný návod na montáž. Hybridní ventilátor HV můžeme napojit například přes TEPLOTNÍ ČIDLO a tím zajistit potřebné odvětrání vždy při zvýšení teploty požadované pro daný prostor. Rovněž napojením přes VLHKOSTNÍ ČIDLO při zvýšené vlhkosti, nebo zapojením za TLAKOVÝ SPÍNAČ při snížení proudění větraného vzduchu. Další variantou je napojení HV přes ČASOVÝ SPÍNAČ a tím nastavit optimální čas k odvětrání daných prostor.

Naopak lze provést OMEZENÍ ODVĚTRÁNÍ a to vložením elektromechanické klapky, kterou lze regulovat výkon hybridního ventilátoru HV až do úplného omezení větrání. Zde je to v kombinaci s odpojením hybridního ventilátoru HV od sítě například časovým spínačem.

Firma RAUL větrací systémy má s ventilačními turbinami přes deset let zkušeností. Vyrábí komponenty, provádí odborné montáže a prodává na český trh kvalitní značkové větrací ventilátory VV, ventilační turbiny VIV a hybridní ventilátory HV.

Autor: Ladislav Raul
Foto: Archiv firmy