Hybridní ventilátory HV – profesionální ventilační turbiny od firmy RAUL

Moderní, ekonomicky efektivní způsob odvětrání bytových domů, průmyslových objektů, střešních plášťů a ostatních prostor prostřednictvím klasických ventilačních turbin českého výrobce firmy H-tech group se v podmínkách České republiky osvědčuje již po mnoho let.

Hybridní ventilátory HV jsou v posledním období jejich úspěšným pokračovatelem. Hlavním přínosem tohoto inovovaného výrobku je skutečnost, že odstraňuje nedostatek ve funkčnosti klasických ventilačních turbin, a to u všech včetně dovozových. Tento nedostatek u klasických ventilačních turbin se projevuje v závislosti na klimatických podmínkách vždy při malém větru nebo úplném bezvětří. V těchto případech – a není jich zanedbatelné množství – se z klasických ventilačních turbin stává pasivní prvek, který nesplňuje deklarované parametry.

Důležité upozornění

Hybridní ventilátory HV svoji konstrukcí zůstávají u stejného významu použití jako klasická ventilační turbina a to je provoz pomocí proudění vzduchu bez potřeby elektrické energie, bez údržby. A jenom v případech, kdy to klimatické podmínky nedovolují – nefouká vítr nebo fouká jenom velmi málo – se sepne elektrický motorek s příkonem 6 W.

Je potřebné si uvědomit, že pohon elektrickým motorkem je pouze doplňkový, ale při tom velmi důležitý. Hybridní ventilátor HV je důmyslně konstruované zařízení, které spojením dvou pohonů – HYBRIDNÍ tedy kombinace dvou zdrojů na sobě nezávislých – garantuje komfortní odvětrání 365 dní v roce bez nežádoucího nulového výkonu při bezvětří, se kterým se tak často setkáváme u klasických ventilačních turbin poháněných pouze větrem.

Trvalé odvětrávání

Hybridní ventilátory HV zajišťují bezstarostné odvětrání střešních plášťů, všech typů hal, interiérů a větracích šachet bytových domů i v době, kdy nejsou ideální klimatické podmínky. Nejvíce v letním období při velkých teplotách, kdy se často nehne ani vítr a my potřebujeme snížit teplotu střešního pláště, nebo v zimně v období inverze, kdy ve střešním plášti vzniká kondenzát, který narušuje konstrukci střechy.

Při výpočtu odvětrání hal s použitím klasických ventilačních turbin se vychází z předpokládaného výkonu, který je hodně ovlivněn klimatickými podmínkami. Ve snaze o zajištění dostatečného odvětrání v letním období je snaha (pro případ častého bezvětří) osadit větší počet klasických ventilačních turbin. Tímto navýšením se ale v zimním období (větších větrů) zbytečně prochlazují prostory haly a zvyšují tím provozovateli náklady na topení. Rovněž zpřísňující se předpisy na pravidelnou výměnu vzduchu jsou často nepřekonatelnou překážkou pro klasické ventilační turbiny.

Česká Třebová

Pro tyto případy je ideální použití hybridních ventilátorů HV, u nichž můžeme vycházet ze skutečných hodnot. Máme zde daný minimální výkon HV (v případě bezvětří) a také vyšší reálný průměrný výkon pro zajištění pravidelné výměny vzduchu. Samozřejmě lze provést i kombinaci osazení klasických ventilačních turbin s hybridními ventilátory HV pro zajištění ekonomického a efektivního odvětrání požadovaných prostor.

Bytové a panelové domy

Nejzásadnější použití hybridních ventilátorů HV je při zajištění výměny a odvodu vzduchu u šachet bytových a panelových domů. Zde hybridní ventilátory HV zajistí pravidelnou a hlavně trvalou výměnu a odvod vzduchu z prostor koupelny a WC, které nemají jinou možnost odvětrání. Zde použití klasické ventilační turbiny naráží na svůj největší nešvar, a to kolísavost výkonu v závislosti na nestálých klimatických podmínkách a velikosti a typu používaných klasických ventilačních turbin.

Ostrava

Tento problém se projevuje i v případě, kdy jsou do jednotlivých bytů osazeny axiální elektrické ventilátorky do koupelny, WC a hlavně elektrické digestoře. V případě nestálých klimatických podmínek (mírný vánek 1–4 m/s nebo bezvětří) dochází k přefukování pachů z jednoho bytu do druhého, protože poklesem „tahu” v potrubí šachty axiální ventilátorky „neumí” vytlačit použitý vzduch z nižších pater až nad střechu. Zde svým principem HYBRIDNÍHO pohonu zajistí hybridní ventilátor HV plynulý odtah v celém potrubí větrací šachty.

Hybridní ventilátory HV a výkonové parametry

Ověřili jsme, že výkon hybridního ventilátoru HV14/355 profi je při rychlosti větru 10 m/s a při otáčkách 265 ot./hod. 1 150 m3/hod. a Pstat maximálně 52 Pa. Velmi důležitý minimální výkon však nepoklesne pod 520 m3/hod. Zkoušky byly provedeny dle platných předpisů v ČR u VVUÚ Radvance. Výše uvedené výkony jednoznačně ukazují, že podle platných předpisů v ČR jsou české hybridní ventilátory (VIV14/355) stejně účinné jako konkurenční ventilační turbiny a navíc nedostižitelné při bezvětří, kdy konkurenční ventilační turbiny ztrácí svoji účinnost a stává se z nich pasivní prvek.

Chod hybridního ventilátoru HV je řízen elektronickou jednotkou na základě nastavení a měření otáček snímačem. Cyklus měření probíhá každých 10 minut v délce 30 s. Pokud úroveň otáček nedosahuje stanovené hodnoty – 50 ot./min., dojde k zapnutí elektromotoru, který prostřednictvím jednosměrné spojky začne pohánět hlavici a to rychlostí 120 ot./min. Pokud je rychlost větru dostatečná a tím i otáčky hlavice jsou nad stanovenou mezí, elektrický motor zůstává v klidu a hlavice je poháněna jenom větrem.

Elektrický motorek není trvale připojen k rotační hlavici. Hlavice je, jako u klasických ventilačních turbin, samostatný díl. Pokud není mechanicky poškozena má prakticky neomezenou životnost. Elektrický motorek je napojen na výkonnou převodovku, která svými parametry zajišťuje jeho účinnost s velmi dlouhou životností. Předpokládaná spotřeba elektrické energie za rok se počítá na desetikoruny.

Značková ložiska SKF zajišťují plynulou a tichou rotaci hlavice. Životnost ložisek při udržení stálé kvality je cca 40 let. Ložiska nepotřebují žádnou údržbu. Jsou s pevným ocelovým vedením, oboustranně zapouzdřená s trvalou mazací náplní. Pracují v oblasti 265–320 ot./hod., jsou tedy pomaloběžná a i po mnohaletém používání absolutně bezhlučná, což se u jiných ventilačních turbin nedá potvrdit.

Materiál rotační hlavice je z velmi odolného a lehkého duralu, který nepotřebuje další zpevňovací drážky. Rovněž jednoduchá konstrukce tvarování lopatek nevyžaduje další odvodové drážky proti zatečení do prostoru pod hlavicí. Stator hlavice je robustní, pevný s konstrukčním řešením používaným např. u mostů nebo dveří aut. Při abnormálním zatížení při větru nad 150 km/hod., pohlcuje konstrukce pružné zatížení lopatek a při opětovném poklesu zatížení se konstrukce vrátí do původního tvaru, aniž by lopatky byly trvale poškozeny.

Ostrava

Montáž ventilátoru

Montáž hybridního ventilátoru HV je úplně stejná jako u klasické ventilační turbiny. Základna o rozměru 50×50 cm se připevní vruty ke střešnímu plášti nebo na desku sběracího domečku. Na základnu se nasadí stavitelné hrdlo se sklonem 0 až 45° a ustaví se do svislé polohy a zajistí proti posunutí. Mezi základnu a hrdlo se nanese tmel. Osadí se rotační hlavice. Připojíme na jímací soustavu nebo hromosvod. Přívodní kabel pro napájení 230V/50Hz připojíme na svorkovnici přes jistič (elektroschéma zapojení je součástí dodávky). Některé referenční montáže najdete na www.ventilacniturbina.cz nebo na stránkách www.hybridniventilator.cz.

Rozvoj větracích systémů

Vykročili jsme dál a kupředu a to i v období, kdy na celém světě poklesla výroba a spotřeba ve všech odvětvích lidské činnosti. Rozvojem větracích systémů využívajících principu proudění vzduchu se podílíme na podpoře českých výrobků, na jejich uplatnění v praxi a určitým způsobem se snažíme podpořit rozvoj české ekonomiky. Zejména proto, že tyto výrobky jsou svoji kvalitou a užitnou hodnotou minimálně srovnatelné s výrobky dováženými v daném sortimentu ze zahraničí. Uvedená inovace vložená do hybridních ventilátorů nás přesvědčila o tom, že v některých parametrech dovozové výrobky ještě překračujeme.

Autor: Ladislav Raul
Foto: Archiv firmy