HYDROCEL - tekutá vodotěsná lepenka

Již druhým rokem se v sortimentu obchodní společnosti HELWEZ s.r.o. objevuje výrobek pod označením HYDROCEL. Dle slov ředitele společnosti dr. Karla Hršela: „Je prosazení nového výrobku, tedy i této hmoty především otázkou času, kdy stavební a obchodní firmy začnou být méně zdrženlivé a nedůvěřivé. A kdy se zrealizované stavby stanou jistě tou nejúčinnější referencí a pomohou uvést výrobek do již tak početné rodiny stavebních hmot a materiálů.“

Hydroizolační materiál nové generace HYDROCEL

Nátěrová resp. stěrkovací hydroizolační hmota HYDROCEL (dle PN 300399), je tekutá asfalto-bentonitová hydroizolační hmota s obsahem modifikované celulózy. Ta vytváří její zpevňující vložku. Nanesením hmoty na podklad a po jejím zaschnutí se vytvoří hydroizolační povlak, který nahrazuje běžně používané asfaltové pásy.
HYDROCEL má výjimečné technicko-fyzikální vlastnosti: pevnost v tahu, vodotěsnost, odolnost proti UV záření, odolnost proti mrazu, odolnost proti stárnutí. Při aplikaci vytváří jednolitou hmotu bez nebezpečí nedokonalých spojů. Hmota je nehořlavá a nešíří plamen po povrchu.
"Je ředitelná vodou. Její samotná příprava před aplikací je proto mnohem jednodušší, než např. u dvousložkových výrobků. Nehledě na to, že balení lze v jakékoliv fázi práce opětovně uzavřít a následně dál pokračovat. Další předností HYDROCELu je jeho vynikající soudržnost s většinou stavebních materiálů, které fungují jako podklady. Nanesená vrstva vytvoří naprosto homogenní spojení bez jakékoliv možnosti průniku vlhkosti. HYDROCEL lze i postupně nanášet ve více vrstvách s tím, že jeho přilnavost není nijak narušena," řekl nám dále Karel Hršel.

HYDROCEL a podkladová vrstva

Podklad pod HYDROCEL mohou tvořit beton, cihla, pórobeton, dřevo, kovové prvky, plech, asfaltové povlakové krytiny (i staré). Tepelně izolační hmoty (např. pěnový polystyren, nebo stříkané PUR pěny apod.

HYDROCEL a vrchní vrstva

Na vrstvu HYDROCELu lze nanášet většinu akrylátových nátěrů ale i hmot, používaných na lepení obkladů i dlažeb. Dochází ke spojení hydroizolační vrstvy s další, která je použitá jako pohledová i jako lepidlo. Což u většiny hydroizolací k tomuto spojování nedochází.

< h2>HYDROCEL - kam s ním?

Příkladem jeho použití mohou být např. izolace podzemních základů staveb, bezešvé ochranné povlaky svislých a vodorovných, ochrana kovových střech, izolace rovných střech, nátěry různých druhů střešních krytin, izolace mezi betonovým základem a nosnou zdí, či opravy zestárlých krytin nebo lepení keramických a terasových dlažeb přímo na Hydrocel.

Co ještě nevíte?

K dalším přednostem HYDROCELu oproti klasickým dosud používaným hydroizolačním hmotám patří i zrychlení technologického postupu při stavebních pracích. Úspora času vzniká nejen díky jednoduchosti aplikace hmoty, ale i díky tomu, že namáhaná místa, hrany a kouty není nutné zpevňovat přídavnou výztuží. Při aplikaci HYDROCELu nevznikají žádné exhaláty, jako tomu je při svařování pásových hydroizolačních materiálů.
Spotřeba HYDROCELu při tloušťce 1 mm je 2 l/m2. Záruka je 10 let při dodržení aplikačního postupu. Certifikát: Stavební technické osvědčení č. C3../00/0282/0/0/04 TSÚS Bratislava.

Technologické postupy při aplikacích na různé povrchy

A) Hydroizolace na vodorovné a svislé konstrukce

Podklad pro provedeni svislé a vodorovné izolace (náhrada těžkých lepenek) musí být pevný, na povrchu bezprašný, savý podklad mírně zvlhčený. Pokud jsou na povrchu trhliny apod., je třeba tato místa penetrovat a po zaschnutí stěrkovat do vyrovnání plochy. Následně se provede celoplošná penetrace, po zaschnutí se stěrkuje do vrstvy 3 - 4 mm.Je však nutné vizuálně zkontrolovat kvalitu již zaschlého povrchu. Jestliže se objeví nedokonale izolovaná místa, opraví se snadno přestěrkováním (nové vrstvy se homogenně spojí s předchozími).
Po zaschnutí HYDROCELu se provede betonáž vodorovné plochy, nebo zahrnutí materiálu ke kolmé stěně stavby.

B) Izolace podzemních konstrukcí

Provede se podobně jako v bodě A. Základová deska se izoluje celoplošně. Po ukončení vyzdívky je možné stěny omítnout. Po vyzrání a očištění se navlhčí kolmé i vodorovné plochy a stěrkuje se jako v bodě A Při přechodu z jedné fasádní fortny na druhou není třeba rohy zaoblovat. Opět je nutná kontrola jako v bodě A.

C) Izolace balkónů a teras

Při izolaci balkónů a teras se postupuje stejně jako v bodě A. Zde je však nutné stěrku v rohu vytáhnout min. 10 cm na kolmou stěnu.
HYDROCEL umožňuje opravu balkónů a teras bez bourání původního podkladu. Při opravě se plocha očistí (případně se odstraní vydrolený beton), opláchne vodou a penetruje. Po zaschnutí se 2× stěrkuje, a to i na kolmé stěny do výšky min. 10 cm. Na zaschlou vrstvu HYDROCELu se pak může přímo lepit dlažba. Pro vytvoření vodotěsnosti je třeba po penetraci nanést vrstvu HYDROCELu i na oplechovaní.
Obdobně se postupuje při izolaci koupelen a sprchových koutů.

D) Izolace plochých střech

Postupuje se obdobně jako při izolaci vodorovné plochy dle bodu a tak, aby výsledná vrstva HYDROCELu po zaschnuti byla 3 - 4 mm. Doporučuje se však dále provést jako konečnou vrchní vrstvu nátěr s pigmentem (např. nátěrová hmota Reflexol – hliníkový pigment nebo vodou ředitelná nátěrová hmota gumoasfalt sa 23 hnědočervený pigment).

E) Opravy plochých (šikmých) střech z těžké lepenky

Tyto povrchy je třeba zbavit vydutých míst a vzduchových bublin seříznutím nebo opálením. Rovněž stará izolace, která nedrží spolehlivé k podkladu se musí odstranit. Tato místa se pak penetrují a následně vyrovnávají směsí HYDROCELu s jemným pískem v poměru cca 4:3.
Povrch se očistí a celoplošně penetruje. Na takto připravený povrch se nanáší HYDROCEL ocelovým hladítkem ve vrstvě cca 2 až 3 mm. Po zaschnutí se obdobně provede druhá vrstva. Hmota se nanáší i na atikové plechy nebo prostupy střechou do výšky min. 10 cm. Střešní vpusti se izolují do hloubky min. 10 cm.
V případě, že původní podklad má na povrchu mnoho prasklin či podobných defektů, je nutno do první stěrkové vrstvy vtlačit pás armovací textilie. Použití armovací textilie je rovněž nutné pro místa s nestabilním podkladem. Po zaschnutí se provede druhá vrstva.
U problémových povrchů se doporučuje provést na menší ploše zkoušku, zda je použití armovací tkaniny nutné či nikoliv. Konečná vrchní vrstva se ošetří jako u bodu D.

F) Ochranný nátěr střech z eternitových, betonových a pálených tašek

Tyto povrchy je třeba očistit od prachu, mechu a lišejníků. Celoplošně se přistoupí k penetraci a po zaschnutí penetrační vrstvy se provede nátěr (naředěným HYDROCELem) minimálně ve dvou vrstvách.

G) Lepení pěnového polystyrenu

Polystyrén i podkladovou plochu je třeba nejprve penetrovat. Po zaschnutí se nanese na jednu plochu (pouze na polystyrén nebo pouze na podklad) HYDROCEL ve vrstvě cca 2 mm a zafixuje se v požadované poloze.

Autor:
Foto: Archiv firmy