Hydroizolační fólie na bázi PVC

Hydroizolační fólie obsahující ve své materiálové bázi PVC jsou v současné době nejpoužívanějším typem hydroizolačních fólií pro ploché střechy na českém i evropském trhu. Jsou jedním z nejstarších typů umělohmotných povlakových hydroizolací. Patří do skupiny termoplastických fólií spolu s fóliemi polyolefinickými, fóliemi s nízkým obsahem asfaltů (POCB, ECB) aj.

  Termoplastické fólie se vyznačují základními společnými vlastnostmi:
• závislostí flexibility na teplotě, tj. s klesající teplotou termoplastické fólie tuhnou a ztrácí svoji ohebnost, naopak se zvyšující se teplotou měknou, až při teplotě v rozmezí od 380 0C do 450 0C dle typu konkrétní fólie dojde k jejich zplastizování, kterého se využívá k vzájemnému svařování jednotlivých pásů fólií pomocí horkovzdušných agregátů;
• pružnoplastickým chováním, kdy při dlouhodobém protažení se po odlehčení nevrací zcela do původní délky, ale vykazují určité trvalé protažení;
• jsou vesměs recyklovatelné.
   Fólie na bázi PVC se od ostatních typů termoplastických fólií dále odlišují svými specifickými užitnými vlastnostmi:
• vynikající svařitelností;
• velmi dobrou ohebností a tvárností v relativně širokém teplotním rozmezí;
• jsou difúzně otevřené, mají ze všech povlakových hydroizolací nejnižší faktor difúzního odporu m obvykle hluboko pod hodnotou 20 000.
   PVC je tvrdý a nepoddajný materiál. Pro dosažení potřebné ohebnosti a tvárnosti výsledných fólií se dnes používají při jejich výrobě dvě základní metody:
a) měkčení pomocí monomerních nebo polymerních tekutých změkčovadel;
b) kopolymerizace nebo legování PVC s etylen-vinyl-acetátem (PVC/EVA).
   Způsob měkčení propůjčuje výsledným fóliím rozdílné vlastnosti.

Fólie na bázi PVC měkčené tekutými změkčovadly
   Pro změkčení výchozího materiálu se používají buďto monomerická nebo polymerická tekutá změkčovadla, přidávaná do výchozí směsi. Jako monomerická změkčovadla se v současné době obvykle používají ftaláty. Nevýhodou takto měkčených fólií je, že monomerická změkčovadla mohou za určitých katalyzujících podmínek z materiálu fólie unikat. Důsledkem této migrace je snížení původní ohebnosti fólie a její křehnutí a současně i ztráta na objemu, která se prakticky projevuje jako její smrštění. Tento únik změkčovadel fólie na bázi monomerně měkčeného PVC (mPVC) způsobuje především její dlouhodobý přímý styk s asfaltovými a dehtovými výrobky a v poněkud menší míře i dlouhodobý styk s pěnovými polystyreny. V praxi se tato materiálová nesnášenlivost řeší konstrukčně vhodnou skladbou střešního souvrství, zpravidla vložením separační vrstvy. Pro tento účel se pro separaci fólií mPVC od asfaltů a dehtů používají desky z minerálních vláken nebo netkané rouno. Pro separaci od pěnových polystyrenů se obvykle používá rovněž netkané polyesterové nebo polypropylenové rouno nebo rohož ze skelného rouna o hmotnosti min. 120 g.m-2. Při volbě vhodné separační vrstvy je však třeba uvažovat i hlediska požárně technická, především požadavek na schopnost střešní skladby šířit oheň, viz ČSN 73 0802 a 73 0804.
   Polymerická změkčovadla nejsou tak náchylná k unikání z materiálu fólie jako změkčovadla monomerická a fólie vyrobené na této polymerické bázi jsou zpravidla snášenlivé jak s asfalty tak s pěnovými polystyreny. Určitým problémem některých typů polymerních změkčovadel se při dlouhodobých zkouškách prováděných v USA však ukázala jejich možná hydrolýza vlivem dlouhodobého společného působení vody (například ve formě kaluží stojaté vody na chybně vyspádované střešní ploše) v kombinaci s ozónem a UV-zářením.
   Standardní barvou fólií mPVC je světlešedá barva, mnozí výrobci však nabízejí jejich různé barevné varianty. Fólie mPVC pro mechanické kotvení jsou obvykle vnitřně vyztužené mřížkou z polyesterových vláken, fólie určené pod zátěž (dlažbu, vrstvu oblázků, vegetační souvrství atd.) mají zpravidla vložku ze skelných vláken zaručující jejich rozměrovou stabilitu.
   Předností fólií mPVC je vedle velmi příznivé ceny jejich ohebnost, tvárnost a především vynikající svařitelnost. Proto je tento typ fólií stále výrazně převažující především v případě těch projektů, kde dominuje důraz rychlou a přitom spolehlivou a kvalitní montáž spolu s tlakem na maximální hospodárnost stavebních nákladů.
   Na českém trhu jsou fólie mPVC zastoupeny celou řadou známých výrobků jak tuzemské tak zahraniční provenience.

Fólie na bázi PVC/EVA
   Fólie vyrobené legováním makromolekul PVC a EVA byly vyvinuty a uvedeny na trh v Německu počátkem 70. let v reakci na tehdejší dětské nemoci monomerně měkčených fólií jako jejich výrazně kvalitnější varianta. Principiální rozdíl mezi fóliemi mPVC a PVC/EVA spočívá ve skutečnosti, že fólie vyrobené legováním dvou pevných látek neobsahují žádná migrující tekutá změkčovadla, tedy hlavní slabinu fólií z mPVC, jsou tak bez problému:
• bezpečně dlouhodobě snášenlivé s živicemi a pěnovými polystyreny;
• jejich životnost je díky tomu výrazně vyšší.
   Zkoušky umělého stárnutí prokázaly jejich životnost delší jak 40 let. Současně si ale fólie měkčené legováním PVC a EVA zachovaly všechny příznivé vlastnosti fólií PVC, tedy:
• velmi dobrou ohebnost,
• vynikající svařitelnost,
• a především velmi nízký faktor difúzního odporu, což je naopak problémem ostatních typů hydroizolačních fólií snášenlivých s asfalty a pěnovými plasty.
   Fólie typu PVC/EVA jsou tedy v souhrnu svých vlastností ideální povlaková hydroizolace pro nedestruktivní sanace zavlhlých střešních souvrství se stávající živičnou povlakovou krytinou.
   Pro mechanické kotvení a lepení se tyto fólie vyrábějí v tloušťkách od 1,8 mm do 2,2 mm jako homogenní fólie kašírované na spodní straně polyesterovým rounem případně v kombinaci se skelnými vlákny. Skelná vlákna zde mají funkci požární nosné vrstvy a tento typ fólie se používá v případě montáže na desky z pěnového polystyrenu nebo na dřevěné spalitelné bednění. Pro zátěžové střechy se používají nekašírované fólie v tloušťkách 1,2 nebo 1,5 mm.
   Základními barvami fólií typu PVC/EVA jsou bílá a světlešedá, další barvy (zpravidla cihlově červená, antracitová, olivově zelená, modrá atd.) mají obvykle mírně vyšší cenu danou obsahem příslušných pigmentů.
   Na českém trhu je tento typ fólií zastoupen německým hydroizolačním systémem Evalon. 
Autor: Ing. Libor Vykydal
Foto: Archiv firmy