Jednovrstevné hydroizolační systémy VEDAG pro ploché střechy

V posledních letech v ČR značně narůstá aplikace jednovrstevných hydroizolačních střešních systémů. Je tomu především díky rozsáhlým střešním plochám na nových objektech různých hypermarketů, průmyslových hal a jiných plošně rozlehlých staveb. Tyto systémy sice přinášejí investorům především cenové a časové úspory, ale zároveň jsou to systémy, které jsou oproti dvouvrstevným hydroizolačním střešním systémům mnohem citlivější na kvalitu práce a dodržování výrobcem předepsaných technologických postupů při pokládce a provádění detailů a použití doplňujících materiálů, jako jsou kotvy, vpustě, atd.

Skladba - Fóliová střecha

Jednovrstevné povlakové hydroizolace to jsou dnes především izolace z umělohmotných fólií a asfaltových modifikovaných pásů, pokládané nejčastěji:

  • kotvením do únosného podkladu a spojované ve vzájemných přesazích. Méně časté jsou pak technologie s fixací k podkladu lepením a spojované ve vzájemných přesazích:
  • za studena - pásy i fólie za studena samolepicí nebo lepené pomocí lepidel nanášených v pruzích
  • lepením do horkého asfaltu
  • lepením samolepicích pásů po termické aktivaci
  • plnoplošným natavováním
kladba – Fóliová střecha Sanace

Vzhledem k tomu, že jednovrstevné hydroizolace jsou velice citlivé na kvalitu provedení, tzv. lidský činitel zde hraje mnohem větší roli než u dvouvrstevných izolací, mělo by být snahou výrobců pásů a fólií vyrábět tyto materiály v takovém provedení, které potlačí tento vliv. Sem patří např. dostatečně široké provedení přesahů pásů a fólií tak, aby při pokládce nedocházelo k poškození tepelné izolace a aby při fixaci kotvením v přesazích síly od sání větru nepoškozovaly spoj. Ze strany realizační firmy a investora je pak důležité při výběru materiálu vzít v úvahu způsob užívání střechy či izolované plochy, zda izolace je přístupná běžné kontrole a ev. opravě, velikost izolované plochy s ohledem na vliv ev. smrštění, zejména u fólií z mPVC, možnost aplikace kotvení a jeho spolehlivost (např. na střechách z žebírkových betonových panelů), atd. Na základě těchto hledisek je u jednovrstevných hydroizolací vždy výhodné volit materiály dlouhodobě ověřené, s větší mechanickou odolností, materiály bez smrštění. Takovými materiály jsou i polyolefinové fólie VEDAPLAN®, tl. 1,8 nebo 2,0 mm, nebo systémové asfaltové pásy VEDAPROOF ®, tl. 5 mm, s kombinovanou vložkou, materiály u kterých je při vývoji i výrobě pamatováno na prvky zvyšující jejich spolehlivost. Kromě toho však jsou v nabídce VEDAG i materiály standardní, protože trh takovéto levnější materiály požaduje, kdy kvalita a životnost izolace je mnohem více závislá na kvalitě zpracování při pokládce na střeše. A protože provádění izolací, to je práce pod širým nebem, za různých a leckdy ne zrovna příznivých podmínek, je vyšší četnost nedokonalého provedení u standardních materiálů pravděpodobnější.

Skladba - Zelená střecha

Systémy VEDAG pro jednovrstevné hydroizolace:

A) Fólie VEDAPLAN® pro jednovrstevný fóliový systém:

Fólie VEDAPLAN® je polyolefinová fólie, která se vyrábí ve dvou základních materiálních provedeních:

  • fólie typu OCB (Olefin-Copolymer-Bitumen), VEDAPLAN®, nezanedbatelný podíl asfaltu v této fólii jí dává nejenom typickou černou barvu, ale i vlastnosti, které vedou k její snadné zpracovatelnosti při vysoké mechanické odolnosti a velice dobrou cenovou přístupnost
  • fólie typu OCC (Olefin-Copolymer-Coloriert), VEDAPLAN® Color, fólie vyrobená čistě z polyolefinu s přídavkem barviva, standardně v barvě stříbrošedé, na objednávku i v jiných barvách, vysoce kvalitní, mechanicky vysoce odolná fólie se zpracovatelností obvyklou pro polyolefiny. Obě fólie jsou určené jak pro zateplené, tak pro nezateplené střešní pláště.
Přednosti polyolefinové fólie VEDAPLAN®, které zvyšují spolehlivost jednovrstevné hydroizolace:
  • neobsahuje změkčovadla a díky tomu má úplnou rozměrovou stálost, tím nevznikají přídavná namáhání
  • pokládka bez problematických a drahých lepidel a zálivek, pouze horkovzdušným svařováním
  • vysoká pevnost v tahu 1 100 N/5cm
  • vysoká pevnost ve svaru >900 N/5cm
  • vysoká odolnost proti účinkům větru netřepe se, díky její robustnosti
  • vysoká mechanická odolnost na střechách, lze klást přímo na zatřený beton
  • má švýcarský atest proti krupobití - 3 x přesahuje jeho požadavky
  • vysoká odolnost proti roztržení pod kotvou - lze uvažovat únosnost na kotvu až 0,675 kN oproti běžným 0,4 kN / kotvu u tenčích fólií
  • zcela kompatibilní s asfalty a snášenlivá s dehty (typ OCC nutno separovat geotextilií kvůli možnosti změny barvy)

B) Asfaltové pásy pro jednovrstevné hydroizolační systémy:

1. Systémové značkové elastomerobitumenové pásy VEDAPROOF®

Pásy VEDAPROOF® jsou značkové vysoce modifikované TOP-elastomerobitumenové natavovací pásy určené především pro jednovrstevné hydroizolační systémy pro zateplené i nezateplené střešní pláště. Technicko fyzikální parametry těchto pásů dalece překračují požadavky norem DIN. I zde se nacházejí v konstrukci a hmotě pásu bezpečnostní prvky, které zvyšují spolehlivost pokládky a funkčnost pásu po dobu jeho životnosti:

  • vysoká mechanická odolnost pásu vzhledem k jeho tl. 5mm
  • vysoká odolnost vůči perforaci (např. při krupobití)
  • stabilní vůči větru – nevzdouvá se – díky své robustnosti
  • vysoká pevnost v tahu (1 000 N/5cm) při zachování vysoké průtažnosti (35%)
  • žádné smrštění vzhledem k použití spřažené skleněné polyesterové vložky
  • vysoká odolnost vůči stárnutí – použita dlouhodobě osvědčená receptura výroby TOP-elastomerobitumenů
  • vysoká spolehlivost švů vzhledem k přesahu v šířce 13 cm

Podle způsobu pokládky a způsobu fixace se pásy VEDAPROOF® dělí na pásy:

  • fixované kotvením do únosného podkladu – VEDAPROOF® F
  • fixované plnoplošným nalepením po tepelné aktivaci na vhodný podklad – VEDAPROOF ® TV a VEDAPROOF® TV-SN
Aplikace pásů VEDAPROOF® F:

VEDAPROOF® F se položí s podélnými i čelními přesahy širokými 13 cm a na okrajích se mechanicky fixuje kotvami odolnými vůči krokovému ztížení. Napojení v podélných i čelních švech se svaří pomocí švového hořáku nebo horkovzdušně. V detailech se pás zdvojuje.

Praha 6 – Řepy – Bytový dům

VEDAPROOF® TV se pokládá plnoplošným nalepením po termické aktivaci na vhodný podklad, kterými jsou standardně asfaltem kašírované desky z minerálních vláken nebo podkladní asfaltový pás (např. typu DD dle DIN). Vzájemné přesahy pásů v podélných i čelních švech jsou 12 cm. Detaily se provádí dvouvrstevně.

VEDAPROOF® TV-SN je pás určený jako plnoplošně lepený po tepelné aktivaci na vhodný podklad, kterým v tomto případě může být i polystyren. V takovém případě je nutno pro předepsanou tepelnou aktivaci použít speciální aplikátor (např. Grün-Hot-Air-Applicator ve tvaru desky, která prohřívá položený pás svrchu, přes posyp). Speciální konstrukci má i podélný přesah šířky 12 cm. 2 cm jsou samolepicí za studena, zbývajících 10 cm se svaří horkovzdušně nebo speciálním hořákem. Čelní švy se provedou s 15 cm širokým přesahem. Z toho 12 cm se svaří.

2. Standardní elastomerobitumenový pás pro jednovrstevné hydroizolace EUROFLEX® SOLO a EUROFLAME® SOLO do požárně nebezpečného prostředí:

Pás EUROFLEX® SOLO a EUROFLAME® SOLO je standardní modifikovaný elastomerobitumenový natavovací pás určený především pro jednovrstevné kotvené hydroizolační systémy pro zateplené i nezateplené střešní pláště.

Technicko fyzikální parametry tohoto pásu odpovídají požadavkům normy DIN. I zde se nacházejí v konstrukci a hmotě bezpečnostní prvky, které zvyšují spolehlivost pokládky a funkčnost pásu po dobu jeho životnosti:

  • vysoká mechanická odolnost pásu vhledem k jeho tl. 4,5mm
  • vysoká odolnost vůči perforaci (např. při krupobití)
  • stabilní vůči větru – nevzdouvá se – díky své robustnosti
  • vyšší pevnost v tahu ( až 1 000 N/5cm) při zachování vysoké průtažnosti (35%)
  • vysoká spolehlivost švů vzhledem k přesahu v šířce 12 cm

Závěrečné shrnutí:

Jednovrstevné systémy mají své nezadatelné místo v konstrukci střešních pásů.

Jejich přednosti jsou především:

  • rychlost pokládky, zejména u fólií při šířce pásu až 2 m
  • nízká hmotnost hydroizolačního souvrství: u fóliových systémů je tento efekt obzvláště zřejmý: obvykle do 2 kg/m2, u asfaltových pásů obvykle do 6,5 kg/m2. Velice nízká hmotnost fólie se uplatní zejména na velkorozponových halách a při sanacích starších střech s malou statickou rezervou (na trapézových plechách, dřevěném bednění, žebírkových betonových panelech, atd)
  • u fóliových střech je výhodný hladký povrch při malých sklonech, který umožňuje rychlý odtok vody, naproti tomu u asfaltových pásů je břidličný povrch bezpečnější z hlediska pochůznosti.
Plzeň - Siemens
Plzeň - Siemens

Slabší místa jednovrstevných hydroizolací jsou:

  • spojení v přesahu – kritické místo – je u fólií vysoce únosné, avšak šev je široký max. jen 4 cm, v detailech dokonce jen 2 cm, zatímco u asfaltových pásů se předpokládá šířka svaření obvykle 8 cm
  • odolnost vůči mechanickému poškození a vůči perforaci (vč. krupobití) je omezená zejména u tenkých fólií, u asfaltových pásů se běžně tento parametr neudává vzhledem k jejich mnohem větší robustnosti
  • vzdouvání fólie vlivem sání silných větrů je časté, zejména u tenkých fólií a větších šířek pásu, vznikající namáhání dlouhodobě snižují životnost a spolehlivost hydroizolace, naproti tomu u pásů nepůsobí sání větru takovou silou vzhledem k jejich robustnosti a šířce pásu jen cca 1 m.

Na uvedeném shrnutí vidíme, že použití jednovrstevných systémů má své pro i proti a záleží jen na správném odborném posouzení, které vlastnosti požadujeme upřednostnit, a které pro nás a daný účel stavby nejsou tak důležité.

Autor: Ing. Pavel Vokurka
Foto: Archiv firmy