ICONstant – kontinuální bytové větrání

V posledních letech se stále častěji a oprávněně řeší problematika větrání bytových prostor. Po boomu rekonstrukcí s cílem utěsnění a zminimalizování teplotních úniků se nyní musíme zabývat problematikou vnitřního prostředí. Firma Airflow přichází s univerzálním řešením, a to s novým moderním ventilátorem iCONstant.

Hodnoty CO2 lze brát jako nejlepší indikátor „vydýchaného vzduchu v uzavřené místnosti”.

Celá věc se dá řešit mnoha způsoby: od instalace komfortních centrálních větracích systémů, lokálních větracích jednotek (s nebo bez rekuperace) až např. po instalaci ventilátorů na toaletu a do koupelny. Odtahové ventilátory slouží k odvodu vzduchu z dané místnosti, nevětrají přímo, ale vytváří podtlak, díky němuž dochází k přisávání čerstvého venkovního vzduchu mikroventilací a netěsnostmi. Takto fungují běžné ventilátory, např. ventilátory iCON. Právě z těchto úspěšných ventilátorů se vycházelo při vývoji nového moderního ventilátoru iCONstant, který je již plně určen pro kontinuální nepřetržité větrání daného prostoru.

iCONstant HT

Využití

iCONstant lze zařadit do skupiny Decentrálních větracích systémů, které jsou určeny k ekonomickému větrání domů a bytů. Využití najde všude tam, kde uživatel vyžaduje bezproblémové, jednoduché, bezúdržbové větrání daného prostoru s minimálními náklady a nepatrnými zásahy lidské obsluhy. iCONstant pomáhá řešit problémy především s vlhkostí, která jak víme, způsobuje velké problémy (vznik plísní apod.).

Tab. 1: Nejčastější typy instalací

Typ odtahového potrubíUmístěníNastavení průtoku ventulátorůMěrný příkon ventilátoru (SFP)
V místnosti (přímé potrubí)Kuchyně47 m3/hod0,18 W/(l/s)
Vlhká místnost29 m3/hod0,19 W/(l/s)
V místnosti (flexi potrubí, hadice)Kuchyně47 m3/hod0,20 W/(l/s)
Vlhká místnost29 m3/hod0,19 W/(l/s)
Přes stěnu (přímé potrubí)Kuchyně47 m3/hod0,15 W/(l/s)
Vlhká místnost29 m3/hod0,16 W/(l/s)

Ekonomický provoz – spotřeba menší než žárovka

iCONstant byl vyvinut tak, aby měl co nejmenší spotřebu energie, což zajišťuje DC motor s vysokou účinností. Motor má spotřebu 1,07 W při nastavení minimálního průtoku (22 m3/hod). Přepnutí do maximálního režimu (Boost) pomocí vlhkostního senzoru (verse iCONstant s integrovaným vlhkostním čidlem) je řízeno inteligentní elektronikou, která mimimalizuje čas v režimu Boost a i tím šetří Vaší energii. Roční spotřeba iCONstant je nižší než nízkoenergetická žárovka. Zaplatíte opravdu minimální částku za pocit Vaší pohody nebo pohody Vašich nájemníků a současně předejdete poškozování Vašeho bytu (vlhkost a plísně).

Rozličné aplikace – jeden ventilátor pro všechny pokoje

iCONstant standardně doporučujeme instalovat do koupelen a na toalety, ale může být použit i v jiných místnostech, které mají problém s vlhkostí (sklepy, zimní zahrady apod.). Požadovaný „základní” průtok si nastavíte při instalaci podle toho, kam ventilátor umístíte: pro toalety nastavíte 22 m3/hod, pro koupelny a technické místnosti nastavíte 29 m3/hod a konečně pro kuchyň nebo větší místnosti nastavíte hodnotu 47 m3/hod. Ventilátor lze kdykoliv přepnout do maximálního (Booost) režimu, který odpovídá vždy dalšímu stupni průtoku (max. hodnota je 72 m3/hod). Do režimu Boost lze přepnout ventilátor manuálně (integrovaný provázek nebo externí vypínač) nebo automaticky (integrované vlhkostní čidlo).

Tab. 2: Technické parametry

ModeliCONstant
Objemový průtok (základní/max.)22 / 29 [m3/hod]29 / 47 m3/hod47 / 72 m3/hod
Oběžné koloAxiální
FunkceČasový doběh (T) / vlhkostní čidlo + časový doběh (HT)
Akustický tlak dB (A) / 3 m10 / 1515 / 2828 / 38
Příkon1,07 / 1,21 W1,21 / 1,68 W1,68 / 2, 90 W
Měrný příkon ventilátoru (SFP)0,18 / 0,15 W/(l/s)0,15 / 0,13 W/(l/s)0,13 / 0,14 W/(l/s)
Výstupní hrdlo100 mm
Napájení230 V AC / 50 Hz
KrytíIPX5
Hmotnost0,55 kg
Rozměry197 × 197 × 120 mm

Jednoduché ovládání – optimalizace Vašeho větrání

Dobu větrání v režimu Boost nastavíte uživatelsky na hodnotu 15, 30 nebo 45 minut. Jedná se vlastně o obdobu časového doběhu, který znáte jako funkci běžných ventilátorů. Verse iCONstant s vlhkostním čidlem navíc aktivuje režim Boost, pokud je dosaženo Vámi nastavené hodnoty v rozmezí 60–90 % r. v. Pokud vlhkost klesne pod nastavenou mez, ventilátor se přepne z režimu Boost do normálního. Ovšem pokud aktivujete režim Boost manuálně (provázkový spínač nebo externí vypínač), poběží ventilátor v režimu Boost po nastavený čas (doběh) a poté se přepne do normálního režimu.

Našlapaný užitečnými přednostmi

Airflow inteligentní vlhkostní senzor je vybaven funkcí rozpoznání náhlé změny relativní vlhkosti a aktivuje režim Boost dříve, než je Vámi nastavená mezní hodnota, zahájí „preventivní” větrání. Stane se, že ventilátor se navrátí z režimu Boost do normálního, pokud je hodnota vlhkosti uvnitř rozmezí 10 % nastaveného nominálu. Tato funkce zkracuje čas v režimu Boost, čímž především šetří Vaší energii.

Další funkcí je možnost nastavení zpoždění startu Boost režimu od 2 minuty (verze ICONstant T). Tato funkce najde uplatnění při krátké noční návštěvě toalety nebo koupelny při aktivaci ventilátoru externím vypínačem.

Třetí významnou funkcí je integrovaný senzor průtoku, který zajišťuje konstantní průtok nastavený uživatelem. Senzor tak eliminuje změny takových poměrů v potrubí (např. postupné zanesení venkovních mřížek, nebo poryvy větru) a zajišťuje vždy požadovanou výměnu vzduchu dané místnosti.

Poslední funkcí, kterou je třeba zmínit, je integrovaná LED diagnostika, která usnadní nastavení ventilátoru po instalaci a před jeho prvním spuštěním.

Bezpečnost zákazníka je naše priorita, a proto má iCONstant krytí IPX5. Firma Airflow patří k několika málo světovým výrobcům ventilátorů pro kontinuální chod s tímto IP krytím, které lze navíc díky mimořádně kvalitním ložiskům instalovat na stěnu i strop.

Více informací najdete na stránkách www.airflow.cz.

Ventilátory iCON
Autor: Ing. Roman Rybín
Foto: Archiv firmy