IFD Kongres 2008 a Světová soutěž mladých pokrývačů a klempířů v Praze

IFD Kongres 2008 a Světová soutěže mladých pokrývačů a klempířů se pořádá v Praze poprvé. IFD Kongres 2008 se bude konat od 5. do 8. 11. v hotelu Diplomat, Světová soutěž mladých pokrývačů a klempířů ve výstavním areálu v Praze Letňanech ve dnech 4.–8. 11. 2008.

K příležitosti chystaných dvou akcí se konala v hotelu Diplomat tisková konference, kde se bylo možno dozvědět více. IFD Kongres proběhne již po 56. a Světová soutěž mladých pokrývačů a klempířů po 21. Záštitu nad oběma akcemi převzala Hospodářská komora ČR v čele s cechmistrem Cechu KPT ČR Zdeňkem Švarcem.

Mezinárodní soutěž mladých pokrývačů a klempířů bude mít 3 disciplíny. Soutěžit se bude v:

I. Pokrývání šikmých střech

– obor pokrývač

II. Pokrývání rovných střech

– obor izolatér

III. Montáž plechových krytin

– obor stavební klempíř

Podmínky soutěže – věková kategorie účastníků je do 25 let a každý se může zúčastnit nejvýše 2krát. Další informace je možno nalézt na www.eku.cz/ifd

Generálním sponzorem akce je společnost BRAMAC střešní systémy spol. s r.o. Dalšími sponzory jsou například VELUX Česká republika, s.r.o., FAKRO, TONDACH Česká republika s.r.o., LINDAB s.r.o., DEKTRADE a.s., DÖRKEN s.r.o., RHEINZINK ČR s.r.o., KM Beta a.s., Ursa CZ s.r.o. a další.

Jak vyznělo z diskuze, tak v ČR je nedostatek jakýchkoliv kvalifikovaných řemeslníků. Přestože střechařská řemesla patří k těm, která jsou společensky na vysoké úrovni, nejsou v tomto směru výjimkou. Údajně na 12 000 lidí připadá v ČR 1 pokrývač, který má ŽL. A v Praze, kde žije přes jeden milión lidí, není žádné učiliště pro klempíře. Učební obor Izolatér pro ploché střechy neexistuje v ČR vůbec. Fakta tedy alarmující.

Jak tuto situaci řešit? Určitě by to nemělo být tak, že se nechává řešení pouze na firmách – ať se postarají a platí (daně, výchovu mládeže, sponzorují akce významné pro stát...). Starost o mladou generaci a její profesní zaměření by mělo probíhat ve spolupráci s Ministerstvem školství, vládou a s profesními sdruženími. Je třeba zvýšit prestiž a atraktivitu řemesel, nabídnout dobré možnosti výdělku v tomto odvětví.

Na učilištích a středních školách pozměnit osnovy. Posílat učně povinně na praxi v době, kdy je možno pokrývat, izolovat, dělat klempířinu. Uvolnit peníze pro mistry. Navíc by se měly firmám, které budoucí řemeslníky vychovávají, poskytnout alespoň daňové úlevy. Prostě řešení hledat a ne říkat, že něco nejde a nebo, že to vyřeší trh sám!

Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Helena Hejhálková