Informace o připravovaném vydání knihy o laserovém skenování

Na doporučení recenzentů českého vydání monografie [1] připravujeme vydání knihy »Laserscanning in Civil Engineering and Land Surveying« (Autoři: M. Kašpar, J. Pospíšil, M. Štroner, T. Křemen, M. Tejkal) v anglickém jazyce ve vydavatelství Vega s.r.o. Hradec Králové. Hlavním důvodem našeho záměru je skutečnost, že obdobná souhrnná publikace o laserových skenovacích systémech dosud v zahraničí nebyla vydána, přesto, že se jedná o moderní progresivní měřicí metodu.

Laserové skenovací systémy umožňují bezkontaktní určování prostorových souřadnic, 3D modelování a vizualizaci složitých staveb a konstrukcí, interiérů, podzemních prostor, libovolných terénů apod. s mimořádnou rychlostí, přesností, komplexností a bezpečností. Nasnímaný objekt může být pomocí softwaru zobrazen ve formě mračen bodů (point clouds), na jejichž základě může být vytvořen model objektu, který lze přenést do CAD systému. Většina skenovacích systémů využívá nejmodernější pulsní laserovou technologii pro měření délek a určuje polohu bodů prostorovou polární metodou.
Od přípravy vydání monografie [1] však již uplynula určitá doba, během které se objevila celá řada nových poznatků a aplikací laserového skenovacího systému. Proto připravované vydání výše zmíněné knihy (v anglickém jazyce) bude zahrnovat další výsledky zkoušek laserového systému Cyrax 2500, další typy přístrojů (obr. 1) a další aplikace ve stavebnictví a příbuzných oborech (obr. 2, 3, 4, 5). Vedle terestrických metod LSS budou zmíněny technologie leteckého skenování, které jsou v zemích Evropské unie i ve Spojených Státech již zcela běžné. U většiny výrobců předcházely pozemním terestrickým metodám.
Ve vydané knize [1] byla pozornost zaměřena na využití LSS uváděná v zahraničních pramenech, ale v současné době se v České republice již používá několik zařízení LSS. Vedle původního přístroje Cyrax 2500 (dva přístroje) byl na stavební fakultu ČVUT nově získán přístroj Callidus 1.1 firmy TRIMBLE, která převzala i zastoupení francouzské firmy MENSI. Geodis Brno zastupuje rakouskou firmu RIEGL Laser Measurement Systems a skenerem LMS Z 360 této firmy již provedli řadu měření. Proto připravovanou knihu doplníme i o aplikace realizované uvedenými typy přístrojů v České republice.
Monografie bude také rozšířena o popis a zkušenosti s vyvíjeným laserovým skenovacím systémem LORS (Laserový a optický rotační skener - Laser and Optic Rotating Scanner) (obr. 6) na Stavební fakultě ČVUT v Praze, který je určen pro skenování předmětů malých rozměrů (obr. 7).
Rovněž kapitola Doporučená literatura z oblasti LSS bude rozšířena o nejnovější publikace a odkazy, které zazněly v poslední době na mezinárodních konferencích. Tyto práce ukazují na mimořádný přínos, který metody LSS znamenají nejen ve stavebnictví a architektuře, ale i v dalších oborech, jako je petrochemický průmysl, doprava, hornictví, geodézie, geologie i archeologie. Mezi výhody těchto progresivních technologií patří především přesné zaměření stávajícího stavu objektu s výrazně vyšší produktivitou práce a tedy finančními úsporami, významné zkrácení práce v terénu při podstatně vyšší bezpečnosti, měření prováděná za plného provozu, popř. s výraznou redukcí délky odstávky náročných provozů na minimum, velmi rychlé zpracování digitálních modelů terénu atd.
Připravovaná kniha v anglickém jazyce by v zahraničí našla širší uplatnění než monografie publikovaná v češtině a lze předpokládat, že by o ni projevili zájem nejen na zahraničních univerzitních pracovištích, ale také současní i budoucí uživatelé této moderní techniky.

Literatura:

[1] KAŠPAR, M.- POSPÍŠIL, J.-ŠTRONER, M.- KŘEMEN, T.- TEJKAL, M.: Laserové skenovací systémy ve stavebnictví. Vydavatelství Vega spol. s r.o. Hradec Králové, 2003 ISBN 80-900860-3-9, s. 111.
[2] Firemní literatura.

Zpracováno v rámci grantového projektu 103/02/0357 Grantové agentury ČR.
Autor:
Foto: Archiv autorů