Infotherma, jak je dobrým zvykem

Také letošní, 22. ročník výstavy Infotherma, se přizpůsobil současným energetickým podmínkám. Předvedl vytápěcí systémy, kotle a krby včetně šesti nových firem pro otop na tuhá paliva. Dále moderní otopné systémy v procesu hledání úspor energií i šetření energií v podobě zateplování, nízkoenergetické výstavby, zateplování apod.

Připomínáme, že se tato výstava se zahraniční účastí uskutečnila tradičně předposlední týden v lednu na ostravském výstavišti Černá louka. Pořadateli, frýdeckomístecké agentuře Inforpres, se opět přihlásilo více vystavovatelů, než je kapacita výstavní plochy. Konečných úctyhodných 356 výrobců, prodejců a organizací vystavilo expozice, které za čtyři dny vidělo přes 26 tisíc návštěvníků. Máme-li vybrat z nomenklatury, tak především 50 firem v oboru tepelných čerpadel, kotle na tuhá paliva, plyn, biomasu, dřevoplyn, kondenzační i elektrické, mnohé v provozu na venkovní výstavní ploše. Do výčtu patří také komínové systémy, přehlídka slunečních kolektorů, rekuperací, bojlerů, radiátorů, klimatizací, podlahového vytápění, měřící a regulační techniky. Taktéž izolační materiály, zateplení, výměny oken, rekonstrukce budov, nízkoenergetická a pasivní výstavba, plus odborný doprovodný program přednášek, seminářů, soutěží i poradenské služby.

Představení novinek

Úspěšnou premiéru si odbylo tepelné čerpadlo poháněné plynem od belgické firmy Daikin, přičemž samo dokáže určit, kdy je výhodné topit elektřinou nebo plynem. Pozornosti se těšila automatická tepelná čerpadla Dimplex firmy Glen Dimplex Deutschland, která jsou vhodná k vytápění energeticky náročných objektů, jako jsou bytové domy a komerční budovy. Novou generaci kotlů na kusové dřevo zkonstruovala firma Verner. Kotle Verner V140 Extra o výkonu 7 až 14 kW a Verner V210 Extra o výkonu 10 až 20 kW jsou vybaveny odtahovým ventilátorem spalin a elektronickým regulátorem. Z osmi druhů kotlů na pevná paliva vystavovala společnost Tekla výrobek Draco – jednoohniskový kotel s automatickým šnekovým podavačem paliva. Provoz řídí elektronický regulátor.

Z dalších komodit zaznamenáváme interiérovou termoizolační omítku k zateplení stěn, stropů a podlah. Dále z vícero krbových kamen vystavených firmou Romotop vyzdvihujeme luxusní krbová kamna Arona s akumulací a velkoplošnou keramikou od firmy Hein a spol. Nepřehlédnutelné bylo také zálohové oběhové čerpadlo CP-201 společnosti Jablotron Alarms. Toto unikátní energeticky úsporné čerpalo, řídící jednotka a zálohový akumulátor reguluje teplotu i při výpadku elektřiny. Náš výběr zakončíme vnějším kontaktním tepelně izolačním systémem na bázi tvrdých polyuretanových stavebních desek New – Therm Systém a moderní modelovaná omítkovina do interiéru i exteriéru Novalith Model Modern (předváděl v praxi Miroslav Pavelek).

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda