Inovacemi k ještě více transparentním sklům

SAINT-GOBAIN GLASSOLUTIONS nadále vylepšuje svoji nabídku produktů. Nyní přichází s produkty z nové, méně probarvené skloviny. Ty potěší jistě jak velké, tak i drobnější investory a uplatnění tak najdou nejenom na velkých stavbách, ale také v bytech či rodinných domech.

p>Po nástupu čiřejší skloviny SGG PLANICLEAR® a jejím zavedení do běžné produkce se na její bázi objevují stále další a další produkty, které využívají její výborné vlastnosti. Připomeňme si, že prvním produktem bylo základní pokovené sklo SGG PLANITHERM® XN. Použitím těchto dvou nových produktů ve standardním dvojskle se nám propustnost světla (LT) zvedá na 83 % z původních 80 % dosahovaných u pokovení SGG PLANITHERM® UN. A v případě trojskla je změna ještě markantnější. Zde se z původních 71 % dostáváme na 74 % a solární faktor g = 54 %. Vývoj se však nezastavuje a snaha jde dál. Světelná propustnost nemůže být jediným faktorem u opláštění budov. Zasklení musí splňovat i další požadavky. Zde je jistě největší pozornost věnována tepelným vlastnostem – schopnosti skla izolovat vnitřní prostory a zamezit tím jak úniku tepla z interiéru, tak i pronikání tepelné energie slunce do místnosti za oknem.

SGG COOL-LITE® SKN 176 a 176 II

Zde máme další nový produkt. Produkt, který znovu posouvá své vlastnosti směrem k lepším parametrům. A nejde jen o zlepšení světelných parametrů, ale i o izolační vlastnosti. Na trh totiž vstupuje nové neutrální protisluneční sklo SGG COOL-LITE® SKN 176. Doplňuje řadu produktů protislunečních skel řady SGG COOL-LITE® SKN/SKN II a SGG COOL-LITE® XTREME/XTREME II. Parametry SGG COOL-LITE® SKN 176 jsou: světelná prostupnost 70 %, solární faktor 37 %, světelná reflexe 14 % a součinitel prostupu světla Ug = 1,0 (W/m2·K). Tyto parametry můžeme jednoduše přeložit do následující charakteristiky:

 • Vysoká estetika – jednotný vzhled z exteriérové strany, výhled nám nezastiňuje žádné dodatečné stínění roletami.
 • Neutrální zbarvení – shodný průhled zasklením zevnitř i zvenčí.
 • Tepelná izolace – velmi dobré izolační schopnosti snižují náklady na vytápění.
 • Prostorový komfort – až o 5 °C snižuje zahřívání v místnosti oproti standardnímu izolačnímu sklu.
 • Vysoká světelná propustnost – dostatek světla v každém ročním období a snížení nákladů na osvětlení.
SGG COOL-LITE® SKN 176
Zentralmensa der Universität Kassel
Architekt: August8inundfrankarchitekten, Berlin;
Fotograf: paulus.photography/©Saint-Gobain

Sklovina se vyrábí i ve verzi II pro tepelné tvrzení, což zvyšuje její bezpečnostní parametry a snižuje riziko termického lomu. Při výrobě se dá kombinovat do dalších produktů, jako je bezpečnostní vrstvené sklo, a to v provedení SGG STADIP PROTECT® (ochrana majetku a osob) nebo jako protihlukové SGG STADIP SILENCE® (akustická izolace).

Je možné různé použití: na celoskleněné fasády, zasklení světlíků, výkladní skříně obchodů a autosalónů, fasádní panely, dvojité fasády atd.

Tab.: Technické parametry si můžete porovnat v tabulce

Typ/barvaTloušťka izolačního sklaHodnota Ug (W/m2.K)Světelná propustnost (%)Hodnota g (%)Světelná reflexe (%)
SGG COOL-LI TE SKN 176/176 II25 (26)1,0703714
SGG COOL-LITE SKN 174/174 II25 (26)1,1694111
SGG COOL-LITE SKN 165/165 II25 (26)1,0613416
SGG COOL-LITE SKN 154/154 II25 (26)1,0522819/18
SGG COOL-LITE SKN 144 II25 (26)1,1412320
SGG COOL-LITE SKN 14525 (26)1,1412219

Aplikace GLASS Pro a další nástroje

Pro lepší orientaci v sortimentu protislunečních skel vám doporučujeme použít aplikaci z dílny SAINT-GOBAIN GLASS. Je určena pro iPady a jmenuje se GLASS Pro. Jedná se o vizualizaci skleněných fasád. Interaktivní software vám simuluje reálný pohled na různé skleněné prvky a zasklené povrchy na fasádách budov. Umožňuje jejich vzájemné porovnání, pohled z interiéru i exteriéru, a to včetně simulace různých světelných parametrů dle počasí. GLASS Pro si můžete bezplatně stáhnout pomocí odkazu, který najdete na našich webových stránkách.

Na adrese, kde najdete tuto aplikaci (www.glassolutions.cz/tools), se ostatně nachází i další velmi užitečné nástroje. Ať už jsou to základní programy pro výpočet vlastností zasklení CALUMEN a CALUWIN, nebo GLASS dBstation (akustický simulátor pro různé typy protihlukových zasklení), GLASS VISION a GLASS DESIGN (umožňuje simulovat pomocí vestavěného fotoaparátu různé typy ornamentních skel při pohledu na reálný interiér).

SGG TIMELESS® Voděodolné sklo pro sprchy

GLASSOLUTIONS však nemyslí jen na velké investory a velké stavby. Zajímá se i o záležitosti interiérových aplikací. Oboru, kde najde uplatnění nejen hromadná výstavba hotelů a obytných domů, ale kde má své nezastupitelné místo i drobný investor. Ten, který si buduje svůj nový dům nebo si jej rekonstruuje. Samozřejmě to nemusí být rovnou rodinný dům, může to být i byt. A tyto prostory chceme sladit v duchu sloganu naší firmy, kdy „Řešením je sklo”. Proto bylo vyvinuto nové pokovení, které po nanesení na sklovinu SGG Planiclear® vytvoří velmi transparentní materiál. Z něj pak můžeme následně vyrábět sprchové kouty a sprchové zástěny. Po opracování jsou jednotlivé díly tepelně tvrzeny a to včetně pokovené vrstvy. Ta je vyráběna magnetronovým nanášením povlaku již ve výrobním závodě. Díky tomu pak po dokončení vzniká materiál s dlouholetou účinností, materiál, který ani časem neztrácí své vlastnosti.

SGG TIMELESS® má prakticky neviditelný povlak, a proto neovlivňuje nijak vzhled prostoru za sebou. Toto však není hlavní vlastnost, kvůli které bylo vyvíjeno. Jeho hlavní předností je právě speciální pokovení. Sklo je orientováno pokovenou stranou směrem do sprchy. Pokovení nám pak zajišťuje hlavní funkce:

 • neutrální vzhled,
 • vysokou transparentnost,
 • protikorozní účinek,
 • rychlejší stékání vody,
 • minimum vodního kamene,
 • bezpečnost díky tepelnému tvrzení.

Použitím skla tak zvyšujete komfort ve své koupelně a navíc šetříte svůj čas. Tím, že voda snadněji a rychleji stéká, na něm nezanechává skvrny a zamezuje vzniku vodního kamene. Jeho zbytkové stopy se snadněji čistí. Oproti dříve používanému běžnému sklu tak časem neztrácí svůj charakteristický lesk.

Autor:
Foto: Archiv firmy