Inter Gips ani v novém tisíciletí »neubírá na plynu«

Firma Inter Gips s.r.o. se od svého založení specializuje na dodávku a montáž suché vnitřní stavby, převážně sádrokartonových systémů s důrazem na materiály společnosti Rigips. Za nejlepší důkaz poctivého přístupu k tomuto materiálu může sloužit například interiér administrativní budovy BASF v Praze. Realizace, na níž bylo použito na 3000 m2 stropních sádrokartonových akustických podhledů, se v loňském roce dostala až do španělského finále celosvětové soutěže BPB TROPHY o nejzdařilejší realizaci sádrokartonového systému BPB (v Česku systému Rigips). Na nejnovější informace týkající se posledních aktivit Inter Gipsu jsme se zeptali ředitele společnosti Ing. Petra Pumeho.

  Jednou z nejzajímavějších zakázek minulé stavební sezóny byla loňská spoluúčast na rekonstrukcích Kongresového Centra v Praze, připravovaného pro zasedání Mezinárodního měnového fondu. V bývalém Paláci kultury byly ve značné časové tísni prováděny dodávky nových a opravy stávajících příček a podhledů, přičemž přibližně 23 000 čtverečných metrů lamelových podhledů, 7000 metrů podhledů minerálních a cca 2000 čtverečných metrů sádrokartonů zde v některých okamžicích realizovalo najednou až 160 proškolených montérů společnosti Inter Gips.

Od jara letošního roku Inter Gips již není součástí holdingu IPS. S příchodem nového majoritního vlastníka (Skanska) došlo ke změnám přístupu holdingu vůči dalším členům, dceřiným společnostem. Po odprodání obchodního podílu ze strany IPS - Skanska je Inter Gips samostatným subjektem. Neprojevilo se znovuosamostatnění v úbytku realizačních příležitostí?
   Nedostatkem práce v současné době určitě netrpíme. Kromě řady menších realizací, půdních nástaveb, kancelářských prostor (dvě patra ve smíchovském Zlatém andělu, administrativní a obchodní prostory v Komlexu Střed - Vysočany, zázemí výrobních hal v Lounech a Klášterci n. O., zimní stadion v Praze Letňanech) mohu vzpomenout i významnou zakázku, jakou byla dodávka a montáž sádrokartonových konstrukcí na multikinech na pražském Černém Mostě, v Ostravě a v Hradci Králové. Zde bylo nutno respektovat velmi specifický účel objektů, kdy mezi nejdůležitější podmínky vnitřních konstrukcí patřila požární odolnost a vzduchová neprůzvučnost mezi jednotlivými kinosály, případně vlastním kinosálem a jeho okolím. Na akci v Praze na Černém Mostě by standardní řešení příčkami z materiálů o vyšší objemové hmotnosti (železobeton) s obkladem ze sádrokartonových stěn doplněnými zvukovou izolací nadměrně zatěžovalo stropní konstrukce. Ve spolupráci se společností Rigips byla proto vyvinuta nová skladba a detaily příček, využívající pouze materiálů s nižší hmotností, sádrokartonu a izolační minerální vlny, vyráběných běžně v Česku. Další výhodou použití tohoto systému byla i poměrně rychlá realizace s vyloučením mokrých stavebních procesů.
   Mezi naše další reference lze například zahrnout i dodávku a montáž sádrokartonů a minerálních podhledů na nový výrobní komplex Philips v Hranicích na Moravě nebo přestavbu objektu na hotel Astoria v Rybné ulici v Praze.

Bude mít Inter Gips i v dalším ročníku BPB TROPHY nějaké své želízko v ohni?
   Letos bychom se chtěli přihlásit s realizací interiérů komerčně - administrativního objektu společnosti Mercedes Benz, který se v současné době provádí na Praze 4 - Chodově. Je zde lépe než kde jinde ukázáno, co všechno lze ze sádrokartonu vytvořit. Německá projekční společnost popustila uzdu své fantazii a vzhledem k investorovi si mohla dovolit navrhnout některá dražší řešení a nestandardní prvky. Značná část podhledů prodejen i kancelářských prostor bude akustických, což v úhrnu znamená asi 4000 čtverečných metrů plochy.

Jste zároveň i výkonným místopředsedou Cechu sádrokartonářů České republiky. Z toho se odvíjí i velmi úzká spolupráce firmy s cechem. Jakou má cech podle vašeho názoru a zkušeností možnost ovlivňovat kvalitu práce českých firem ve vašem oboru?
   Významnou »pákou« je určitě stálý tlak na certifikaci realizačních firem, školení pracovníků a na to, aby byla propagována kvalitní práce v oblasti aplikace sádrokartónu. Aby nedocházelo k situacím, kdy investor na základě špatně provedené zakázky prohlásí, že sádrokartony nejsou kvalitním materiálem. Vždy, a nejen u tohoto materiálu, záleží na provedení. Důležitá je snaha cechu o to, aby certifikáty dostávaly firmy, které mají odpovídající znalosti, a které svou práci prokazatelně dovedou ke spokojenosti zákazníka. Tyto certifikáty se vydávají jednotně jak pro systém Knauf, tak i Rigips, společná metodika byla vypracována také ve spolupráci s požárním radou, kdy se řeší problematika sádrokartonových požárních konstrukcí. Nezanedbatelná není podle mého názoru ani aktivní spolupráce cechu na úpravách nového živnostenského zákona a spolupráce s Hospodářskou komorou.
Děkujeme za rozhovor.
 
Autor: Marcel Hrdý
Foto: Archiv firmy