INVESTMENT FORUM OSTRAVA – druhý ročník

Výběr vhodného zdicího materiálu pro stavbu rodinného domku patří k zásadním rozhodnutím. Při Přitáhnout pozornost zahraničních investorů, představit investiční příležitosti a zatím ne zcela využitý potenciál Severomoravského kraje bylo hlavním cílem konference INVESTMENT FORUM OSTRAVA. Toto investiční fórum je jednou z nejvýznamnějších akcí svého druhu v České republice a letos se uskutečnil už jeho druhý ročník.nejrůznějších hodnot, až už se jedná o správně zvolenou tloušťku zdiva, jeho tepelně izolační vlastnosti, nasákavost, zvukovou neprůzvučnost a celkovou pracnost, se řada stavebníků, ale i stavebních firem orientuje v zásadě na dva nejčastější typy zdiva - pórobetonové tvárnice a cihelné bloky. Řídčeji se objeví volba v podobě systémů tzv. ztraceného bednění.

  Na třídenní fórum investičních příležitostí Moravskoslezského kraje, které proběhlo od 20. do 22. září v Ostravě, se letos sjelo okolo stovky potenciálních investorů z celého světa. Moravskoslezský kraj požívá v rámci České republiky statutu speciálních podmínek a výhod. Každá nová investice v regionu má samozřejmě akcelerující účinek, protože znamená příležitost pro dodavatele, zejména z řad stavebních společností.
   Hlavním organizátorem investičního fóra je už tradičně Sdružení pro obnovu a rozvoj severní Moravy a Slezska. Dalšími spolupracující partnery tohoto projektu je Moravskoslezský kraj, Město Ostrava, Agentura pro regionální rozvoj Ostrava, Regionální hospodářská komora a CzechInvest. Mezi nejvzdálenější účastníky fóra patří investoři z Japonska, Izraele, Holandska, Moskvy či Baskicka. Investorům jednotliví mluvčí představili připravenost regionu na nové investice v oblasti infrastruktury, průmyslových zón a nabídky nevyužitých průmyslových areálů. Vedle prezentace regionu se účastníci fóra seznámili také s investičními pobídkami v ČR a v Moravskoslezském kraji, zkušenostmi zahraničních investorů, kteří již působí v Moravskoslezském kraji a nové investiční příležitosti v regionu.
   Konference byla současně platformou pro výměnu zkušeností s některými zahraničními investory, kteří již v regionu působí jako např. japonská společnost Shimano, která investovala v průmyslové zóně v Karviné, kde vyrostla první část továrny na výrobu jízdních kol a invalidních vozíků. Pro investory je připraven Katalog investičních příležitostí Moravskoslezského kraje, který obsahuje tyto kategorie:
   • Přehled připravených průmyslových zón – greenfields.
• Volné průmyslové nemovitosti k podnikání.
• Nabídky spolupráce regionálních firem.
   Na území Moravskoslezského kraje je v současné době nejlépe připraveno 7 rozvojových území pro investice na zelené louce. Těmi jsou:
• Karviná – Nové Pole
• Kopřivnice – Business Park
• Krnov – Červený dvůr
• Ostrava – Hrabová
• Ostrava – Mošnov
• Ostrava – Vědecko-technologický park
• Třinec – Baliny
   V kraji tak bylo připraveno cca 200 hektarů ploch pro investice na »zelené louce«. I když na části této výměry již realizují své investiční záměry tuzemští a zahraniční investoři, kraj stále disponuje dostatečnou nabídkou průmyslových zón pro nové projekty. Mimo vyjmenované zóny je v kraji připravováno mnoho dalších rozvojových území. Podle slov generálního ředitele Agentury pro regionální rozvoj Petra Czekaje, jsou zóny připraveny nabídnout možnosti pro investování okamžitě.  
Autor: Lenka Lukášková
Foto: Archiv firmy