Ilustrační foto

Investor chce u Branné postavit čtyři větrné elektrárny, rozhodne zastupitelstvo

Branná (Šumpersko) 16. února (ČTK) - Čtyři větrné elektrárny s celkovým výkonem 24 MW plánuje postavit u Branné na Šumpersku společnost Meridian Nová energie. Záměr by mělo na jaře projednat zastupitelstvo. ČTK to dnes řekl starosta Branné Martin Alexa (SNK Branná). V anketě se loni na podzim pro stavbu čtyř větrných elektráren vyslovilo 73 ze 100 obyvatel Branné, kteří se do hlasování zapojili. Branná má zhruba 220 voličů.

Větrné elektrárny chce firma Meridian Nová energie vztyčit v okolí Suchého vrchu v severní části katastru Branné. Každý větrník z produkce firmy Vestas má mít výkon šest MW, výšku 149 metrů a délku lopatek 75 metrů. Společnost Meridian podle starosty nabídla obcí jednorázový finanční příspěvek milion korun a každoroční platbu 300.000 korun za každou větrnou elektrárnu. Součástí nabídky je také příspěvek 6000 korun na energie pro občany s trvalým pobytem v Branné, který má být vyplácen jednou ročně.

Větrné elektrárny mají plánovanou životnost na 20 let, takže obec podle propočtů může získat celkem 60 milionů korun, které by mohla průběžně investovat do svého majetku. Vedení Branné podle starosty ještě bude muset společně s právník prostudovat návrh smlouvy s investorem, poté by o záměru mělo hlasovat zastupitelstvo.

U nedaleké Ostružné na Jesenicku je od roku 1994 v provozu šest větrných elektráren s celkovým výkonem šest MW. Další dvě větrné elektrárny stojí u Kopřivné na Šumpersku a u obce Kouty nad Desnou na Šumpersku fungují tři větrníky.

Investoři svoji pozornost v uplynulých letech soustředili hlavně na podhůří Nízkého Jeseníku. Mezi obcemi Hraničné Petrovice a Jívová vyrábějí elektřinu dvě větrné elektrárny, z nichž každá má výkon 850 kilowattů. Větrný park čítající devět stožárů s celkovým výkonem 18 megawattů se tyčí k nebi u nedaleké Lipiny. U Jívové investor od loňska staví dalších pět větrníků s celkovým výkonem deset megawattů. V některých obcích záměry narážejí na odpor obyvatel. Moravský Beroun kvůli zvažované stavbě 17 větrných elektráren v létě uspořádá referendum.

Autor: ČTK
Foto: Vladimka production, zdroj: Shutterstock