Branná na Šumpersku

Investor plánuje postavit v Branné obytný areál s 20 rodinnými domy

Branná (Šumpersko) 18. ledna (ČTK) - Dvě desítky rodinných domů plánuje postavit společnost MSB Real Invest v Branné na Šumpersku, která je oblíbeným rekreačním místem v Jeseníkách. Firma svůj developerský záměr nazvaný Rezidence Goldenstein zaslala do systému posuzování vlivu projektů na životní prostředí EIA. Pokud společnost získá všechna potřebná povolení, chce stavbu domů zahájit letos a dokončit v závěru roku 2027. ČTK dnes informaci získala z databáze EIA. Branná je malá obec s asi 280 obyvateli.

Plánovaná obytná zóna s 20 rodinnými domy má v Branné vzniknout na svahu ležícím naproti lyžařskému areálu. Součástí projektu je vybudování 67 parkovacích stání, obslužné komunikace, zpevněných ploch a přípojek inženýrských sítí. Rodinné domy budou určeny pro bydlení nebo rekreační účely čtyř až pětičlenných rodin.

"Stavby budou typického horského stylu s použitím tradičních materiálů a technologií. Domy budou plně zapadat do okolní původní i nové výstavby," stojí v oznámení. Návrh počítá se stavbou roubených domů se sedlovými střechami. V případě podsklepených budov budou jejich suterény obloženy kamenem. Zastavěná plocha každého rodinného domu má činit 130 metrů čtverečních, užitná plocha 310 metrů čtverečních a kolem domu budou zpevněné plochy o rozloze 95 metrů čtverečních.

Projekt si vyžádá zábor 7200 metrů čtverečních zemědělské půdy. Celková plocha obytné zóny činí 2,9 hektaru, přičemž tři čtvrtiny budou nadále tvořit plochy se zelení. Pozemky pro stavbu rodinných domů jsou nyní převážně zatravněné a slouží jako pastviny. Po biologických průzkumech v roce 2023 odborníci investorovi doporučili redukovat předchozí výrazně rozsáhlejší podobu záměru a ponechat biologicky cenné části území bez zásahu, což firma zohlednila.

Do hledáčku developerů se před časem dostala i sousední Ostružná. Společnosti Domoplan a MyResorts tam do stavby horského střediska Lesní stráně investují téměř půl miliardy korun. Součástí projektu na místě bývalého rekreačního zařízení mezi Ostružnou a Ramzovou je pětihvězdičkový hotel, pět desítek apartmánů a přírodní wellness centrum, jehož část bude přímo v lese. Projekt má být dokončen ve třetím čtvrtletí 2025.

Autor: ČTK
Foto: Vlach Pavel, zdroj: www.wikipedia.org