IZOETRIN PULVER - rychlé řešení suchého bydlení

Společnost Novapol používá již 10 let s úspěchem hydroizolační hmotu IZO-ETRIN PULVER, která byla uvedena na trh v roce 1993 řádnou certifikací. Jedná se o velmi variabilní hmotu pro vytváření hydroizolačních povrchů širokého využití. Zásadním kladem je jednoduchá práce s hmotou a vysoký efekt i při laické aplikaci, včetně ceny materiálu (na 1 m2 80 až 130 Kč vč. DPH).

  Společnost Novapol se podílela na vývoji této hmoty a zejména pak na jejím odzkoušení v praxi. Autoři IZOETRINU PULVER, Ing. Jan Tichý, CSc. a prof. Dr. Ing. Zdeněk Šauman, DrSc. vyvinuli velice funkční hmotu. Novapol ji aplikuje bezmála 10 let bez jediné reklamace, včetně zákazníků, kteří si uvedenou hmotu sami zakoupili a pracovali s ní.

Charakteristika
   IZOETRIN PULVER je hydroizolační a sanační silikátový nátěr na beton, kámen, cihelné zdivo apod. Používá se k vytváření hydroizolačních povrchů na všechny neporušené stavební konstrukce, aby se dosáhlo nepropustnosti vůči vodě. Hydroizolační sanační nátěr se navíc používá k sanaci porušených betonových, železobetonových, cihelných i jiných konstrukcí. Nanáší se do tloušťky až 5 mm. IZOETRIN PULVER je jednosložková práškovitá hmota vyrobená smícháním vysoce kvalitního portlandského cementu se speciálními přísadami a příměsemi. Vyrábí se v jediné jakostní třídě, která zajišťuje nepropustnost konstrukce proti tlakové vodě, zemní vlhkosti a kapilární vzlínavosti. Při aplikaci má nátěr výborné sanační schopnosti včetně vysoké přídržnosti ke starému podkladu.
   Pro přípravu hydroizolačního sanačního nátěru se jako plniva používá vysocekřemičité plnivo zrnitosti 0 - 0,5 mm. Hydroizolační nátěr ani hydroizolační sanační nátěr není vhodné přímo aplikovat na tzv. gletovaný beton. Uhlazený beton by měl být před aplikací mechanicky zdrsněn např. opískováním, aby se penetrační nátěr mohl dobře zakotvit a uchytit do mikropórů podkladové vrstvy.

Příklady použití
   IZOETRIN PULVER se uplatňuje při zhotovení a sanací dálničních a železničních mostů, betonových vozovek, podlah, jeřábových drah, bazénů, vodojemů, chladících věží, šachet, sklepů, kolektorů, kamenných základů a zdiva, cihelných konstrukcí, cihelného zdiva apod.

Vlastnosti
   Přídržnost k podkladu je min. 1,5 MPa, odolnost proti působícím agresivním látkám při stupni agresivity prostředí 3 je min. 150 cyklů, materiál je vodotěsný při max. tlaku 0,7 MPa při objemové stálosti zkouškou pomocným klínem bez trhlin při tloušťce klínu 2 mm, hodnota pH > 11 na vodním výluhu, propustnost vodních par - průměrně měřený difúzní odpor Rd = 2,066·109 m/s, průměrně měřená ekvivalentní difúzní tloušťka rd = 0,38 m.
   Vlastnosti výrobku se prokazují nebo zjišťují průkazními zkouškami, kontrolními zkouškami a výjimečně také přejímacími zkouškami. Průkazní zkoušky provádí akreditovaná zkušebna, zkoušky se provádějí vždy při změně receptury nebo vstupních surovin.
   Doprava a skladování. Materiál je třeba dopravovat tak, aby nedošlo k žádnému kontaktu s vodou nebo k mechanickému poškození obalu. Skladuje se v suchém a dobře větraném prostředí (krytý sklad). Pytle s IZOETRINEM PULVER nesmí ležet přímo na zemi a dotýkat se stěn, nejlépe je skladovat je na dřevěných suchých paletách.
   Záruční doba: Dodrží-li odběratel požadavky stanovené v technických podmínkách výrobce pro dopravu a skladování výrobku, poskytuje výrobce záruku na nezměněné vlastnosti materiálu 6 měsíců od data převzetí.
   Osvědčení o jakosti. V souladu s nařízením vlády č. 178/1997 Sb. a v návaznosti na zákon č. 22/1997 Sb. výrobce na vyžádání zákazníka vystaví prohlášení o shodě podle § 13 zákona č. 22/97 Sb. a § 11 nařízení vlády č. 187/1997 Sb. Tímto potvrzením výrobce potvrzuje, že materiál uváděný na trh je v úplné shodě se státem stanovenými požadavky, je bezpečný a odpovídá technické dokumentaci.
   Ochrana zdraví. IZOETRIN PULVER obsahuje cement a speciální přísady a příměsi. Při práci s Izoetrinem Pulver zabraňte zasažení očí, sliznice a vdechování prachu. Doporučuje se používat ochranných pomůcek jako při práci s cementem. IZOETRIN PULVER - hydroizolační nátěr a hydroizolační a sanační nátěr mají certifikát č. 01-1481 ze dne 31. 7. 1998 vydaný AO 204, Technickým a zkušebním ústavem stavebním Praha a dále rozhodnutí hlavního hygienika ČR o používání hmoty ve vodárenství HEM - 321.4 - 25. 5. 93 ze dne 28. 5. 1993 s platností do 31. 12. 2003.
   Složení hydroizolační sanační silikátové hmoty IZOETRIN PULVER je chráněno užitným vzorem pod číslem 5454 u Úřadu průmyslového vlastnictví ze dne 10. 12. 1996. IZOETRIN PULVER jako hydroizolační sanační silikátová hmota byl přihlášen a zapsán do rejstříku ochranných známek u Úřadu průmyslového vlastnictví pod číslem 00114425 dne 2. 6. 1996.

Pracovní postup
Příprava podkladu (zděný, kamenný, betonový, opuka apod.)
1) Zavlhlé zdivo očistíme mechanicky od nesoudržných nečistot, zvětralé a vlhké omítky oklepeme na pevný podklad 10 až 15 cm nad hranici vlhkosti;
2) dočistíme mechanicky - drátěným kartáčem - od nesoudržných částic, mechu, plísní apod., kaverny, dutiny, praskliny zednicky vyspravíme materiálem, z něhož je zdivo;
3) důkladně omyjeme připravovanou plochu čistou vodou, kde to jde, použijeme tlakovou vodu, WAP apod., alternativně stlačený vzduch nebo vysátí průmyslovým vysavačem nebo výkonným domácím vysavačem tak, aby byly odstraněny drobné prachové částečky ze zdiva.

Vlastní nátěr
1) Připravenou plochu důkladně navlhčíme, aby byla vlhká, ale netvořil se vodní film nebo louže;
2) před použitím vlastního nátěru důkladně promísíme suchou směs IZOETRINU PULVER v suché a čisté nádobě;
3) oddělíme z množství směsi část cca 0,2 až 0,3 kg na každý m2 plochy. Toto množství rozmícháme s pitnou vodou a důkladně promísíme 2 - 3 minuty na konzistenci řídké polévky;
4) takto naředěnou směs důkladně vtíráme štětcem nebo nástřikem na připravenou plochu. Dbáme, aby byl nátěr vetřen do každého místečka na ošetřované ploše, včetně oklepané hrany, bočních a spodních hran;
5) takto čerstvě penetrovanou plochu musíme po nátěru během zrání ošetřovat a to v závislosti na teplotě a slunečním svitu, povrch ovlhčujeme mlžením (rozprašovač, malá stříkačka nebo postříkáním štětcem) pitnou vodou po dobu 4 - 12 hod. dle prostředí, množství vody musí být takové, které vlhčí a nestéká, první vlhčení provedeme na zavadlý povrch, cca za 20 - 60 min, v závislosti na teplotě;
6) vlastní nátěr aplikujeme na zavadlý, jednou penetrovaný podklad. Směs (použijeme 0,3 - 0,5 kg IZOETRINU PULVER na každý m2 plochy) rozmícháme dle bodu 3, ale do konzistence s vyšší vazkostí, která připomíná řidší kaši. Tuto směs vtíráme nebo stříkáme na plochu ve vrstvě cca 1 mm, po aplikaci ošetřujeme (viz bod 5) a dbáme na to, že plocha musí být natřena souvisle bez drobných dírek;
7) pokud chceme aplikovat omítku, lze tak učinit po 4 - 12 hod., pokud budeme nechávat stěnu nenahozenou, musíme ošetřovat plochu dle nasákovosti podkladu a teploty cca 3 - 4 dny;
8) nátěr slouží jako difúzní clona, proto je možné na tento povrch použít klasické omítkové postupy bez použití dalších sanačních postupů.
Pozor! Lze aplikovat jak z pozitivní (vnitřní) strany, tak z negativní (vnější) strany. Pokud do ošetřené plochy budete vrtat nebo dělat průrazy, je třeba tyto otvory ošetřit IZOETRINEM PULVER. Po dobu zrání chráníme povrch před přímým slunečním zářením a horkým průvanem. Směs musí vysychat postupně.
   Odbytové podmínky. Standardně je směs balena v pytlích po 20 kg s PE vložkou. Větší množství na paletě 500 kg v pytlích po 20 kg. Pro maloodběratele je materiál individuálně odvážený. Místa odběru: Brno, Praha, Heřmanův Městec, Hrušky u Břeclavi, Veselí nad Moravou. Informace: 619 00 Brno, tel./fax: 543 246 651, mobil: 602 750 089. 
Autor: František Polák
Foto: Archiv firmy