Izolace vlhkého prostředí v koupelnách – pojistka investora i zpracovatele

Izolaci pod obklady a dlažbu v koupelně a sociálních zařízení, nejen v bytové výstavbě, vnímá doposud řada zpracovatelů a investorů jako nadbytečnou.

Pokud je již izolace v projektu uvedena, hledají se cesty k úsporám. Nejčastější úspornou variantou je její provedení pouze v jedné vrstvě, nebo je izolace doplněna izolačními páskami, které nemohou dobře kopírovat povrch stavebního díla.

Investor nevyzbrojen dostatkem odborných a technických znalostí je spokojený, protože izolaci v podstatě má. Proč se tedy vlhkosti v koupelně, přes použití obkladů a nenasákavých spárovacích hmot, vlastně obávat?

Dlouhodobé působení vlhkosti

Hlavní důvod je ochrana podkladních vrstev před průnikem vody shora. Tato voda se snadno objeví ve sprchových koutech, netěsnými odpady, přeteklými umyvadly a vanami apod.

Použití kvalitní vodoodpudivé spárovací hmoty situaci zlepší, pokud mluvíme o stěnách nebo drobném postříkání podlah vodou. V případě např. vyteklé pračky nebo přeteklé vany může v koupelně voda stát na podlaze i několik hodin. Za tuto dobu voda pronikne i přes nejrůznější vodoodpudivé cementové spárovací hmoty, navíc i některé používané obklady a dlažby jsou nasákavé. Velmi časté jsou také různé mikrotrhliny ve spárovací hmotě nebo obkladových materiálech. Vlhkost je pak schopna při delším působení podklady silně narušit. Důsledkem jsou odpadávající obklady, zvednutá dlažba, tvorby plísní.

Velmi mnoho škod dokáže pronikající voda napáchat na vysoce nasákavých a rychle vlhkostí degradujících anhydritových potěrech a sádrokartonových příčkách.

Zde může trvalým působením vody dojít nejen k drobným trhlinkám pohybem těchto nasákavých materiálů, ale v extrému i k statickému narušení příčky nebo podlahy, dřevěné podklady nevyjímaje. Následné sanace a opravy všech těchto problémů jsou v každém případě několikanásobně dražší než provedení izolace již v průběhu stavby či rekonstrukce.

Tekutá těsnicí fólie OKAMUL DF:

  • kontaktní izolace pod keramické obklady,
  • vysoce flexibilní,
  • výborná schopnost překlenovat trhliny až 4 mm,
  • podle technického listu ZDB pro třídy vlhkostního namáhání 0, A01 a A02,
  • pro třídu namáhání A1 podle Zkušebních zásad pro tekuté izolační fólie,
  • výrobek má certifikát „Všeobecného použití výrobku ve stavebním díle”.

Správné provedení izolací koupelny

  • Povrch stěn nebo podlah, které budeme izolovat, by měl být vyrovnaný, zahlazený, tj. zbavený větších pórů a nerovností. To vše má velký vliv na spotřebu izolačních hmot. Vyrovnávací a vyhlazovací hmoty lze nalézt na www.kiesel.cz – Produkty pro obklady a dlažbu, např. Servocret WSM nebo Servocret RS. Na plochu se nanese základový nátěr OKAMUL GG – disperzní přednátěr, který upraví prašnost a savost podkladu a zajistí bezpečné přilnutí dalších vrstev.
  • Na takto připravený povrch se nanese první vrstva disperzní izolace OKAMUL DF. Nejprve se nanáší v rozích a spojích stěn a podlahy válečkem nebo nerezovým hladítkem. Jeho použití vyžaduje větší zručnost, aby řemeslník neměl zbytečně velkou spotřebu materiálu. Do takto ošetřených rohů a spojů vložíme izolační pásky a rohy, s překrytím při napojení min. 5 cm. Nesmíme zapomenout na odpady a přívody vody, které opatříme těsnicími manžetami vloženými do první vrstvy izolační hmoty. Izolujeme-li pouze podlahu, dodržujeme přesah izolace na stěnu ve výšce cca 10 cm s vloženou izolační páskou v tomto spoji.
  • Dokončíme první vrstvu izolace ostatních ploch.
  • Po cca 1–2 hodinách (viz technický list výrobku), v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách na stavbě, naneseme celoplošně druhou vrstvu izolace i přes pásky. Druhá vrstva izolace slouží jako pojistka celoplošného pokrytí a dosažení minimální tloušťky souvrství izolace 1 mm. (Spotřeba Okamul DF na obě vrstvy pouze 1,2 kg/m2!)
  • Na takto připravený povrch lze zhruba po 6 hodinách (viz technický list výrobku a aktuální podmínky na stavbě) pokládat obklady nebo dlažbu nejlépe pomocí flexibilního lepidla (např. SERVOSTAR 2000 FLEX, SERVOFIX KM-F PLUS).
  • Spárování: použití spárovacích hmot typu SERVOPERL zajistí rychlejší stékání vody po povrchu spár, nižší usazování vodního kamene a dalších nečistot. Spárovací hmota SERVOPERL totiž neobsahuje písek, ale mramorovou moučku, a je také díky zušlechťujícím přísadám hutnější. Voda na ní vytváří tzv. perlový efekt. To znamená, že se drží na povrchu a nevsakuje se tak rychle do hmoty spáry, na svislých plochách velmi rychle stéká.

Poznámka: Nesmíme zapomenout na důležitý prvek při izolaci koupelny či sociálního zařízení, kterým je prostor dveří. Tudy by mohla voda odtéci do neizolovaného prostoru a způsobit tam problémy. Nejjednodušší variantou je vložení prahu do lože ze silikonového tmelu, s ním se také celý práh utěsní. V případě bezbariérového vstupu do prostoru je nutné počítat s úpravou již při zakládání potěru v koupelně, který by měl být o cca 3 cm níže než okolní potěry, s dotvořeným mírným náběhem do dveří. Takto aplikovaná izolace je plně funkční a ochrana podkladů před vodou je maximální.

Význam izolace proti vlhkosti v koupelnách či sociálních zařízeních je nezanedbatelný – vždyť jde o investici do bezproblémové budoucnosti bez dalších finančních vydání.

Autor:
Foto: Archiv firmy