Jablonec nad Nisou

Jablonec investuje do úsporného osvětlení, plánuje fotovoltaické elektrárny

Jablonec nad Nisou 21. února (ČTK) - Jablonec nad Nisou investuje i letos do modernizace veřejného osvětlení, v rozpočtu je připraveno přes 9,2 milionu korun na výměnu 880 pouličních lamp za úsporná LED svítidla. Dalších zhruba pět milionů půjde do postupné obměny osvětlení v budovách základních a mateřských škol za úspornější, řekl dnes na dotaz ČTK náměstek primátora Petr Roubíček (ODS). V plánu jsou podle něj také fotovoltaické elektrárny.

Na modernizaci veřejného osvětlení pracují ve druhém největším městě v Libereckém kraji od roku 2019. Město převzalo osvětlení do svého majetku, aby na modernizaci mohlo žádat dotace. "Původní projektová dokumentace byla rozpracovaná na deset let, podařilo se ji však přepracovat a zkrátit tak dobu realizace do roku 2025, a možná to bude ještě rychlejší," doplnil Roubíček. Už loni se technickým službám podařilo vyměnit za úspornější bezmála 700 svítidel, další lampy prošly obnovou v rámci oprav komunikací, nové lampy jsou v ulicích V Aleji, U Přehrady nebo Riegrově.

Jablonec osvětluje 6400 sloupů veřejného osvětlení, v provozu jsou 4100 hodin ročně se spotřebou zhruba 2500 MWh. Modernizaci osvětlení připravovalo město nejen kvůli úspoře elektřiny, některé lampy jsou starší 50 let, jsou za hranicí životnosti a mohou být i nebezpečné. Na letošní výměnu získal magistrát podle Roubíčka osm milionů korun z evropských fondů, společnost ELTRASTAV by měla vyměnit 883 svítidel a radnice by díky tomu měla ušetřit zhruba 275 MWh ročně.

Díky modernizaci by mělo podle Roubíčka město postupně snížit spotřebu elektřiny při osvětlení veřejného prostoru zhruba o 70 procent. Radnice současně ve spolupráci s městskou společností Jablonecká energetická připravuje projekt komunitní fotovoltaické elektrárny. Solární panely o celkovém instalovaném výkonu 4,5 MW by podle primátorova náměstka měly pokrýt střechy zhruba 90 městských budov a objektů Jablonecké energetické, dalších 1,1 MW by mohlo být na městské nemocnici.

"První elektrárnu o instalovaném výkonu jedné megawatty bychom chtěli mít už letos, v budoucnu bychom ve městě mohli ročně vyrobit tolik energie, že by po modernizaci pokryla spotřebu veřejného osvětlení. Primárně ale počítáme s tím, že bychom vyrobenou energii používali k ohřevu vody," řekl Roubíček. Město chce na budování elektráren využít dotace, celý projekt je ale podle něj vázán na změnu legislativy, která zatím rozvoj komunitní energetiky komplikuje.

Autor: ČTK
Foto: BearFotos, zdroj: Shutterstock