Roky plánovaný projekt si vezme na starost skupina architektů z Bjarke Ingels Group. Zdroj: Bjarke Ingels Group, IPR Praha

Jak bude vypadat Vltavská filharmonie? Dánové vtisknou Praze novou tvář

Praha už zná podobu nové filharmonie. Vítězný návrh věhlasného dánského studia Bjarke Ingels Group počítá se zpřístupněním břehu Vltavy a s otevřenými venkovními terasami včetně pochozí střechy. S výstavbou by se mělo začít za 5 let.

Mezinárodní architektonickou soutěž na podobu nové filharmonie vyhlásilo hlavní město společně s Institutem plánování a rozvoje (IPR) hlavního města Prahy na konci srpna minulého roku. Do soutěže se tehdy přihlásilo 115 týmů z 25 zemí. V listopadu 2021 oznámila mezinárodní porota vybrané finalisty, ze kterých v květnu 2022 vzešel vítěz. „Při výběru bylo nutné brát v potaz mnoho aspektů. Parcela pro filharmonii v současnosti setkávání lidí spíše komplikuje, než podporuje, a tak byl důraz kladen nejen na architekturu a provoz budovy, ale také na návrh veřejných prostranství přilehlého okolí,“ uvedl Michal Sedláček, předseda poroty.

„Místo ožije od řeky až po střechu“ 

Diskuse o realizaci nového hudebního svatostánku se v Praze vedou už od 90. let. Nyní dostává tato vize reálnou podobu. Plán dánského ateliéru počítá s vybudováním tří sálů s vynikajícími akustickými vlastnostmi. Největší koncertní sál pojme až 1800 lidí, menší pro komorní hudbu poté nabídne kapacitu 500 míst a nejmenší sál pro ostatní žánry bude určený pro 700 osob. Útočiště zde najde i hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze.

Stavební práce by měly začít v roce 2027, nový koncertní sál by měl být dokončen v roce 2032. Projekt je součástí celkové proměny lokality Bubny-Zátory, kde vznikne čtvrť pro 25 000 lidí. Zdroj: Bjarke Ingels Group, IPR Praha

Filharmonii ozvláštní pochozí střecha, která nabídne místo pro kavárnu, restauraci i panoramatický výhled na Prahu. „Vítězný návrh přichází s něčím, co v Praze ještě nemáme. To místo bude žít od řeky až po střechu – terasy filharmonie budou veřejně přístupné přímo z přilehlého náměstí, a tak si budovu bude moct užít opravdu každý, i ten, kdo není fanouškem vážné hudby,“ uzavírá primátor Zdeněk Hřib.

Vltavská filharmonie je zkomponována jako meandrující cesta od břehu řeky na střešní terasu. Zdroj: Bjarke Ingels Group, IPR Praha

Cena neustále roste

Náklady na výstavbu nového hudebního svatostánku se měly původně pohybovat okolo 6 miliard korun. Už nyní je ale jasné, že cena ještě výrazně naroste, a to zejména kvůli razantně zdražujícím stavebním materiálům. Hlavní město aktuálně odhaduje částku na 9,4 miliardy korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu, který schválili 13. června městští radní. Není tedy divu, že magistrát usiluje o spolufinancování stavby státem a zvažuje zapojení soukromých investorů.

Navýšená cena je dána zdražením stavebních materiálů a prací, originalitou vybraného projektu a nárůstem podlahové plochy o 15 %. Zdroj: Bjarke Ingels Group, IPR Praha

Ateliér je absolutní světovou špičkou

Se svými pobočkami v Kodani, Londýně, New Yorku, Barceloně a Šen-čenu sdružuje Bjarke Ingels Group odborníky z řad architektů, designérů, inženýrů, ale také teoretiků. Mnohé návrhy tohoto studia jsou jedinečné použitím průkopnických technologií a často vynikají popíráním tradičních konvencí a rozměrů. Jako příklad lze uvést moderní spalovnu odpadů v Kodani Amager Bakke, která zároveň funguje jako lyžařská sjezdovka nebo LEGO House v dánském městě Billund, který připomíná kostičky známé stavebnice. Mezi nejnovější projekty se řadí hotelový pokoj v korunách stromů na severu Švédska a velkolepý Bay View Campus v kalifornském Silicon Valley pro společnost Google, jehož prostory se chlubí pozitivní bilancí vody a největší geotermální instalací v Severní Americe.

Zdroje:

  • iprpraha.cz
  • Autorská zpráva Bjarke Ingels Group
  • vltavskafilharmonie.cz
Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Bjarke Ingels Group, IPR Praha