Jak minimalizovat rizika při provádění sanačních prací

V posledních dvou letech se setkáváme s extrémně zvýšeným tlakem objednatelů na rychlost a zkrácení času pro provedení odborných sanačních prací. Nutí tak zhotovitele, pod tlakem nezískání zakázky a pod tíhou snížení ceny, do neúměrných a nereálných rizik.

Již Tomáš Baťa se ztotožnil s mottem, že zisk je odměna pro podnikatele za podstoupené riziko. Tato rizika však musí být ošetřena a minimalizována.

V letošním a příštím roce dle prognóz má zkrachovat se stavebnictví více než 7000 firem.

Budou to především firmy, které se neumí bránit tlakům objednatelů a podstupují nereálná rizika a nedokážou si ochránit svoje pohledávky tak, aby byly dobytné.

Společnost Realsan Group SE provádí ročně speciální sanační a hydroizolační práce v hodnotě několika desítek miliónů Kč. Stavby jsou většinou památkově chráněné a jsou i dvě patra pod úrovní terénu, kde jsou sanační práce velmi složité a vykazují vysokou míru rizikovosti.

Připravili jsme proto pro vás seriál článků „Jak na to ...”, kde postupně probereme z praktického pohledu živých zakázek na sanační práce 6 klíčových témat, která budou podpořena vždy skutečným příběhem ze stavby, který se stal.

Věřím, že tyto praktické zkušenosti vám pomohou chránit se v době vzrůstajících rizik, a následující témata vás zaujmou:

1. Než začnete zpracovávat nabídku na provedení sanačních prací, zjistěte si, zda mají všichni stejné zadání.

2. Při návrhu řešení trvejte vždy na komplexní sanaci vlhkosti zdiva tak, aby zhotovitel mohl poskytnout plnohodnotné záruky a nemohly vzniknout škody.

3. V případě, že si objednatel nemůže dovolit odpovídající cenu, přeneste odpovědnost za změnu sanačního návrhu na konkrétní osobu, která změnu vyvolala.

4. Před podpisem smlouvy na sanační práce zkontrolujte, zda SOD obsahuje 6 základních pravidel.

5. Vybudujte si svojí odborností a autoritou vztah s TDI a stavbyvedoucím, nepodceňujte komunikaci. Před soudem platí jen to, co je psané a podepsané oběma stranami.

6. Po dokončení a předání svých prací zahajte svůj dobrovolný monitoring stavby než dojde ke kolaudaci a předejděte tak zbytečným možným škodám způsobených ostatními zhotoviteli. Sanační práce jsou úspěšně provedené až v momentě, kdy máte peníze za tyto práce na svém účtu.

Více informací o energetické sanaci i dalších sanačních a hydroizolačních metodách najdete na www.realsan.cz.

Autor: Ing. Petr Čeliš
Foto: Archiv firmy