Jak na beton aneb průvodce betonářskou kuchyní – 1. díl: Jak správně vybrat beton

Dá se říci, že není univerzálnějšího materiálu, než je beton. Může mít nekonečně mnoho podob a na stavbě se s trochou nadsázky uplatní téměř kdekoliv. Než však začneme z betonu cokoli stavět, je třeba zvolit správný beton pro danou konstrukci.

Jak na to, abyste to hravě zvládli? To vám poradí hned první díl seriálu „Jak na beton aneb průvodce betonářskou kuchyní”.

Beton je kompozitní stavební materiál. Základními vstupními materiály pro jeho výrobu jsou cement, hrubé a drobné kamenivo, voda, přísady a příměsi. Při vlastní výrobě se používají různé druhy těchto materiálů, jejichž kombinace definují výsledné vlastnosti jednotlivých betonů. Z toho vyplývá, že není beton jako beton.

Zájemcům o podrobné informace o typech a specifikaci betonu rychle a srozumitelně poradí webový portál www.transportbeton.cz nebo publikace s názvem: „Příručka technologa BETON – suroviny, výroba, vlastnosti”, kterou si lze zde zdarma stáhnout.

Není beton jako beton

Betony pro základy rodinného domu, ploty nebo třeba nosné zdi se zásadně liší. Proto je předpokladem kvalitní konstrukce správná volba betonu. Specifikaci neboli popis betonu tvoří 6 základních technických parametrů a některé doplňující. Jsou to zejména údaje o jeho odolnosti vůči prostředí, ve kterém má být umístěn. Úplná specifikace betonu je ale spíš záležitostí odborníků. Doba míchání betonu doma je pryč, takže budoucí stavebníci nemusí řešit jak a z čeho beton vyrobit. Podle údaje v projektu si jej stačí objednat v betonárně, navíc s dovozem přímo na stavbu. Takto jsem i praktikovala osobně, když jsem objednávala beton pro střechu našeho domu.

Pokud jde o menší stavbu a projekt nemáte, zajeďte nebo zavolejte přímo do betonárny. Dodávku betonu, co do kvality a objemu přesně odpovídajícímu objednávce i normám, garantují členové Svazu výrobců betonu. V betonárně si pak můžete zdarma objednat konzultaci s technologem. Ten vám s výběrem betonu poradí a optimální recepturu pro danou konstrukci navrhne za vás. Máte tak zaručeno, že nestoupnete „vedle”. To je důležité, protože po posledních změnách v normě (nyní ČSN EN 206) za specifikaci betonu nově odpovídá odběratel!

Betonáž základové desky
Srovnání základové desky do požadované roviny
Betonáž základové desky rodinného domu

Podrobnosti naleznete na webových stránkách

Nejbližší betonárnu skupiny Českomoravský beton v okolí vám pomůže najít www.transportbeton.cz, který je dostupný i ve verzi pro mobilní telefony. Webová aplikace vám pohodlně poskytne kontakty a informaci o vzdálenostech nejbližších betonáren a dík vazbě na navigační modul snadno umožní do vybrané betonárny zajet. Kromě toho umožňuje snadné zaslání poptávky přímo přes internet.

V dalším vydání můžete očekávat 2. díl na téma Jak připravit stavbu před betonáží.

Autodomíchávač na beton
Betonáž střešní konstrukce rodinného domu
Autor:
Foto: Archiv firmy