Jak pokládat bukovou podlahu?

Trendem moderního bydlení je světelnost a transparentnost každého pokoje. Zároveň je snaha o co nejjednodušší provedení a vybavení celé místnosti. Kde dříve stával těžký stylový nábytek, jsou dnes nízké skříňky, karikaturní, nápadité a zároveň vysoce funkční nábytek. Kde lehávala dubová podlaha, leží dnes krásný světlý buk. Jistě, někdo by mohl namítnout, že retro má také své osobité kouzlo a nemýlil by se. Avšak nyní se budeme zabývat moderním pojetím interiéru se zaměřením přímo na bukové dřevěné podlahy a jejich ošetřování.

Zvolí-li si kdokoliv do svého interiéru bukovou podlahu, musí si nejprve upřesnit základní fakta o tomto materiálu, aby nedocházelo při samotné pokládce, nebo v průběhu času, k nechtěným změnám. Buk je velmi choulostivý, tedy citlivější na vodu a ve větší míře se u něj projevují objemové změny.

Broušení a první lakování

Buk je sám o sobě velmi nasákavý. Při lakování pohlcuje větší množství laku a navíc jednotlivé části nestejnoměrně. Z tohoto důvodu je nutné důkladné broušení. Po přebroušení podlahy pásovou bruskou je vhodné použít ke konečnému broušení systém Bona Sand Scard s brusným papírem o zrnitosti 150. Pokud se dodrží tento postup, podlaha neabsorbuje tak velké množství laku a nedochází ani k nadměrnému zvedání vláken dřeva. Docílí se tak navíc hutnějšího vzhledu podlahy. První aplikace laku vyžaduje větší množství. Doporučováno je nanášení ve třech vrstvách – tedy 300 až 350 g laku/m2.

Pozor na boční slepení hran!

Při pokládce je nutné dát pozor, aby se citlivé bukové dřevo neslepilo na bočních hranách. I toto riziko se dá minimalizovat použitím vhodného základního laku například BonaTech Prime.

Způsob nanášení laku

Jak již bylo několikrát řečeno, buk vstřebává velké množství laku, a proto je nutné dodržet technologický postup při jeho nanášení. Naprosto nevhodné je roztírání za pomoci špachtle. Při jejím použití by mohlo hrozit nestejnoměrné nanášení a vytvoření pruhů na podlaze, které by se pak jen velmi těžko odstraňovaly. Vhodným řešením je váleček, avšak pozor! Nelze rozlévat lak ve velkých kalužích; i tady by mohlo hrozit, že kaluže zůstanou po zaschnutí viditelné. Lak se musí nejprve připravit a pak stejnoměrně válečkem nanášet.

Přelakování – jen částečné řešení

Častokrát se majitelé těchto podlah uchylují k opakovanému přelakování, avšak to je jen nouzové řešení. Hrozí smrštění dřeva a následné vytvoření nevzhledných spár.

Ošetřování hotových bukových parket

Při čistění bukových parket je nutné se vyvarovat nadměrnému používání vody. Nejlépe ji omezit na minimum. V opačném případě hrozí proniknutí vody do spár, což způsobuje bobtnání a změnu barvy dřeva.

Jak správně na údržbu?

Odborníci z řad společnosti Bona doporučují udržovat bukovou podlahu leštěnkou BonaTech Freshen Up, avšak opět s minimálním použitím vody. Nejprve navlhčit hadřík a poté nanést na podlahu. A opět zde platí pravidlo nevylévat leštěnku přímo na podlahu, ale nanášet ji postupně.

S dodržením všech technologických i údržbových postupů se buková podlaha stává vysoce funkční, bez jakýchkoliv negativních výjevů. Může tak sloužit svému majiteli po dlouhá léta a stát se ozdobou a dominantou celého moderního interiéru.

Autor: Simona Taha
Foto: -