Jak se staví na střeše

Stejně jako na mnoha jiných místech naší republiky i v Dolním Němčí blízko Uherského Hradiště začaly pomalu dosluhovat dva starší panelové domy. I tady se hledalo řešení, jak tyto domy opravit a dále zhodnotit. Inspirací se stala plochá střecha paneláků, která sice nepatří k obdivovaným urbanistickým prvkům, ale jednu výhodu přece jenom má - dá se na ní stavět.

„Nástavba podkroví domů v Dolním Němčí byla navržena s využitím mansardové střechy s konzolovitým vyložením spodní úrovně okapu,“ říká o projektu, který se obec nakonec rozhodla realizovat, jeho autor Ing. Kolísek z architektonické kanceláře ADOS. „Mansarda střechy je vytvořena dřevěnými sbíjenými vazníky, které jsou osazovány na podpory jednak ve střední zdi a jednak na vložené ocelové nosníky podlahy. Vnitřní dispozice vychází z dispozice dolních podlaží. Spodní část mansardové střechy je v bytech přiznána a vytváří zajímavý vnitřní prvek tím, že okna VELUX jsou v obvodové stěně osazena v šikmé rovině.“

Výlet do Hranic
Původně projekt s využitím střešních oken nepočítal. Zástupce společnosti VELUX Miroslav Esterka však přišel s řešením, které před časem úspěšně použili v Hranicích na Moravě. Společně s projektantem a se starostou obce Dolní Němčí si do Hranic udělali výlet. Měli možnost vidět nejen odkrytou stavbu, ale i hotové byty pod mansardovou střechou, které již užívali nájemníci. Radní z Dolního Němčí také získali dokumentaci, z níž mohli čerpat další informace. Nástavba v Hranicích všechny zaujala natolik, že na základě získaných zkušeností vznikl nový projekt, podle nějž se v roce 2002 začalo v Dolním Němčí stavět.

Střešní okna šetří prostor
„Dřevěná konstrukce střešních nástaveb v Dolním Němčí je lehká, takže nezatěžuje původní stavbu,“ vysvětluje Antonín Straka z firmy SANIZO, která je zodpovědná za stavební práce. „Kromě dřeva byly využity tzv. suché technologie. I ty jsou mnohem lehčí než klasické zdivo. Sádrokartonové stěny i stropy zatepluje šestnáct centimetrů izolace. Rozvod tepla do bytů je zajištěn z centrální plynové kotelny v každém z obou domů. U menšího a staršího panelového domu se ukázalo, že bude nezbytné vyměnit radiátory. Články původních těles by nevydržely zvýšený tlak otopného média. Střešní krytinu tvoří pálené tašky, do kterých se osazovala střešní okna VELUX. Využití střešních oken VELUX v mansardové střeše má několik výhod. Tím, že nejsou osazována kolmo, ale respektují sklon střechy, nevznikají pod nimi žádné mrtvé prostory, které by zmenšovaly podlahovou plochu bytu. Jedná se sice jen o 20 či 30 cm, ale po celém obvodu nových prostor. Celkový nárůst podlahové plochy tak činí - díky využití střešních oken VELUX v mansardové střeše - přibližně 40 m2 u každého z obou domů. Další výhodou je, že při použití střešních oken VELUX není nutno instalovat plechové parapety, celkově se tedy sníží náklady na klempířské práce a rovněž odpadne nutnost jejich pravidelné údržby v budoucnosti. Navíc se výrazně zlepší prosvětlení interiéru místnosti, jelikož přicházejícímu světlu nebrání venkovní ostění, které je podmínkou původního řešení s kolmo osazovanými okny.“

Kvalitní bydlení pro mladé
Střešní nástavba na dva panelové domy v Dolní Němčí byla realizována v průběhu letních měsíců loňského roku, na podzim došlo ke kolaudaci a hned v říjnu zde proběhl ve spolupráci s firmou VELUX den otevřených dveří pro veřejnost. Obec získala celkem 7 nových bytů - třípokojové, dvoupokojové a jednu garsoniéru. Starosta Dolního Němčí, Ing. František Hajdůch, nám k celému projektu řekl: „Stavba byla financována ze dvou zdrojů - z obecní pokladny a ze Státního fondu rozvoje bydlení. Ten přispěl na každou ze sedmi bytových jednotek částkou 320 000 Kč. Protože náklady na jeden byt činily zhruba jeden milion korun, dá se říci, že dotace pokryly přibližně jednu třetinu celkových nákladů. Nové byty jsou určeny obyvatelům naší obce, přesněji řečeno mladým rodinám. Do jisté míry se nám tak podařilo omezit odliv mladých lidí z Dolního Němčí, s nímž se, stejně jako ostatní menší obce, potýkáme.“

Antonín Straka ze stavební firmy SANIZO říká: „Kouzlo nástavby na panelové domy všeobecně spočívá v tom, že se spojí nákladná oprava dosluhující ploché střechy, která by stejně musela proběhnout, a výstavba nových bytů. Přimlouval bych se za to, aby ploché střechy byly při opravách přestavovány na mansardové takovým způsobem, který by v budoucnu umožnil vestavbu dalších bytových jednotek.“
Autor: Lucie Hniličková
Foto: Archiv firmy