Jak se žije v eklektickém interiéru?

Nedávno jsme si ukázali, jak docílit avantgardního stylu ve vašem domě či bytě. Dnes si přestavíme styl podobný, avšak trochu jiný. Pokud milujete rozmanitost, nevšednost, expresivitu a jste dostatečně kreativní, určitě si zamilujete eklektický styl. Eklektický styl mixuje zdánlivě neslučitelné. Kombinuje mezi sebou nejrůznější designové styly, motivy i všechny existující materiály.

V eklektickém interiéru se budete cítit skvěle

Jen těžko bychom hledali styl, ve kterém se takovým způsobem odráží naše osobnost a smysl pro design. Představte si, že dáte dohromady designové kousky a prvky, které milujete. Může to být například starožitné křeslo po babičce, kterého se nechcete vzdát, doplněné o nevšední vázu, jež jste před nedávnem koupili ve výprodeji. Abyste ve vyhnuli tomu, že váš pokoj bude vypadat jako jeden velký cirkus, snažte se použít pouze jednu paletu barev, do které chcete pokoj sladit. Ideální volbou jsou neutrální odstíny. Na rozdíl od avantgardního interiéru by měly být stěny ponechané jednoduché, bez barevných tapet a motivů. [1]

V barevně neutrální místnosti pak mnohem lépe vynikne část pokoje zařízená ve zcela jiné barvě a stylu. Zde si o pozornost žádá sametová pohovka v královsky modré barvě s nevšedním dřevěným stolkem (zdroj: John Wollwerth, www.shutterstock.com)

Pro milovníky cestování

Jste vášnivými sběrateli? Navštěvujete často exotické země, ze kterých si přivážíte nevšední suvenýry? Neschovávejte je v šuplíku. Eklektický styl přímo vybízí k vystavení těchto předmětů ve vašem interiéru.

I originální umělecká díla a suvenýry z exotických dálek mohou být součástí eklektického interiéru (zdroj: Photographee.eu, www.shutterstock.com)
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock